ZDECYDOWANE NIE DLA GMO

Czy wydalibyście własne dziecko na śmierć wywołaną przez genetycznie modyfikowaną żywność i jej trujące opryski? Komu zależy na uwolnieniu GMO do polskiego rolnictwa? Komu zależy na uzależnieniu Polski od korporacji? Dlaczego taka zmiana polityki PiS? To niektóre z pytań zadanych przez uczestników konferencji pt. „GMO – szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa i środowiska naturalnego?”. Niestety nie uzyskaliśmy na nie odpowiedzi bowiem, mimo iż konferencja miała miejsce w Sejmie, zabrakło na niej przedstawicieli rządu, nie było posłów ani senatorów; zero przedstawicieli z ministerstw!

A szkoda bowiem mogli by się wiele nauczyć. Było dużo bardzo dobrych prezentacji i referatów przypominających stare i przedstawiających nowe fakty nt. zagrożeń GMO.

Przypomniano też, FAKTY Z PRZESZŁOŚCI:
W 2012 Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt ustawy o GMO; według projektu cała Polska stałaby się strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie. W 2012 posłowie Prawa i Sprawiedliwości bezskutecznie wnioskowali o odrzucenie projektu o wydłużenie moratorium na GMO w paszach.
NIESTETY w 2016 rząd PiS nie tylko proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO o kolejne 4 lata ale także proponuje tworzenie stref upraw GMO!!!

W dodatku dzieje się to wszystko w czasie kiedy Komisja Europejska pozwala krajom na wprowadzanie zakazów upraw GMO!

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi   ICPPC oraz wiele innych organizacji domagają się, by Rząd PiS wytłumaczył się z tej zaskakującej zmiany w stronę upraw GMO i pasz z GMO.

WSZYSTKIE PREZENTACJE/REFERATY: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#1853537DD458D038C125800C0027FA8A

INFORMACJE DODATKOWE:
W 2015 roku wprowadzono bardzo ważną poprawkę do prawa dotyczącego inżynierii genetycznej, zmieniającą dyrektywę 2001/18/WE. Na mocy tej nowej dyrektywy 2015/412/EU państwa członkowskie UE otrzymały prawo wprowadzenia całkowitego(!!!) zakazu upraw GMO na swoim terytorium. I TAKI ZAKAZ MUSI WPROWADZIĆ RZĄD RP; podobnie jak zrobiły to inne kraje, które chcą być wolne od GMO   np. Niemcy, Austria czy Francja, która ma całkowity zakaz uprawy kukurydzy MON810 oraz 8 innych odmian kukurydz GM, które są w procesie autoryzacji (1507×59122, 1507, 59122, Bt11, GA21, MIR604, Bt11*MIR604*GA21).

Nowe propozycje ustaw partii Prawo i Sprawiedliwość są BARDZO kontrowersyjnym zwrotem od dotychczasowego stanowiska!

To wyraźny gest POPARCIA DLA KORPORACJI KOSZTEM ZDROWIA, NIEZALEŻNOŚCI I WOLNOŚCI POLAKÓW.

„…Wprowadzenie upraw GMO spowoduje uzależnienie rolników   a w dalszej konsekwencji kraju   od międzynarodowych korporacji pod względem:
a) materiału siewnego, a w ślad za tym b) herbicydów, związanych z daną odmianą rośliny oraz
c) innych aspektów wynikających z prawa patentowego i warunków nakładanych przez korporacje-właścicieli patentów na rolników.
2. Degradacja gleb. 3. Biologiczne skażenie środowiska przez GMO, powstawanie nie tylko krzyżówek odmian naturalnych i stosowanych w rolnictwie, ale także tzw. superchwastów i superszkodników. A więc skażenie upraw konwencjonalnych, tradycyjnych i ekologicznych z wszystkimi tego negatywnymi skutkami ekonomiczno-społecznymi.
4. Zagrożenia bezpieczeństwa żywności i pasz, a więc zdrowia ludzkiego oraz zwierząt i roślin. 5. Przyspieszenie degradacji stosunków społeczno-ekonomicznych i kulturowych w obszarach wiejskich w postaci:
a. upadku gospodarstw,
b. wyludniania wsi i migracji do miast,
c. wzrostu bezrobocia d. wzrostu emigracji zarobkowej,
e. znacznego wzrostu liczby samobójstw w rodzinach rolniczych, podobnie jak to nastąpiło w Indiach po wprowadzeniu upraw bawełny Bt…- mówił profesor Jacek Nowak

”…Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość, partia, która jako pierwsza w Europie zakazała GMO w 2006 roku, próbuje teraz wpuścić do Polski genetycznie zmodyfikowane uprawy?

