Yoko Ono: Byłam tam. Widziałam to. Płakałam.

List od Yoko Ono, napisany podczas wizyty w społecznościach w Pensylwanii poszkodowanych na skutek wydobycia gazu łupkowego.

Po tym, gdy zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Pensylwanii przez mieszkańców, którzy doświadczyli skutków wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania, mój syn Sean i ja zdecydowaliśmy się pojechać, aby przyjrzeć się tym szkodom z bliska. Towarzyszyła nam nasza przyjaciółka Susan Sarandon, a także, co uważamy za ogromny zaszczyt, wnuk Mahatmy Gandhiego, Arun Gandhi. Zaprosiliśmy również przedstawicieli mediów.

Kiedy wjeżdżaliśmy do uroczego miasta Montrose, nie byłam sobie w stanie nawet wyobrazić, jak przygnębiający będzie dalszy ciąg naszej podróży: wiertnia [tzw. pad] z czterema odwiertami i syk uwalnianego ciśnienia, gigantyczna stacja sprężarek w budowie, wielkie, wypełnione piaskiem i toksycznymi chemikaliami ciężarówki, wlokące się po brudnych wąskich drogach, i sięgająca nieba wieża wiertnicza.

Widok zniszczonego pięknego krajobrazu był wystarczająco przerażający, ale nawet w przybliżeniu nie tak straszny, jak rozdzierające serce spotkanie z tymi, których zdrowie, domy i życie zmieniły się na zawsze na skutek szczelinowania. Vera Scroggins, Craig Stevens, Rebecca Roter, Frank Finan, Ray Kemble i rodzina Manningów przyjęli nas ze wspaniałą gościnnością, a Tammy Manning upiekła nawet przepyszne babeczki.

I opowiedzieli nam swoje historie. O tym, że nie mogą już dłużej pić wody ze swoich studni, ponieważ zostały zatrute zanieczyszczeniami ze szczelinowania. Te amerykańskie rodziny zostały nagle pozbawione czystej wody w swoich studniach –  podstawowej rzeczy niezbędnej do zdrowego życia. Nie mogą używać swojej wody ze studni do picia, gotowania, mycia naczyń, kąpieli ani prania. Codziennie kupują wodę. Czy możecie w to uwierzyć?

Nie mogą wyprowadzić się do zdrowszego miejsca, ponieważ wartość ich domów gwałtownie spadła z powodu zatrutej wody i nie stać ich na przeprowadzkę. Muszą otwierać okna, kiedy odkręcają kran z wodą, aby zapobiec gromadzeniu się metanu i ryzyku eksplozji. To straszny los i nie ma sposobu, by cofnąć to, co im się przydarzyło.

Oburzające jest, że przedsiębiorstwa gazowe oskarżają tych godnych szacunku, bezbronnych ludzi o kłamstwo. Widzieliśmy na własne oczy brązową cuchnącą wodę w ich domach położonych w pobliżu miejsc, gdzie stosuje się szczelinowanie. To, że woda w ich domach była ohydnie brązowa, naprawdę mnie przeraziło.

Mam nadzieję, że gubernator Cuomo wybierze się w taką samą podróż jak ja, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje w kwestii zezwolenia na wydobycie gazu łupkowego w stanie Nowy Jork. I chociaż jest już za późno, by naprawić szkody wyrządzone w hrabstwie Susquehanna w Pensylwanii, mam nadzieję, że również gubernator Pensylwanii odwiedzi te same rodziny i te same miejsca, które ja odwiedziłam, i powstrzyma przemysł od dalszego niszczenia tego pięknego stanu.

Apeluję do prezydenta Obamy, aby także odbył podobną podróż i porzucił wszelką myśl o wydobyciu gazu łupkowego zamiast eksploatacji rzeczywiście czystej energii. Jak wynika z dokumentów firm wydobywczych, odwierty pękają i przeciekają, i to coraz bardziej w miarę upływu czasu. Nie da się tego uniknąć, a kiedy już dojdzie do szkody, nie sposób jej naprawić tysiące stóp pod powierzchnią ziemi. Panie prezydencie, proszę, przyjedź tu i zobacz to na własne oczy.

