Korporacja Monsanto chce zostać wyłącznym właścielem patentów na wszystkie rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane

Choć trudno w to uwierzyć to Monsanto & Co. znowu rusza do ataku. Te głodne zysku koncerny zdołały ‚przejąć’ coś co w rzeczywistości należy do nas wszystkich — naszą żywność! Usiłują opatentować nasze warzywa i owoce – ogórki, brokuły, melony – zmuszając farmerów do uiszczania dodatkowych opłat i grożąc karami jeśli tego nie uczynią.

Możemy ich jeszcze powstrzymać przed wykupieniem naszej Matki Ziemi.

Firmy pokroju Monsanto wynajdują luki w europejskim prawie, dzięki którym ich działania uchodzą im na sucho. Musimy więc pozamykać je teraz wszystkie bardzo szczelnie, zanim ten proceder przeistoczy się w globalny precedens. By tego dokonać wspólnie przekonajmy Niemcy, Francję i Holandię — gdzie opozycja rośnie już w siłę — by władze tych krajów zagłosowały przeciw planom Monsanto. Społeczność Avaaz już wcześniej przekonywała rządy do zmiany zdania, i tym razem możemy tego wspólnie dokonać.

Wielu farmerów i polityków sprzeciwiło się już nowym propozycjom — teraz musimy wesprzeć ich postulaty by wspólnie upewnić się, że Monsanto będzie się trzymać z daleka od naszego pożywienia. Podpisz teraz i pomóż nam zebrać wielkie poparcie.

Do rządów Niemiec, Francji i Holandii oraz wszystkich sygnatariuszy Konwencja o udzielaniu patentów europejskich:

Jako zaniepokojeni obywatele wzywamy Cię do zainicjowania reform europejskiego prawa patentowego wzywając organy decyzyjne Europejskiej Organizacji Patentowej do zamknięcia luk prawnych, które dziś pozwalają wielkim korporacjom wprowadzać patenty dotyczące roślin i zwierząt pochodzących z tradycyjnych hodowli. Jasne i skuteczne zabezpieczenia i zakazy są potrzebne by ochronić konsumentów, farmerów i hodowców przed korporacyjnym natarciem.

PODPISZ PETYCJĘ:

http://www.avaaz.org/pl/monsanto_vs_mother_earth_loc/?pv=29

16 komentarzy do “Korporacja Monsanto chce zostać wyłącznym właścielem patentów na wszystkie rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane

 1. dzieki za info. ja juz wysłałem swój podpis, gdy licznik na stronie dobijał dopiero do 750tysięcy, czyli we czwartek. żeby taka frekwencja była u nas na wyborach… 😉

 2. Ja również dziękuję za powiadomienie. Ostatnio mam tak mało czasu, że sama właściwie niewiele wyłapuję informacji, choć dziś jedną bardzo cenną: otóż w TV reklamują szczepienie dzieci (jak najmłodszych, bo TYLKO wtedy działa szczepionka!!) przeciwko rotawirusom. No zajebiście.
  Ale chyba jednak coraz więcej ludzi spieprza przed szczepieniami, skoro ruszyła regularna telewizyjna kampania reklamowa.

 3. Diabel tkwi w szczegolach !

  Ponizej tabela ze zliczonymi glosami przeciwko prywatyzacji wody , gdzie pomimo osiagniecia wymaganego miliona glosow sprzeciwu w petycji nie uznano jej, bo tylko piec krajow osiagnelo ilosc glosow niezbedna do uznania jej „waznosci” ,a wedlug pozniej ogloszonego triku biurwokratow powinno ich byc siedem !

  Zreszta nikt z glosujacych nie wie tak naprawde, czy ich glosy byly rzeczywiscie dokladnie zliczone , bo jak wiadomo papier przyjmuje wszystko, a co dopiero jakies tabele wziete z sufitu.

  Oto tak diabel robi sobie „jaja” robiac ludzi w konia manewrami papierowymi z magia liczb, co daje tez do myslenia z petycja przeciwko monsatanowi dajacej tylko zludzenie przeciwdzialania i naciagajacej przy tym bezczelnie na kase .

  Umeczone ludziska sadza z krotkotrwala „ulga”, ze jak jeszcze doplaca do tej parodii z petycjami, to napewno beda mieli swoj udzial w zatrzymaniu wszystkozernego papierowego tygrysa, bo jest to jednak gra na zwloke w tych kolejno nastepujacych „straconych zludzeniach” o „prawie” hunty jewropejskiej.