Wiosną 2006 roku, Prezydent Lech Kaczyński, kierując się niezwykłą przezornością, nie tylko wprowadził krajowy zakaz upraw GMO, ale także ogłosił zakaz importowania i stosowania pasz GMO, który miał wejść w życie dwa lata później. Było to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ pozostałości GMO w organizmach zwierząt karmionych importowaną soją i kukurydzą  GMO, przechodzą do organizmów ludzi spożywających mięso i produkty mleczne. Prezydent Kaczyński miał świadomość, że zezwalając na GMO, poddaje się naród pewnej formie stopniowego ludobójstwa, jeśli GMO zostanie dopuszczone…- przypomniał Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi   ICPPC

„…Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi   ICPPC oraz wiele innych organizacji wzywają Rząd RP, Posłów i Senatorów do NATYCHMIASTOWEGO WPROWADZENIA ZAKAZU UPRAW GMO W POLSCE  oraz stopniowego wycofywania ze sprzedaży produktów żywnościowych i pasz zawierających GMO – termin całkowitego wycofania wspomnianych produktów nie może być dłuższy niż 3 lata. Równocześnie DOMAGAMY się nieograniczonego dostępu do tradycyjnych, lokalnych/regionalnych nasion oraz nieograniczonego dostępu do dobrej jakości żywności produkowanej przez tradycyjnych i ekologicznych rolników!…” – podkreśliła Jadwiga Łopata   laureatka Nagrody Goldmana (Ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, właścicielka gospodarstwa edukacyjnego.

==========================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114  biuro@icppc.pl
www.icppc.pl   www.gmo.icppc.pl   www.eko-cel.pl

WEŹ UDZIAŁ W WARSZTATACH W EKOCENTRUM ICPPC www.eko-cel.pl

4 komentarze do “ZDECYDOWANE NIE DLA GMO

 1. W czym problem? Na pewno nie w postawie rządu. Problem jest i zawsze był po stronie narodu, który nie interesuje się niczym poza tym, co trąbią media. Ludzie ślepo wierzą w szczepienia, politykę, medycynę itp. i mało komu chce się ruszyć głową, żeby choćby tylko poddać w wątpliwość to, co mu serwują. Rolnicy robią to, co im każą rolniczy doradcy, czyli sypią nawozy i polewają wszystko glifosatem, a o GMO to albo nie słyszeli wcale albo owszem, słyszeli, że to jest postęp naukowy, a przeciwnicy to tępe nieuki żyjące na płaskiej ziemi. Wszyscy latają do urn i głosują na partię, która najwięcej obieca. I nie wyciągają żadnych wniosków z tego, że nigdy żadna partia z obietnic się nie wywiązała.

  Rząd jest sprzedajny, bo naród jest głupi i kupuje wyborcze obiecanki cacanki.

 2. Ktoś musiał wystawić mocne argumenty wobec rządu. Może kasa a może sugestia zagrożenia interesów posłów-rolników w rządzie? Albo szantarzyk? Utrata finansowania instytutów przez zlecające badania „fundacje”?
  Argument musiał być grubego kalibru. No i wydaje mi się, że sprawa zakazu GMO nie istniała na wyborczej liście celów PIS. Na liście PO również więc kontrastu nie było w tym temacie pomiędzy tymi partiami i mało ludzi się zorientowało że PIS dokonał wolty na tym polu o180 st.
  Wydaje mi się również, że PIS tak bardzo proamerykański, skoro optował za bazami NATO i systemem antyrakietowym w Polsce musiał z jakiś względów zgodzić się na transakcję wiązaną: „Tarcza i GMO albo spieprzajcie na bambus”. W końcu na obrady komisji sejmowej w sprawie GMO za czasów PO przychodziła Pani z Ambasady USA. Co prawda prywatnie ale Julek Assange ujawnił dawno temu papiery, że ambasady i ich pracownicy pełnią ważne role tzw. agentów białego wywiadu albo „pierwszego kontaktu” ;). No to czemu się tu dziwić?

 3. Oooo!!! Żyjesz?

  Ja myślę, że najważniejszym argumentem jest kasa dla posłów i ludzi z rządu. Kto smaruje ten jedzie, to wiadomo nie od dziś. Poza tym żaden rząd nie jest suwerenny i nie ma nic do gadania. Rządy wykonują polecenia z góry, a w wyborach startują dwie partie, obie jednakowo opłacane przez Rothschildów i Sorosa. Nikt nie skoczy, bo gdyby tylko próbował, to byłoby po nim.

 4. Witaj :).
  W systemie, który wytwarza narastający wykładniczo, niespłacalny dług, pierwszym istotnym argumentem zawsze będzie kasa, niekoniecznie wprost ale pośrednio np. po przez lansowaną od jakiś 200 lat „konkurencję”. Zagrożenie brakiem kasy i przez to brakiem dostępu do zasobów jest naprawdę zniewalające. Tak działa system celowo zaprojektowany. Przyglądając się temu „jak to działa” (na bazie prawa a nie opowieści dziwnej treści) oraz metodą „podążaj za pieniędzmi” i gdzie mają one swoje istotne źródło to obraz staje się nieco mniej zagmatwany. Ma tu ważną rolę do odegrania bezwzględnie lansowane prawo własności prywatnej ponad wartością wspólną. Nie dopuszcza się do powstawania wspólnot i wręcz się je tępi faworyzując egoistyczną konkurencję na każdym polu. Stare jak świat „dziel i rządź” aplikowane ludowi.
  Ach, mógłbym tak pisać i pisać ale jest już późno i nie mam weny. Może po regeneracji. 🙂
  W zasadzie uważam, że nie ma sensu się rozwodzić nad katem skoro mało kto zastanawia się nad tym skąd zleceniodawcy kata mają dla niego pieniądze? I to zawsze.

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.