Górale u prezydenta i wyjaśnienie z sejmu

Wiadomość I:

Górale u prezydenta

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w manifestacji z udziałem Góralskiej Kapeli w piątek 16.11.2012 przed Pałacem Prezydenta RP w Warszawie. Do Prezydenta przyjadą rolnicy z różnych stron Polski.

Gdzie? Warszawa, Przed Pałacem Prezydenta RP,  ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Kiedy? 16.11.2012, godz.: 13:00

Organizator: Koalicja  Polska Wolna od GMO Dlaczego?: W piątek, 9 listopada posłowie PO+PSL przyjęli ustawę o nasiennictwie, która otwiera Polskę na uprawy GMO. Nie zgadzamy się na to aby w Polsce były prowadzone uprawy GMO, których szkodliwość wielokrotnie udowodniono. Nie chcemy aby nasze dzieci były laboratoryjnymi szczurami. Domagamy się od Prezydenta aby zawetował tę ustawę.

Kontakt: Anna Bednarek, tel.: 602713551, e-mail: best_proeko@o2.pl Biuro ICPPC, tel.: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl

Wiadomość II:

Wyjaśnienie z sejmu

Biuro Poselskie Jagna Marczułajtis-Walczak

biuro@jagnamarczulajtis.pl

Szanowni Państwo.

Prezydencka ustawa którą przegłosowaliśmy na posiedzeniu 9 listopada, dotycząca nasiennictwa dotyka problemu GMO, lecz  ogranicza się jedynie do nasion modyfikowanych genetycznie i nie dotyczy w żadnym stopniu problemu żywności zawierającej GMO. Proszę w dyskusji wyraźnie zaznaczyć, że zabraniamy stosowania nasion, a co za tym idzie upraw. W europejskim rejestrze nasion znajdują  się tylko trzy  rośliny rolnicze modyfikowane genetycznie są to: Kukurydza MON 810, SOJA, ZIEMNIAK amflora , ustawa ta pozwoli nam  zabronić  ich upraw na terenie RP.

Przedstawiony Prezydencki projekt Ustawy o nasiennictwie druk 176 dokonuje implementacji aktów prawnych Unii Europejskiej umożliwiając opóźnione już wdrożenie dyrektyw, których obowiązujący czas wdrożenia minął.

Podczas prac podkomisji ,wspólnie z przedstawicielami Prezydenta wypracowaliśmy kompromis umożliwiający uniknięcia kar grożących Rzeczpospolitej, a wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej w sprawie C-165/08 (Komisja przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej).

W wyroku tym Trybunał orzekł, że Polska, zakazując swobodnego obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz wpisu odmian genetycznie zmodyfikowanych do krajowego rejestru odmian, uchybiła zobowiązaniom ciążących na niej na mocy art.22 i 23 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i  Rady 2001/18/WE z dnia 12 marca 2001, oraz  dyrektywy Rady 2002/53/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych .

Polska zobowiązana jest w jak najszybszym czasie zakończyć prace legislacyjne nad uchyleniem zakazu obrotu materiałem siewnym GM i rejestracji odmian roślin, jeszcze przed wykonaniem wyroku w sprawie  C-165/08.

Zgodnie z informacją z Ministerstwa Spaw Zagranicznych Komisja Europejska planuje podjąć w najbliższym czasie decyzję o skierowaniu do Trybunału skargi. W przypadku skierowania przez komisję skargi na niewykonanie wyroku Trybunału, Polska zostanie obciążona wielomilionową karą pieniężną , liczoną od dnia wydania  wyroku z dnia 16 lipca 2009.(kara ryczałtu), która będzie następnie zwiększana na każdy dzień trwania niezgodności. W przypadku wniesienia skargi na niewykonanie wyroku, Polska zostanie obciążona karą ,nawet jeśli naruszenie zostanie usunięte w czasie trwania postępowania w tej sprawie.

Wniesiona podczas prac komisji poprawka dotycząca art. 139 realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jednocześnie ust.9 art. 104 daje możliwość, w drodze rozporządzenia, zakazu stosowania materiału siewnego odmian nieprzydatnych do uprawy w warunkach klimatyczno-glebowych RP lub stanowiących zagrożenie zdrowia ludzi, zwierząt, roślin oraz dla środowiska, w tym wprowadzenie zakazu dla materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych. Ze względu na rangę i znaczenie tego zakazu uzasadnione było również upoważnienie Rady Ministrów do wydania ww rozporządzenia.

Dzięki wiec temu artykułowi ustawa spełni oczekiwania społeczeństwa o zakazie uprawy roślin rolniczych modyfikowanych genetycznie, jednocześnie umożliwiając szybkie wprowadzenie tego zakazu bez konieczności uzgadniania z Komisją Europejską i upoważnia Ministra właściwego do spraw rolnictwa do powiadomienia tejże komisji o wydanym rozporządzeniu.

Poprawka dotycząca art. 123 umożliwia  z kolei zastosowanie sankcji wobec złamania zakazu wynikającego z art. 104 ust. 9 . Jednocześnie konsekwencją złamania zakazu i zastosowania materiału śpiewnego odmian GMO  jest wniesienia opłaty sankcyjnej stanowiacej200%  wartości tego materiału oraz fizyczne zniszczenie uprawy na koszt właściciela. Stanowi to realną karę dla każdego uprawiającego GMO jak i umożliwia faktyczne zniszczenie tych upraw w razie ich wykrycia.

Cały problem żywości zawierającej w swym składzie GMO, jej znakowania monitorowania i innych ważnych spraw dotyczących  organizmów genetycznie modyfikowanych musi być rozwiązany w tzw. dużej ustawie o GMO która powinna powstać w jak najszybszym czasie.