  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/04/13/buerokratie-trick-eu-bringt-wasser-petition-trotz-1-million-unterschriften-zu-fall/

 4. Ja się zainteresowałem troszeczkę bardziej tym tematem i tutaj można co nieco przeczytać (po angielsku): http://www.no-patents-on-seeds.org/sites/default/files/news/new_wave_of_patents_2013.pdf
  Ciekawe jest to, że niby europarlament oficjalnie sprzeciwia się patentowaniu odmian otrzymanych metodami naturalnymi:
  http://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/content/20120509IPR44733/html/Conventionally-bred-plants-or-animals-should-be-exempt-from-patents-say-MEPs

  Może jestem naiwny, ale wydaje mi się, że jest to szczere stanowisko. Pytanie tylko czemu nie podjęto jakichś większych starań, żeby rzeczywiście powstrzymać takie patenty? Być może potrzeba jeszcze chwile czasu, aż coś z tego wyniknie, tylko oby nie było za późno… Tak czy inaczej, warto pokazać, że nam, „szarym obywatelom”, też się takie machloje nie podobają i nie będziemy się temu biernie przyglądać. Ile dają te petycje z Avaaz, tego nie wiem.

 5. Stanowisko Unii nie jest szczere w tym względzie, bo Unię założyli ci, których celem jest wprowadzenie „Jednolitego prawa patentowego”. Unię stworzył kartel chemiczno-farmaceutyczny. Przeczytaj książkę „Nazistowskie korzenie brukselskiej UE” i obejrzyj wykłady dr Ratha o prawdziwych przyczynach i sprawcach wybuchu obu wojen światowych..

 6. Bawią się w Boga. Ale Bóg jest jeden. I mam nadzieję iż te marnej jakości falsyfikaty w końcu pogrążą się w tym i tym co robią.

 7. Jewroparlament nic z tym nie robi, bo sam niewiele moze. Ta instytucja to cyrk dla naiwnych majacy legitymizowac poczynania eurokratow.

 8. Nie podpisuję nic bez czytania, więc poszukałem tej ustawy, żeby znów nie okazało się, że petycję nakręca jedna firma przeciw drugiej. Konwencja działa już od 40 lat, w Polsce od 2004 roku, a problem nie polega na tym, że Unia chce wprowadzić jakieś nowe przepisy, tylko na tym że stare są dziurawe i nie precyzują czy można patentować wstecz (na zasadzie że koła zębate są znana od stuleci ale przepisy nie mówią że nie można ich dziś opatentować) oraz że każdy wniosek musi być przebadany i rozpatrzony. Doszło nawet do tego że Greenpeace wniosło o opatentowanie… polityków a komisja musiała rozpatrywać zasadność wniosku i zgodność z prawem patentowym:
  http://www.alt.no-patents-on-seeds.org/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=20

  O patenty walczą zarówno duże firmy, jak Monsato czy Du Pont ale też małe – firma produkująca wino chciała opatentować winorośl starej odmiany, hiszpański producent oleju opatentował odmianę słonecznika z większą zawartością NNKT którą uzyskał zmieniając sposób hodowli, szwajcarska firma biotechnologiczna chciała opatentować brokuły modyfikowane metodą hodowli ale patent zaskarżono. Nie jest to więc petycja przeciwko jednej konkretnej korporacji a przeciwko zakusom całej fali przedsiębiorców.

 9. Czasem udaje się opatentować coś dziwnego, np. prostokąt z zaokrąglonymi rogami, czego dokonała firma Apple. W wojnie o patenty chodzi o kontrolę nad całym światem. Gdyby udało się opatentować wszystko to można by się stać właścicielem wszystkiego.

 10. Była też próba opatentowania kurkumy, najpopularniejszej przyprawy stosowanej w Azji. Gdyby to się udało (a przepisy tego nie zabraniają!!!) firma chemiczna mogłaby pobierać opłaty od każdego, kto hoduje to w swoim ogrodzie i sypie do swojego garnka. Ta próba była przeprowadzana po cichu, w wielkiej tajemnicy, bo gdyby się wydało, to by się nie udało. Gdyby nie Internet być może dowiedzielibyśmy się o tym po fakcie. Niestety, po fakcie dowiedzieliśmy się o tym, że Monsanto opatentowało jakiś fragment genu, który jest odpowiedzialny za powstawanie jakiegoś rodzaju tłuszczu w świni. Wprawdzie sądy na ogół twierdzą, że nie wolno patentować dzieł natury, ale w tym przypadku złamano tę zasadę i może się okazać, że Monsanto stało się właścicielem fragmentu DNA wszystkich świń, jakie żyją na świecie, więc ma prawo pobierać opłaty od każdej świni hodowanej gdziekolwiek.

