KONSULTACJE SPOŁECZNE… PRZY ZAMKNIĘTYCH DRZWIACH! P R O T E S T

Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO wyraża swój sprzeciw, gdyż nie może zgodzić się z sytuacją, w której: … pominięto przedstawicieli społeczeństwa polskiego zrzeszonego w największej organizacji w Polsce jaką jest Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO . Koalicja działa bardzo aktywnie od 1 grudnia 2007 roku i zrzesza kilkadziesiąt tysięcy członków oraz setki tysięcy sympatyków, którzy są przeciwni uprawom roślin GMO, a także obecności GMO w produktach żywnościowych i paszach na terenie naszego kraju.

Mimo to ”z nieznanych powodów” nie zaproszono Koalicji na niezwykle ważną konferencję, która odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2012 od godz.10-tej do 17-tej w Sali Kolumnowej Sejmu RP, ul.Wiejska 4-6-8.

Konferencja pt. GMO W ROLNICTWIE I PRODUKCJI ŻYWNOŚCI SZANSE CZY ZAGROŻENIA GENETYCZNEJ MODYFIKACJI ROŚLIN I ZWIERZĄT , z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest pod patronatem Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

STWIERDZAMY, ŻE JEST TO KOLEJNE SPOTKANIE ORGANIZOWANE PRZEZ RZĄDZĄCYCH, KTÓRE NIE SPEŁNIA WYMAGAŃ DEMOKRATYCZNEJ, RÓWNEJ I SPRAWIEDLIWEJ DEBATY SPOŁECZNEJ. Spotkanie jest tym bardziej istotne bowiem nastąpi na nim ”Powołanie Komisji Wnioskowej”.

Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO stwierdza równocześnie, że w trosce o przyszłość polskiego rolnictwa, środowiska naturalnego i zdrowie Polaków, projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ZAKAZU stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych powinien NIEZWŁOCZNIE wejść w życie, nim rolnicy rozpoczną sezon wiosennych siewów. Negocjacje z Komisją Europejską, które mogą trwać długie miesiące, należy prowadzić po uprzednim wprowadzeniu w życie zakazu w Polsce. Taką kolejność wydawania decyzji podjęły wszystkie kraje, które już dawno mają wprowadzone zakazy na kukurydzę MON810 i ziemniaka Amflora. W związku z tym również w dniu 3 kwietnia Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO wspólnie z przedstawicielami innych organizacji wręczy Premierowi Tuskowi PETYCJĘ w sprawie zakazu rejestrowania nasion, obrotu i upraw roślin GMO w Polsce. Petycję podpisało ponad 38 tysięcy organizacji i osób prywatnych. TREŚĆ PETYCJI http://www.alert-box.org/petycja/rozporzadzenie-zakazujace-gmo/

Koalicja „POLSKA WOLNA OD GMO”

http://www.polska-wolna-od-gmo.org

OSOBY KONTAKTOWE:

dr Roman A. Śniady, tel: 604276751, e-mail: roman.sniady@up.wroc.pl

Anna Szmelcer, tel: 607295055, e-mail: annaszmelcer@gazeta.pl

INFORMACJE DODATKOWE:

W dniu MARSZU W OBRONIE PSZCZÓŁ – 15 marca 2012 r. – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki podpisał projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ZAKAZU stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych. PROJEKT ten jest długo oczekiwanym aktem prawnym, który NIEZWŁOCZNIE powinien wejść w życie, nim rolnicy rozpoczną sezon wiosennych siewów. Tymczasem Minister Sawicki rozwiewa nasze nadzieje pisząc: ”Zakaz…będzie wprowadzony po uprzednim uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej…” Negocjacje z Komisją Europejską, które mogą trwać długie miesiące, należy prowadzić po uprzednim wprowadzeniu w życie zakazu w Polsce. Taką kolejność wydawania decyzji podjęły wszystkie kraje, które już dawno mają wprowadzone zakazy na kukurydzę MON810 i ziemniaka Amflora.

W ciągu kilku dni setki osób prywatnych i organizacji z Polski i z innych krajów UE wysłało listy do Pana Marka Sawickiego domagając się NATYCHMIASTOWEGO wprowadzenia zakazu stosowania materiału siewnego wszystkich odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 oraz uprawiania ziemniaka Amflora. Listy wysyłali/wysyłają rolnicy, naukowcy, artyści, studenci, ekonomiści, elektrycy, pracownicy socjalni, nauczyciele, zootechnicy, programiści… ludzie wszystkich zawodów.

