Przyłącz się do Kampanii o Wolne Nasiona

Źródło: EkoBuddyzm

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim wraz z Navdanyą, organizacją indyjskiej aktywistki i naukowca, Vandany Shivy, utworzyła petycję w sprawie nowego wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej dotyczącego produkcji i komercjalizacji nasion. Wniosek ten został przedstawiony przez KE w maju i obecnie jest procesu legislacyjnego w Parlamencie Europejskim. Zieloni i Navdanya chcą zmobilizować obywateli, aby zażądali radykalnych zmian w proponowanym ustawodawstwie.

Odwiedź stronę:www.seedfreedom.eu

(z Newslettera europeangreens.eu)

Treść Apelu:

Nowe europejskie ustawodawstwo dotyczące “Marketingu nasion” zagraża Bezpieczeństwu Żywnościowemu i Demokracji

Przyłącz się do apelu obywateli Europy o WOLNE NASIONA I DEMOKRACJĘ ŻYWNOŚCIOWĄ

Petycja ta utworzona została 2 października – w dzień urodzin Gandhiego. Przypomina to nam, że gdy niesprawiedliwe prawa zagrażają naszemu wspólnemu dobru, konieczne jest nieposłuszeństwo obywatelskie.

Nasiona są dobrem wspólnym. Są one darem natury i rezultatem stuleci ciężkiej pracy rolników na całym świecie, którzy je selekcjonowali, chronili i hodowali. Są źródłem życia i pierwszym ogniwem w naszym łańcuchu żywnościowym.

To wspólne dobro jest zagrożone. W ostatnich dziesięcioleciach europejskie prawodawstwo coraz bardziej ogranicza dostęp do nasion, a rolnictwo przemysłowe staje się dominującym modelem upraw. Na rynek Unii Europejskiej mogą być wprowadzane jedynie nasiona, które odpowiadają temu modelowi. Muszą przejść skomplikowane i kosztowne badania oraz procedury rejestracji, a ich uprawa zależna jest od stosowania substancji chemicznych. Ustawodawstwo to w dramatyczny sposób zmniejszyło różnorodność odmian nasion, w poważny sposób zagrażając naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu. KIlka globalnych przedsiębiorstw nasiennych kontroluje i monopolizuje rynek. Tych samych siedem międzynarodowych przedsiębiorstw kontroluje 75% wszystkich finansowanych przez kapitał prywatny badań nad nasionami; 60% światowego komercyjnego rynku nasion i 76% globalnej sprzedaży przemysłu agrochemicznego. (ETC Group)

Nowy wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej pogarsza sytuację. Jeszcze bardziej ogranicza i zmniejsza bioróżnorodność oraz wolny dostęp rolników i obywateli do nasion, ułatwiając jednocześnie międzynarodowym przedsiębiorstwom nasiennym uzyskanie wyłącznych praw do wprowadzania nasion na rynek. Jednocześnie odmiany nasion obdarzone odpornością na szkodniki i zdolnością adaptacji do zmian klimatu, są w coraz większym stopniu wykluczane z rynku lub ograniczane do tak zwanych rynków niszowych. Ustawodawstwo to będzie miało wpływ nie tylko na Europę, ale na cała planetę.

Stanowczo sprzeciwiamy się temu prawu monopolu na nasiona. W czasie gdy ONZ uznaje, że przyszłość żywności to rolnictwo ekologiczne, lokalność i różnorodność, wniosek Komisji Europejskiej uznaje za niezgodne z prawem obdarzone ogromnym potencjałem, wibrujące energią alternatywy, oparte na wolności nasion i demokracji żywnościowej.

W czasie, gdy konsumenci coraz częściej wybierają żywność lokalną, ekologiczną, zdrową, smaczną, pożywną i wolną od chemikaliów i GMO, proponowane przez Unię Europejską prawo nasienne pozbawia konsumentów wolności żywnościowej. 72% światowej żywności pochodzi z małych gospodarstw – Nie jesteśmy niszą – Jesteśmy przyszłością!

Sprawcie, by wasz głos został usłyszany!

Podpiszcie apel o odrzucenie “Prawa Monopolu Nasion” Komisji Europejskiej i domagajcie się prawa do wibrujących energią, zdrowych, wolnych od chemikaliów i GMO nasion i żywności.

W duchu Gandhiego, wzywamy do nieposłuszeństwa obywatelskiego przeciwko niesprawiedliwym przepisom nasiennym i oświadczamy, że:

Nie uznamy żadnego prawa, które bezprawnie czyni nasiona wyłączną własnością korporacji, przeciwstawia się nadrzędnemu celowi, jakim jest ochrona i wzbogacanie różnorodności, wzmacnia niebezpieczny dla przyszłości ludzi i planety model rolnictwa przemysłowego oraz ignoruje obdarzone ogromnym potencjałem, zdrowe alternatywy, konieczne dla rozwoju zrównoważonych społeczności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego we wszystkich regionach świata.

”Dopóki pozostanie przesąd, ze należy przestrzegać niesprawiedliwych praw, dopóty będzie istniało niewolnictwo”. Mahatma Gandhi

źródło: http://www.seedfreedom.eu

petycję podpisać można tutaj: http://www.seedfreedom.eu

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.