Uświadomienie sobie, że to się teraz naprawdę dzieje w USA –  kraju potęgi i bogactwa, było dla mnie szokiem. Dlaczego nie mówi się o tej narodowej tragedii? Dlaczego żaden polityk nie zajmie się tą sprawą? Te rodziny, skazane już na straszliwy los, są na domiar złego posądzane o kłamstwa. Niszczy to nie tylko ich życie, ale również ducha. Byłam tam. Widziałam to. Płakałam.

Z miłością,
Yoko

Yoko Ono

Źródło:  I was there. I saw it. It made me cry“, Imagine Peace, 18 stycznia 2013 r. 

Tłumaczenie:  Jan Skoczylas.  Podpisz petycję w sprawie zakazu wydobycia gazu łupkowego w stanie Nowy Jork.

Ze strony zielonewiadomosci.pl

14 komentarzy do “Yoko Ono: Byłam tam. Widziałam to. Płakałam.

 1. witam wszystkich,
  tak sie sklada ,ze jestem produktem minionego czasu tzn PRL_U a zatem naleze do generacji dzisiaj juz dinozaurow — one juz wyginely i coz — nic niezmienim my tez odejsc musimy ale powiem wam szczerze ,ze to co sie wyprawiac na swiecie zaczyna i to wszystko w imieniu mamony pzechodzic zaczyna wszelka wyobraznie. to co tutaj opisywane jest dzieje sie na terenie kraju ktory uzurpuje sobie prawa panow tego swiata —-no bo jak tu inaczej nazwac ignoracje ludzkosci w imieniu mamony ????? gdybym mial te moc uruchomienia drukarni to bym nadrukowal tych zielonych –defakto bez pokrycia papierkow —no ale funkcjonujacych……..jeszcze i dalbym tym biedakom by sie z tego g…………..wyniesli i do normalnosci jako tako wrucili, ale nie to chcialem rzec, powiedziec wam wszystkim chce , to samo grozi tej biednej polsce i jej narodowi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ci ktorzy sprzedali za bezcen dostep do zloz naszych lupkow —a jest ich do h……………i ciutciut naleza pod mur !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  CZYTAJCIE WYPOWIEDZI PROF DR ING BAHDANA ZAKIEWICZA , WIELKIEGO NAUKOWCA POLSKIEGO , CZLOWIEKA KTORY SWA WIEDZE ZAMIAST INWESTOWAC DLA SWEGO NARODU SPRZEDAJE AMERYKANOM CZY NIEMCOM —-BO SA TO NARODY KTORE MYSLA O ZDROWYM BIZNESIE CZY MYSLA NACJONALNIE I BIZNESIE JAK NIEMCY TO CZYNIA DZIEKI WIEDZY PROFESORA.

  OSTATNIEJ DEKADZIE POGINELO TAK WIELE LUDZI W POLSCE ZE GLOWA BOLI———-PRZECIEZ MOI DRODZY UWAZAC MOZNA ZE TEN WSPANIALY A ZARAZEM ZACHUKANY NAROD SWE JAJA I ROZUM UTRACIL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CZY TO JUZ JEST HOLOCAUST POLSKIEGO NARODU !!!!! NO BO GINA TYLKO PRAWIE POLACY I PRZYPADKOWI MIESZANCY Z RODU MOJZESZOWEGO.