Z poważaniem
Patrycja Tocka
Dyrektor Biura
Biuro Poselskie Jagna Marczułajtis-Walczak
Ul. Św. Gertrudy 26-29
31-048 Kraków
T: +48 12 426 40 43
F: +48 12 426 40 43
M: +48 516 167 093
http://www.jagnamarczulajtis.pl

8 komentarzy do “Górale u prezydenta i wyjaśnienie z sejmu

 1. Była dziś krótka wzmianka w 2pr. Panorama po 18ej.
  2 zdania powiedział dr.Hałat i p.Pilarska Danuta.

 2. Nie wiem skad bierze sie ta „wzorowosc” Polski wobec przypodobywaniu sie Unii za wszelka cene, gdzie robi sie wiecej niz sama Unia wymaga. Jak tak dalej pojdzie, to bedzie sie nasz rzad prosil o zwozenie do kraju odpadow atomowych i innych gowien, z ktorymi nikt nie wie co zrobic. Polacy przeciez wszystko wezma bez mrugniecia okiem (taka mamy opinie!).
  Austria dzielnie broni sie przed GMO. Tez oczywiscie musieli zgodnie z bandyckimi prawami EU wprowadzic zezwolenia ale wprowadzili wiele obwarowan i przepisow polaczonych ze scisla kontrola (np. zboze uprawiane tradycyjnie nie moze wykazac wiecej jak 0.1% skazenia GMO, pasza dla zwierzat rodzima i sprowadzana nie moze przekroczyc 1% skazenia, i cala masa innych przepisow). Produkty ekologiczne maja specjalne oznaczenia oraz sa tez oznakowania „wolne od GMO”. Poza tym takie produkty jak ponizej sa w Austrii niedopuszczalne:
  MON810 kukurydza (Monsanto), zabroniona uprawa
  T25 kukurydza (Bayer), zabroniona uprawa
  GT73 rzepak (Monsanto), zabroniony import
  MON863 kukurydza (Monsanto), zabroniony import
  Ms8, Rf3 und Ms8xRf3 rzepak (Bayer Crop Science), zabroniony import
  EH92-527-1 kartofle (BASF Plant Science), zabroniona uprawa

  Nie nalezy zapominac, ze GMO nie tylko moze znalezc sie na polach i na naszych stolach, ale tez np. w aptekach (w lekarstwach).

 3. Nawet gdyby rzad skladal sie z przedstawicieli ludzi dobrej woli i majacy na celu rzeczywiscie dobro narodu, to dopoki bedzie Polska w Unii i tak niewiele da sie zrobic. Polske obowiazuja przepisy unijne, w tym np. prawo wolnego handlu, a oprocz tego niewielu zdaje sobie sprawe z tego, ze poprzez przyjecie Traktatu Lizbonskiego konstytucje krajow unijnych sa tylko farsa (traktat prawnie zawsze stoi wyzej niz konstytucja!). Wszyscy pozal sie Boze parlamentarzysci unijni nie maja prawa zadnej decyzji, prawo to jest zarezerwowane dla garstki bonzow typu Baroso, ktorzy maja swoje funkcje nie przez ich wybor na to stanowisko lecz przez ich mianowanie (pytanie: przez kogo?). Cale zlo tego, co dzieje sie w naszym kraju (GMO, szczepienia, wplyw obcego kapitalu, padanie firm polskich itd.) pochodzi z Unii oczywiscie przy wspoludziale pro-unijnych partii polskich i masie narodu, ktora ciesza dotacje z UE nie zdajacej sobie sprawy z tego, ze te dotacje to nie jest darowizna tylko kredyty, ktore trzeba splacic a splacaja je wszyscy lacznie z tymi, ktorzy takich kredytow osobiscie nie zaciagneli. Jak podalam na przykladzie Austrii kraje moga sie bronic ale nie moga sie calkiem obronic. W audycji radiowej podanej przez Astromarie byla mowa o tym, ze np. ziarno transgeniczne w Polsce nie bedzie oznakowane (wedlug przyjetej ustawy), natomiast w Austrii musi (!) byc oznakowane. Wiec juz samo to pokazuje, ze polski rzad robi wiecej niz wymaga tego Unia (podobnie ze szczepieniami bo takiej ustawy o obowiazkowym szczepieniu dla wszystkich nikt od Polakow nie wymagal). A´propos jeszcze wolnego handlu: jesli chodzi np. o produkty zywnosciowe to jakos nie widac w krajach europejskich produktow pochodzenia polskiego. Polska, w przeciwienstwie do krajow tzw. zachodnich ma wiele gatunkow owocow i warzyw, ktorych brakuje w pozostalych krajach i moglaby je eksportowac, ale nie moze. A dlaczego? A dlatego, ze sa mafie koncernow, ktore wymusily na krajach zatwierdzenie, ze tylko konkretne odmiany np. jablek czy kartofli moga byc sprzedawane, inne natomiast nie, malo tego nie moga byc w tych krajach inne odmiany uprawiane. I to nazywa sie wolny handel. Mozna by tak ciagnac w nieskonczonosc ale i tak dochodzi sie do jednego wniosku: wyjsc z UE!

 4. Polska powołuje pod broń 50.000 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych – w jakim celu, na czuje zamówienie i w czyim interesie. Czy nie jest to pokłosie wizyty ż.Brzezińskiego przez kilka dni w Polsce. Dzieje sie to podobnie w innych krajach europejskich, nawet w takich , które nie mają większej tradycji wojskowej np, w Norwegii ?

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.