PRZECIW GMO SĄ: IZBY ROLNICZE, KONWENT MARSZAŁKÓW, SEJMIKI WOJEWÓDZKIE, KOMITET OCHRONY PRZYRODY PAN, będący szeroką reprezentacją środowisk akademickich kraju, ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW i EUROPEJCZYKÓW. CZYJ INTERES REPREZENTUJĄ ZWOLENNICY GMO?

TYMCZASEM PAN MINISTER SAWICKI MILCZY…

… Pragnę zwrócić uwagę na istniejący w świecie konsensus naukowy co do faktu, że raz uwolnione GMO do środowiska zapoczątkowują procesy, których nie da się już odwrócić (zob. np. stanowisko ekspertów FAO (2003) lub w dowolnym artykule najnowszego Biuletynu Komitetu Ochrony Przyrody PAN nr 2/2011, w całości poświęconemu zagrożeniom ze strony GMO uwalnianych do środowiska, na podstawie przeglądu wyników ok. 100 badań naukowych ze świata)… Tym pilniejsze staje się więc wprowadzenie zakazu uwalniania GMO do środowiska, zwłaszcza w formie upraw, gdyż proces skażenia biologicznego przez GMO upraw ekologicznych, tradycyjnych i konwencjonalnych, w krajach, gdzie je dopuszczono, postępuje…Ze względu zwłaszcza na cechę nieodwracalności tych procesów domagam się natychmiastowego wprowadzenia zakazu: stosowania materiału siewnego wszystkich odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 oraz sadzenia i uprawy ziemniaka AMFLORA…Domagam się też wyciągnięcia sankcji wobec firm oferujących niedozwolony w Polsce materiał siewny transgenicznej kukurydzy odmian MON 810…

– napisał do Pana Ministra dr Jacek J. Nowak, specjalista m. in. w problematyce bezpieczeństwa żywieniowego, członek grupy naukowej z Koalicji „POLSKA WOLNA od GMO”.

13 komentarzy do “KONSULTACJE SPOŁECZNE… PRZY ZAMKNIĘTYCH DRZWIACH! P R O T E S T

 1. Warcholstwo już tak się rozbestwiło, że choć społeczeństwo jest przeciwne GMO (i nie tylko) to pracuje nad jego wprowadzeniem. Niech oficjalnie wydadzą komunikat o treści: mamy ludzi w dupie. Czy politykom się wydaje, że naród da się manipulować w nieskończoność? Przyjrzyjcie się ostatnio Tuskowi. Kłamstwa wylewają mu się uszami i ma coraz większy problem z utrzymaniem fasonu. Wzrok zaczyna uciekać w nieokreśloną przestrzeń, a sama twarz nabiera bardzo skupionego wyrazu. Aż mu kipi czaszka, tak waży każde słowo. Biedaczek zapętlił się w aktorstwie… 😉

 2. No, naród nie da się manipulować, ale rząd i tak nic sobie nie robi z naszych protestów. Robią co chcą, wolna amerykanka. I powiem wam, że się przeraziłam, jaka świadomość wśród ludzi wykształconych niby Koleżanka w pracy utyskiwała, jak to dzieciom w przedszkolu piorą mózgi, bo ona teraz ze swoja córką na zakupy nie chce chodzić, bo tak wyzywa, że mama warzywa w plastykowe worki pakuje. I ktoś mówi, że to szkoła ma wychowywać, a jak próbuje, to rodzice – debile i tak swoje. A jaka panuje opinia o GMO – łojezu, przecież co się może stać? I tak nie dożyjemy czasów, kiedy pokażą się jakieś efekty. Mówię wam, ręce opadają. nie ma się co dziwić, ze takim owcom byle ciemnotę się da wcisnąć, ku ich zgubie.Ech, ide się pochlastać….

 3. Najgorsze jest to, że dla PO nie ma alternatywy. PiS został zabity śmiechem i pewnie już nie odżyje, a innej partii, która mogłaby stanowić dla PO konkurencję nie ma. Dlatego PO i Tusek mają niemal 100% gwarancję rządzenia przez kolejną kadencję. Spokojnie mogą wypiąć się na wolę narodu, bo utrata głosów nie jest równoznaczna z utratą władzy. Może mniej owiec poleci do ur(y)n, ale to nie ma znaczenia, bo nawet gdyby poleciały tylko 3, to wybory i tak będą ważne.