  BY BYLO JASNE JA NIEMAM NIC DO NIKOGO KTO SIE SAM SIEBIE NIE WSTYDZI I SWEGO OBLICZA NIE UKRYWA NATOMIAST NIE WIDZE ZADNEJ TOLERANCJI DLA OSOB Z PODWOJNA TWARZA ; PODWOJNYM ZYCIU ; UKRYWANIU SWYCH PRAWDZIWYCH KORZENI ; JEST TO POPROSTU OBRZYDLIWE I PODLE A NAROD KAZDY; POWIADAM KAZDY MA PELNE PRAWO ZYC SWYMI PRAWAMI ; A ZATEM KLAROWNIE SIE TU WYRAZILEM KAZDY POWINIEN BYC PANEM NA SWOIM PODWORKU I UTRZYMYWAC DOBRO SASIEDZKIE STOSUNKI ZGODNIE Z ETYKA SWEJ DUSZY I BOGA NASZEGO BEZ WZGLEU NA KULTURE CZY RODZAJ RELIGII BO BOG TO NIE RELIGIA , RELIGIA TO NARZEDZIE NIESZCZESC LUDZKICH ;; NIE BOG MOI DRODZY ; A ZATEM O ILE TUTAJ PISZE KTOS Z PANSTWA O NIESZCZESCIU SPOTYKANYM PRZEZ AMERYKANOW W SWYM KRAJU I TO DOBIE 21 WIEKU ————- TO TO JUZ JEST POPROSTU KPINA W ZYWE OCZY NO I TO SAMO CZEKA POLSKIE RODZINY !!!!!!!!!!!!!!!!! ABSOLUTNIE TO SAMO I PROSZE WAS BYSCIE ZACZELI WALCZYC O ZYCIE POLSKICH BEZBRONNYCH RODZIN ____TAK BEZBRONNYCH— SZKODA —ZE W POLSCE JEST ZAKAZ POSIADANIA BRONI— WNOSZE O WPROWADZENIE PRAWA POSIADANIA BRONI PALNEJ KAZDEMU RODZONEMU POLAKOWI POD WARUNKIEM POKAZANIA SWEGO RODOWOGU DO 3 GENERACJI DO TYLU —- A ZATEM TU NIECHODZI JUZ WCALE O TAK WIELE BO WYMIESZANIE JEST OGROMNE ALE CHODZI O ZACHOWANIE TEJ PRAWDZIWEJ BUNCZUCZNEJ POLSKIEJ RASY KTORA MOCA INSTYNKTU ZAWSZE SWYCH KOSCI BRONIC BRONILA A DZISIAJ TO JUZ HISTORIA PROSZE PANSTWA, A MOZE ZECZYWISCIE TEN $= MILINOWY NAROW W SERCU EUROPY MA HISTORIA POZOSTAC??????????? ……….TO ZOSTAWTA TE WSZYSTKIE MOJE TU DYRDYMALY I ZAPOMNIJCIE ZE COKOLWIEK NAPISALEM . MAM NADZIEJE ZE W LEB SOBIE NIE STRZELE CZY NA KALORYFERZE WISIEC NIE BEDE ………Z POWODU TESKNOTY DO KORZENI ???????? NIE TEGO NIE BEDZIE BOM POPROSTU ZOSTAWIL W SPOKOJU TE POLSKIE PAPIERY GDYZ JAK MI TO POLSKI DYPLOMATA POWIEDZIAL PRZED LATY
  PAN ZRZEKNIE SIE POLSKIEGO OBYWATELSTWA BO TYM WIECEJ PAN DLA KRAJU UCZYNI I DLA SIEBIE ROWNIEZ, DZIWNE TO BYLY SLOWA TEGO DYGNITARZA ; ALE WIELKA RACJE ON MIAL.

  OGOLNIE RZECZ BIORAC POZOSTAWIAJAC W SPOKOJU KWESTIE NARODOWOSCIOWE W TOTALNYM SPOKOJU TZN. NIEWOLNO ZAPOMINAC NAM ZE URODZILISMY SIE LUDZMI !!!!

