„ŻĄDŁEM w RZĄD! STOP GMO!”

Fundacja ICPPC biuro@icppc.pl

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ PT. ”ŻĄDŁEM w RZĄD! STOP GMO!”

TERMIN: 28 luty 2012, godz.11:30

MIEJSCE: POD SEJMEM RP …będziemy widoczni z banerami

ORGANIZATOR: Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO

DLACZEGO?

Wyborcy mówią NIE dla GMO!

Tymczasem na 9. POSIEDZENIU SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (początek obrad w dniu 28 lutego 2012 r.) odbędzie się pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o nasiennictwie (druk nr 176).

TEN PROJEKT TO KOLEJNA PRÓBA RZĄDU PANA PREMIERA TUSKA OTWARCIA POLSKI NA UPRAWY GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) mimo, że Polacy nie chcą GMO i od dawna domagają się, by polskie władze, biorąc przykład z innych krajów Unii Europejskiej, takich jak: Niemcy, Austria, Francja, Włochy, wprowadziły w Polsce zakaz rejestracji odmian, obrotu i upraw roślin GMO w Polsce.

W związku z tym podejmujemy akcję pod hasłami:

ŻĄDŁEM w RZĄD! STOP AGROCHEMII! STOP GMO!

aby uświadomić politykom, że zostali wybrani, aby reprezentować interesy polskiego społeczeństwa, a nie ponadnarodowych korporacji. W szczególności żądamy NATYCHMIASTOWEGO ZAKAZU upraw kukurydzy MON810 i ziemniaków AMFLORA.

Podczas konferencji przekażemy Posłom nasze żądania oraz PETYCJĘ.

 KONTAKT:

Edyta Jaroszewska Nowak, tel: 609645386, e-mail: edytaj66@tlen.pl

Jadwiga Łopata, tel.: 33 8797 114, e-mail: jadwiga@icppc.pl

Lena Huppert , tel.: 502085840, e-mail: lenahuppert@wp.pl

Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO reprezentuje ponad 400 podmiotów; tysiące obywateli, http://www.polska-wolna-od-gmo.org

 INFORMACJE DODATKOWE:

Projekt ustawy o nasiennictwie w wersji przedłożonej przez Pana Prezydenta przywraca przepisy o zakazie wprowadzania do obrotu nasion roślin GMO na terytorium RP, jednak brak wymaganych zmian definicji obrotu umożliwia omijanie tego zakazu i sprowadzanie nasion GMO na tzw. własny użytek przez plantatorów transgenicznej kukurydzy powiązanych z koncernami biotechnologicznymi. W tej sytuacji jest obciążony istotną wadą, która uniemożliwi egzekwowanie zakazu upraw roślin GMO na terytorium RP.

Postulat skutecznego wprowadzenia zakazu upraw roślin GMO jest głęboko uzasadniony i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ZDECYDOWANEJ większości Polaków, którzy sprzeciwiają się stosowaniu niedoskonałych odmian obecnej generacji roślin transgenicznych w otwartych uprawach polowych oraz żywieniu ludzi i zwierząt. Rosnąca liczba naukowych doniesień wskazuje na poważne zagrożenia dla zdrowia i nieodwracalne zniszczenia środowiska, jakie może spowodować stosowanie GMO w systemach otwartych.

Takie argumenty w połączeniu z fiaskiem koncepcji tzw. koegzystencji/współistnienia upraw roślin GMO w sąsiedztwie tradycyjnych stanęły u podstaw decyzji 9-ciu krajów europejskich (Niemiec, Austrii, Węgier, Grecji, Luksemburga, Bułgarii, Włoch, Francji i Szwajcarii), które zakazały zasiewów GMO, chroniąc w ten sposób swoje zasoby naturalne i zwracając się ponownie w stronę rozwoju rolnictwa konwencjonalnego, tradycyjnego oraz ekologicznych metod produkcji żywności.

Ponadto uprawy GMO poprzez skażenie biologiczne spowodują degradację gruntów rolników polskich, naruszając ich konstytucyjne prawa do ochrony własności rolnej.

Z uwagi na specyfikę polskiego systemu ochrony zasobów rolnych uregulowanie zakazów upraw GMO na poziomie ustawy o nasiennictwie wydaje się być niezbędne.

APELUJEMY DO RZĄDU RP O UZUPEŁNIENIE TEKSTU PROPONOWANEJ USTAWY O PRZEPISY ZAKAZUJĄCE SPROWADZANIA NASION I ROŚLIN na tzw. własny użytek poprzez:

1. Wprowadzenie zapisów doprecyzowujących definicję obrotu w następującym brzmieniu: art. 3 ust. 1 pkt. 19 obrót oznacza oferowanie do sprzedaży, sprzedaż, sprowadzanie z innych krajów, w tym na własny rachunek i użytek, oraz dostawę materiału siewnego lub inny sposób dysponowania tym materiałem, z wyłączeniem materiału przeznaczonego do:

a ) oceny i kontroli,

b ) przerobu uszlachetniania i pakowania,

c ) innych celów niż siew i sadzenie,

d ) celów naukowych, doświadczalnych i hodowli roślin;

2. Dodanie w art. 104 ust . 2 przedmiotowego projektu ustawy następującego zapisu w brzmieniu : art. 104 ust. 2 – Nie dopuszcza się do obrotu materiału siewnego, o którym mowa w ust. 1, odmian zawierających modyfikację genetyczną .