 4. I to jest prawdziwe wyzwanie Mario. Dopóki nie powstanie (z nas) nowy obywatelski ruch i nie zbudujemy swojej siły politycznej, będziemy „klikali” i wkurzali się na innych, że nie chcą tego czytać i wiedzieć co się dzieje. Pamiętam jak Gretkowska chciała założyć partię kobiet…no i kobiety ją „zjadły”. Dopóki nie zrozumiemy, że wygrać można tylko jednością i współpracą niewiele możemy zrobić.

  Można jeszcze wynieść się na wieś i powalczyć o samowystarczalność. Zamknąć się w skansenie.To jednak też nie daje gwarancji spokoju.

 5. @kalandrafel
  Mnie często ludzie pytają:
  Ojej, dlaczego jestem tak chory? czemu ten lekarz nie wie co mi jest?
  A ja na to:
  Nie trzeba było byle czego jeść!
  Bo jak się gówna je, to się gówniano czuje!
  Głupich min już nie opiszę, możecie sobie wyobrazić sami. :mrgreen:
  Oni zmądrzeją napewno, ale na tamtym świecie.

 6. @ kalandrafel: chciałam przenieść twój komentarz o ospie do medycznego hyde parku, ale WordPress wprowadził (nareszcie!!!) konieczność logowania się i mi się to nie udało. Niestety, wcześniej go skasowałam. Dlatego wpisz to jeszcze raz, ale tam, gdzie należy.

  Bardzo dobrze, że wreszcie trzeba się logować, bo do tej pory każdy mógł się podszywać pod każdego (np. każdy mógł komentować na WP jako astromaria, chociaż nie miał do tego żadnych uprawnień) i to było bardzo nie fair. Dlatego cieszę się, że nareszcie zrobili z tym porządek.

  Ponieważ już nie będę mogła przenosić komentarzy na właściwe miejsca, bardzo proszę o dyscyplinę. Koniec z offtopami!!! Będę prosić o przeniesienie komentarza nie na temat, a jak nie pomoże będę kasować.

 7. Pociągnijcie film „Pola śmierci” http://feedingfactoryfarms.org/index.php?id=70

  bitwa o paszę dla farm przemysłowych

  Niewidzialny łańcuch zniszczenia rozciąga się od farm przemysłowych w Europie do lasów Ameryki Południowej – gdzie olbrzymie plantacje soi rosną, by wyżywić kurczaki, krowy i trzodę w Europie, pogarszają jednocześnie stan środowiska i powodują zmiany klimatyczne.

  Aby zrobić miejsce dla plantacji soi, tysiące ludzi zostaje wypędzanych ze swojej ziemi, tracąc możliwość uprawiania ziemi na swoje potrzeby. Rdzenna ludność zostaje eksmitowana a lasy karczowane.

  Ten film przedstawia wpływ uprawiania soi w Ameryce Południowej oraz ukazuje jak małe gospodarstwa rolne – przyjazne dla ludzi i środowiska – są wypierane przez wielki biznes.

  A za moich czasów, to krowy żarły trawę, świnie wszytko, co im do ryja wpadło, a kury ziarno i jakoś świat się nie zawalił.

 8. @Astromaria
  I jeszcze rzepak, który zużywany jest do produkcji biopaliw. Ostatnio słyszałam, że również do samolotów. A oni wciskaja kit, ze GMO ratuje biednych i głodnych.
  Swego czasu to Sawicki lobbował za biopaliwkami. Umaczany jest w tym po uszy.

 9. Biopaliwa przyczyniają się do głodu, bo rolnicy uprawiają to, co im się najbardziej opłaca. Biopaliwa dają lepszy dochód niż żywność, więc żywność przestaje być priorytetem.

 10. Astromario, bo mi sie pokiełbasiło, te notkę o ospie miałam wpisać do innego wątku, tego o szczepieniach. teraz mi się juz nie chce, więc mam nauczkę, że na temat trzeb a- ale, niewierną owca zawsze byłam i nawet mature z Polaka nie na temat napisałam…hehehe

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.