  PRZYSLISMY TU NADZY I BOSI I TACY TEZ STAD ODEJDZIEMY , DOSTALISMY ROZUM NA DROGE I APTEKE I TRAGIZMEM LUDZI GENERALNIE JEST , ZE NIE KORZYSTAJA ANI Z JEDNEGO ANI DRUGIEGO — A JAK SIE JAKIS ZNAJDZIE CO CO NAWIEDZONYM BY BYC CHCIAL NO TO :::::::::::WYPADEK;;;;;;SAMOBOJSTWO;;;;;;;;;POMIESZANIE ZMYSLOW::::::::::::::NOWA FORMA INKWIZYCJI CZY JAK?????? A ZATEM POLACY ZACZNIJCIE COS ROBIC BO SIE Z REKA W NOCNIKU OBUDZICIE ; TA KATASTROFA ZBLIZA SIE TRAGICZNIE SZYBKO O ILE NIE ZACZNIECIE OBRONNYCH DZIALAN I NA DODATEK SOBIE EURO DO OGRODKA WPROWADZICIE TO BY BY POLSKO;;;;;;;;;;;PRZYKRE ALE PRAWDZIWE;;;;;;;;;;;;NIEZAPOMNIJCIE O POLSKICH LUPKACH;;;;;;;O POLSKIM WEGLU;;;;;;;;;;;O POLSKIM PRZEBOGATYM METANIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  POZDRAWIAM WAS W BOGU WSZYSTKICH CO TO CZYTACIE BEZ WZGLEDU NA SWE ZAPATRYWANIA I PRZYNALEZNOSC NARODOWA BO PLETA JEST ZAWARTA DLA KAZDEGO Z WAS KTO MA TROCHE SWEJ DUMY ; AMBICJII ; HONORU ; TROSKI O DOBRO OGOLU A NIE TYLKO JEDNOSTKI; TO BY DZIALAL ZGODNIE ZE SWYM SUMIENIEM A WTEDY WSZYSTKO W BOGU DZIALAC BEDZIE NO I SPOKOJ BYC BEDZIE INACZEJ BEDA SIE DRAMATY BEZ KONCA DZIALY I NIKT NIC NIE POMOZE BO I NICZEJ POMOCY NIE BEDZIE TO OTYM WSZYSCY PROSZE PAMIETAC MUSICIE:
  widera

 2. Skąd się tacy biorą i co chcą uzyskać, wklejając takie rzeczy ludziom na blogi?

 3. No o tego powyżej, widzialem go już gdzieś. Żeby chociaż jakiś dialog był z takimi wypowiedziami…

 4. Andreas u maruchy się gdzieś produkował ale z powodu trudnej formy nie było dobrego odzewu.
  W każdym razie zachwycony Andreas nie jest i rozumiem to.

 5. Ej! a wam o co biega?! andreas ma rację i chociaż język troszkę patetyczny, to pewnie z wieku wynika, ale mnie to nie obchodzi.
  Sam podobnie myślę, ten naród niedługo jak KASTRAT będzie wyglądał. PSIA KREW! Dookoła plują nam w twarz a ludzie nic! Oczywiście, że ma (andreas) rację z tym hajsem, bo jak ludzi nie przyciśnie brak możliwości ZAKUPIENIA SOBIE ZAKUPIENIA DLA ZAKUPIENIA I MIENIA I POSIADANIA, to się dopiero zbierają, ale… I TAK kończy się tylko na pomrukach, jakby w trakcie trawienia coś zaszodziło.

  sprzedajne media podają informacje o kolejnych zorganizowanych mordach a ci nic! jakby dowiedzieli się, że sąsiadowi mielony się spalił!

  Powoli zaczyna mnie brać kurwica, bo wiele razy mówiłem, że przestajemy stanowić jako Polacy jakąkolwiek znaczącą siłę we własnym kraju. W końcu przestałem to mówić, bo zrozumienia było tyle co brudu za paznokciem, wiem, trafiałem na KONSUMERYZM, ludzi-produkty.

  Ja takie wypowiedzi rozumiem (forma). Jak chce się powiedzieć wszystko i myśli się cisną, to wychodzi zlepek i słabiej ograniający piszą potem „Skąd się tacy biorą”.
  Przyzwyczajani do opakowań droższych od zawartości, niektórzy zapominają, że ważniejsze jest zrozumieć treść a nie onanizować się wypindrzoną formą.