DOMAGAMY SIĘ PONADTO:

1. Szerokich konsultacji społecznych, w tym wysłuchania publicznego nowej propozycji ustawy o nasiennictwie.

2. Prawa do nieograniczonego obrotu nasionami tradycyjnymi, lokalnymi, które są dorobkiem pokoleń rolników i są ich wspólnym dobrem, bowiem projekt ustawy o nasiennictwie (druk nr 176) spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Tradycyjni rolnicy przez setki lat selekcjonowali swoje nasiona, wymieniali z innymi rolnikami dla pozyskiwania różnorodności odmian i oczekiwanych cech. To nie może zostać zaprzepaszczone. Tymczasem projekt nowej ustawy o nasiennictwie zawiera m.in. takie zapisy: ””…Ilość materiału siewnego odmiany regionalnej roślin rolniczych, jaka może zostać wprowadzona do obrotu, będzie określana, w drodze decyzji, przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Maksymalna ilość materiału siewnego danej odmiany w przypadku rzepaku, jęczmienia, pszenicy, grochu, słonecznika, kukurydzy i ziemniaka wynosi 0,3 % materiału siewnego danego gatunku stosowanego rocznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio 0,5 % dla pozostałych gatunków… Łączna ilość wprowadzonego do obrotu materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych nie może jednak przekroczyć 10%…” Limitowanie dostępu do nasion regionalnych to celowe niszczenie walorów polskiego rolnictwa, hamowanie rozwoju gospodarczego Polski. Polska wieś to, w dzisiejszym wymiarze jakości oraz popytu na tradycyjną i ekologiczną zdrową żywność, wielka szansa dla naszego kraju i dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

3. Natychmiastowych regulacji prawnych chroniących nasze rodzime nasiona i weryfikacji pod tym względem planów prywatyzacji polskich centrali nasiennych oraz umów sprzedaży, które winny gwarantować rolnikom dostęp do rynku dla nasion rodzimych.

PO RAZ KOLEJNY APELUJEMY O WPROWADZENIE JASNEGO ZAKAZU UPRAW GMO, w tym szczególnie kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora biorąc przykład z innych krajów Unii Europejskiej. ZOBACZ MAPĘ

Kliknij, żeby powiększyć

13 komentarzy do “„ŻĄDŁEM w RZĄD! STOP GMO!”

 1. GMO – Gówno Mnie Obchodzi. Dobre hasło na bannery… 😉

 2. E, bo jeszcze ktoś pomyśli, że jesteś po przeciwnej stronie… Ja wczoraj wpadłam na koszulki z napisem „Frack You” i chyba sobie taką sprawię 😛

 3. Moja pamięć bywa ciut dziurawa, ale może ktoś pamięta, była gdzieś taka afera, że politycy wzięli łapówkę od zachodnich korporacji, kurde, nie pamiętam za co, prawdopodobnie za szczepionki, ale parlament podjął decyzje niekorzystne dla łapówkarzy i zrobiła się zadyma. Łapówkarze wystąpili z żądaniem zwrotu kasy i chyba nawet się procesowali w sądzie (wstydu nie mają, swoją drogą). No i wydębili zwrot. Łatwo się przyjmuje, a oddawanie jest bardzo bolesne, czego życzę naszym politykom z całego serca.

 4. W „mafijnych” filmach hollywodzkich rozne sprawki zalatwiano metoda pif-paf , szybko i …skutecznie, bo trzeba sie uczyc nawet od diabla !

  Powiedzial to tez na koncu wywiadu nie kto inny tylko sam H.W .Rosenthal w 1976 roku:

  „MY nigdy nie bedziemy zwaleni z tronu slowami, tylko sila ! ”

  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/?s=rosenthal

 5. Astromaria! Kasa i tak plynie nieustannie na „nizszych” pulapach „urzedowo-prawniczych”, toz to rozne zrodelka, strumyki, rzeczki rwace pelne zlotowek rabowanych bezczelnie obywatelom.

  Byly kiedys romantyczne opowiesci czy filmy o rabusiach czyhajacych w lesie na podroznych albo o statkach pirackich, w realu takich zbojnikow pod krawatami czy togami wyciagajacych parszywmi mackami „urzedowo” w Polszcze ci zatrzesienie i wiecej, niz grzybow po deszczu

  Maly wycinek z przegladu ciekawych „rozbojnikow” albo grzybkow z polskimi nazwami i opisem zjadliwosci tychze dla ciekawych:

  http://www.aferyprawa.eu/Black

 6. Wiosna nadchodzi wielkimi krokami…
  Nie tylko u nas, ale też na Białorusi, Rosji, Korei Północnej, Syrii, Iranie oraz w wielu miejscach na ziemi gdzie zwietrzono interes dla globalnej gospodarki i szybkiego utworzenia Rządu Światowego.
  Jaki mamy interes by wysyłać nasze F-16 na ćwiczenia do Izraela na początku marca?
  Czy przypadkiem podczas rutynowych ćwiczeń dokona się tzw. ataku pod fałszywą banderą?
  Czy znowu będziemy w czołówce imbecylów którzy jako pierwsi poprą wyprzedzające uderzenie?
  Wchodzimy do gry w wojnę kuchennymi drzwiami.
  Tuskowi się pali pod nogami jak kiedyś Bushowi młodszemu…
  Już niedługo nie będzie problemu z bezrobociem, emeryturami, zdrowiem i opieką, a tym bardziej ze szkolnictwem…

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.