  To właśnie z tego powodu firmy biotechnologiczne szukają dziur w prawie (co było wyraźnie napisane w tej petycji: że chodzi o dziury w prawie), bo gdyby się udało je wykorzystać, to może się okazać, że nawet posłów można opatentować i stać się ich właścicielem. Byłaby to idealna sytuacja dla władzy…

  O co w tym wszystkim chodzi wyjaśnia książka „Nazistowskie korzenie brukselskiej UE”, do której link dodałam po prawej stronie bloga. LEKTURA OBOWIĄZKOWA!!!!!!!!!!!!!! Zwłaszcza dla młodego chemika.

 11. I jeszcze mały komentarz do komentarza Zaciekawionego: masz rację, tu może chodzić o wojnę między korporacjami. Jest prawie pewne, że w wojnę przeciw Monsanto jest zaangażowana firma BASF, która dąży do wyparcia amerykańskiego konkurenta z Europy. Zamieszany w to jest również Greenpeace. Greenpeace’owi nie przeszkadza obecna ustawa o GMO, legalizująca te uprawy w Polsce. Przeszkadza mu tylko Monsanto. Jeśli wspólnie wywalą Monsanto z Europy, BASF zajmie jego miejsce i obsieje polskie pola swoim GMO.

 12. Kto i po co wprowadzil tzw. patenty czy monopole z uzasadnieniem „prawnym” ? Natura jakos sobie radzila przez cala wiecznosc bez „uczonych w pismie” i bez prawnikow , wiec dlaczego mialoby sie cokolwiek zmienic ?

  Juz przypowiesc o „patencie” na coca – cole trzymanym w glebokiej tajemnicy w sejfie powinna wywolywac u myslacych ataki smiechu, bo chocby dano mi ten PATENT z kwasem fosforowym i aspartamem za darmo, to i tak bede pic wode !

  Wszelka moda na produkty „markowe” tez mi idzie na „jaja”, bo opiera sie na prowokowanym sztucznie efekciarskim szpanowaniem dla oka otoczenia …, no bo to niby, jak cie widza , tak cie pisza, chociaz w rzeczywistosci pozory myla i tyle ich juz stworzono w tym swiatowym teatrzyku i to za pomoca firmy I.G. Farben zalozonej przez szmaciarzy i farbiarzy …

  Oszolomienii swoja „kariera” czyli olbrzymimi dochodami w sprzedazy trujacego badziewa rozochocili sie juz tak daleko ,ze poszli za ciosem i wymierzyli go w zdrowie i odzywianie oglupionej „markowo” gawiedzi, co to idzie, jak w dym kazdej sciemy reklamowo -zeitungowej i telawizyjnej kupujac wszystko, jak leci, bo to albo „modne” albo nie mozna byc „gorszym” od innych w posiadanu tego czy innego gowna na zasadzie : przyjdzie glupi , co wszystko kupi !

  Zaloze sie o stare sto zlotych ,ze juz po totalnym bojkocie wszelkiego korporacyjnego badziewia i czarciego zarcia „patentowi” i zmonopolizowani handlarze starych szmat, dragow i broni musieli by zamknac wszelkie hiper i supermarkety i zwiewac tam skad przyszli czyli do wszystkich diablow.

  W koncu ludziska przyszly po rozum do glowy i protestuja , bo nikt nie lubi, zeby mu czarty mieszaly w garnkach czy tez go „leczyly” wedlug „nowoczesnych” talmudycznych „recept” i „praw” obrzezanych fiutow – stworzonych przeciwko Naturze i podstepnie ja zabijajacych wraz z „modnymi” gojami :

  http://www.politaia.org/monsanto/millionen-marschieren-gegen-monsanto/

 13. Pingback: STOP niekontrolowanym eksperymentom!! | Korporacja Monsanto chce zostać wyłącznym właścielem patentów na wszystkie rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane

 14. Miesozercom i dla pozostalych wystraszonych roznymi „zarazami”, „insektami” czy „chwastami” , bo to wlasnie oni sami napedzaja smiercionosne dla siebie i swiata „gieszefty” jahwistow :

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.