 6. Oj, miało być o YO.

  Sorry, ale nie będzie pozytywnie. Dopiero teraz kroplę uroniła? NIe mogła zapobiegać? Aaach, nie.. słabo medialne byłoby a tak.. „joko ona dobra” i współczująca. Fakt, byłoby fois pa w stos. do biznesu łupkowego, przecież muszą się wspierać dla wspólnego planu dominacji nad światem a ‚ludzkie współczucie’ (bezwartościowe tutaj, po PO FAKCIE) jest wygodne dla wizerunku i bezpieczne dla przyszłych zysków.
  Ostatnio widziałem ją obściskującą się z gwiazdeczką od ‚monarch’u czyli ga ga i.. SORRY, ALE NIE KUPUJĘ TEGO.
  „Lady Gaga Receives Peace Award From Yoko Ono”. {http://www.mtv.com/news/articles/1695232/lady-gaga-yoko-ono-peace-award.jhtml}

  gaga i pokojowa nagroda. to joke czy za dużo coke? Ale co się dziwić, beatles’i też byli nie lepsi, podobnie jak stonsi, zapatrzeni w satanizm spod znaku Aleister Crowley’a. YO ciągnie tradycję i zyski, więc się teraz obściskują.
  Sporo czytałem o monarch mind control, porzygać się mozna, mengele wiecznie żywy, w końcu to jego i III rzeszy badania amerykanie zawłaszczyli po wojnie i kontynuują do dziś.
  A skoro działka muzyczna, to proszę bardzo dodziaczek też się doczekał publikacji na moim ulubionym (tematycznie) portaliku:
  http://vigilantcitizen.com/musicbusiness/doda-and-vintage-bringing-the-illuminati-agenda-to-eastern-europe-pop/

  W kwestii łupków: jestem CAŁKOWICIE PRZECIWNY TEMU BARBARZYŃSTWU!
  Energię można uzyskiwać w inny sposób. Łupki do podtrzymywanie truchła esso i sp-ka i celowe trucie ludzi, żeby ich zdziesiątkować.

  sory za długi post, ale mnie ruszyło po sodzie oczyszczonej z miodem :)p

 7. A jak będzie u nas, może być jeszcze gorzej.

  Prawo Geologiczne i Górnicze:

  Dział dotyczący koncesji:
  Art. 42.
  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym działem.
  1) rozpoczęcie działalności objętej koncesją uważa się za zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych.

  A przecież można ekologicznie bez zatruwania gruntów i wód gruntowych. Polskie wynalazki, polscy naukowcy mówią:

  Mamy własne odnawialne, tanie i prawie niewyczerpalne źródła energii… I tak możemy sobie pogadać. Tam przynajmniej ktoś to uświadamia, prawda, że po fakcie. My jesteśmy przed faktem … i co?

 8. „My” to akurat nie mamy nic do gadania. Nie-rząd chodzi na pasku korporacji i robi, co mu każą. Inna sprawa to idioci, którzy ten nie-rząd wybrali. Mamy „demokrację”, więc „wybrańcy narodu” mogą robić co zechcą – w naszym (nie moim!) imieniu. I dlatego złoża geotermalne pozostaną nietknięte, ale łupki będą wydobywane, bo korporacjom to właśnie się opłaca. Jaki naród taka władza. Sami się wytrują, żaden wróg nie będzie musiał się trudzić ani brudzić sobie rąk, żeby nas wymordować.

 9. w kwestii – niestety – bełkotu z capslockiem…..tego rodzaju teksty niestety sabotują i ośmieszają jakąkolwiek sprawę.
  nie zawsze ktoś, kto czuje że musi dużo mówić, umie mówić, jak już jest potrzeba, to warto popracować nad warsztatem i podstawami netykiety – czyli żeby nie być zwyczajnie wkurzającymi dla ludzi.
  netykieta, porada nr 1. – tekst pisany w większości capslockiem jest uważany za niepoważny, a jego autor/autorka, za osobę niezrównoważoną. większość ludzi nie czyta niespójnych, bełkotliwych tyrad napisanych z capsem.

  jeśli ktoś chce się przysłużyć prawdzie, niech znajdzie odrobinę samokrytyki i popracuje nad swoim sposobem pisania i mówienia, żeby być zrozumiałym dla innych. inaczej więcej to szkody przyniesie.

  i ciąg dalszy – odniesienia do żydów. cóż, znowu zła taktyka. po pierwsze nie istnieje coś takiego jak naród żydowski, podobnie nie istnieje żadna rasa germańska.
  żydzi polscy to słowiańskie plemię, które kiedyś przyjęło judaizm z rąk nawracającego rabina, gdzieś na południowych stepach Ukrainy.
  od XIX wieku próbuje się wtłoczyć żydów w jakieś tam ramy narodu, ale było to bezowocne całkowicie aż do wybuchu nacjonalizmu żydowskiego po 2 WŚ.
  ale nadal naród żydowski nie istnieje ^^
  wspólnoty religijnej, z taką ilością sekt co chrześcijaństwo, trudno nazwać „narodem”. równie dobrze można mówić o „narodzie katolickim” czy „narodzie luterańskim”.
  sami radykalni żydzi przeczą istnieniu narodu żydowskiego i sensu istnienia państwa Izrael. być może oni wiedzą coś, wiedzą kto i po co wykreował ten „naród” w XX wieku, i kto używa go jako fasady.
  obwinianie mitycznych żydów to kolejna operacja typu „dym w oczy”.
  gdyby pytać o narodowość mordowanych w takim Oświęcimiu, to by wyszło, że 90% zamordowanych to byli Polacy, tylko skrajni komuniści podrzuceni Polsce przez ZSRR uważali się za odrębny naród.

  więc zamiast węszyć „żydów” można zniszczyć tę operację odwracania uwagi i rozpowszechniać tezę, że nie istnieje żaden naród żydowski. wtedy „władzunia” będzie musiała wymyślić innego wroga – może kosmitów, może cyklistów.

 10. Daje tu ponizszymi „odkryciami” lupnia i czadu po to , zeby dac popalic mafii naftowo – chemicznej niszczacej „krwia diabla” czy tez jego pierdzacymi „gazami” cala Planete.

  Patent na perpetuum mobile ma juz 125 lat i nadszedl najwyzszy czas , zeby go masowo uskuteczniac , bo oprocz niezaleznosci zywieniowo – leczniczej niezbedna jest niezaleznosc energetyczna od diabelskich wypierdkow i ich satanistycznych „wynalazkow” popartych nigdy nieuwierzytelnionymi TEORIAMI !

  http://magnetmotoren.info/anleitung-bau-magnetmotor/

  Ponizej gotowy motor dla tych, ktorzy nie maja „zylki” do majsterkowania z elektrycznoscia :

  http://www.abb.de/product/seitp322/ec3050d7c7956178c1256e52004bef2b.aspx?productLanguage=ge&country=DE

  Jestem w trakcie sprawdzania , czy ten motor to jest rzeczywiscie „to” , a na powyzszej stronie jest podany adres w Katowicach, gdzie mozna tez taki motor kupic i oczywiscie tez po dokladnym sprawdzeniu , zeby nie wpasc w buraki.

  Jak tylko moje domostwo uniezalezni sie od dostawcow pradu z zewnatrz, to zaczne glosno o tym trabic, ze perpetuum mobile istnieje z praktycznym zastosowaniem , ktorego nie zycza sobie od przeszlo stu lat pejsaci nafciarze, ale my tu przeca „koncert zyczen” krwiopijcow i niszczycieli swiata totalnie olewamy pozostawiajac im „zazalenia” do ich upiornego „boga” !

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.