USA: 300 tysięcy rolników przeciwko Monsanto

Źródło: autonom.pl

Około trzystu tysięcy rolników uważa, że ucierpiało z powodu działalności biotechnologicznego giganta, korporacji Monsanto, lidera genetycznie modyfikowanej żywności. Nad wątpliwymi metodami wdrażania do uprawy roślin modyfikowanych prze Monsanto debatują w Nowym Jorku sędziowie. Od ich decyzji zależy, czy korporacja zostanie postawiona przed sądem. Sędzia Naomi Buchwald z sądu południowego Nowego Jorku powiedziała, że decyzja o wszczęciu postępowania przeciwko mega korporacji zapadnie do 31 marca.

W zeszłym roku pozwy przeciwko korporacji złożyło 270 tysięcy rolników z 60 farm uprawiających rośliny naturalne. Pozwy dotyczyły skażenia ich upraw nasionami modyfikowanymi genetycznie. Rolnicy obawiają się, że nasiona modyfikowane mogą być przenoszone np. przez wiatr i infekować ich naturalne plantację. Lecz ich większym problemem może być to, że Monsanto może złożyć pozew przeciwko nim, za używanie bez pozwolenia ich opatentowanych nasion genetycznych, co zdarzało się już w USA doprowadzając do bankructwa rolników indywidualnych. Wysłannicy korporacji kontrolowali uprawy i a prawnicy składali pozwy przeciwko rolnikom na których polach wykryto rośliny modyfikowane, mimo iż w wielu przypadkach znalazły się tam one bez ich wiedzy i woli, np. w wyniku naturalnego pylenia. Bankrutujące farmy rodzinne były wykupowane przez Monsanto co zwiększało zyski firmy o setki milionów dolarów w przeciągu kilku lat, a dodatkowo zapewniało niemalże monopol żywieniowy.

W latach 1997-2000 w wyniku takich działań korporacja przejęła 144 farmy organiczne i skontrolowała około pięciuset za pomocą swoich agentów nazywanych przez rolników „policja nasienną”.

Rolnicy są zaniepokojeni działaniami Monsanto i twierdzą, że ekspansyjna polityka korporacji sprawi, że w biegiem czasu zdobędzie ona monopol na uprawy zbóż na świecie. Chcą oni walczyć o ochronę prawną przed wątpliwymi procesami wytaczanymi przez Monsanto do końca marca sędzia Buchwald ma zdecydować czy sprawa trafi na wokandę. W tej chwili wysłuchała ona argumentów prawników korporacji domagających się uchylenia pozwów wniesionych przez 83 spółdzielnie rolnicze zrzeszające 300 tysięcy rolników.

„Zastraszanie rodzin rolników przez Monsanto skończy się tutaj” – mówi prezes Handlowego Stowarzyszenia Plantatorów Nasion Organicznych Jim Gerritsen. „- Skażenie upraw organicznych przez Monsanto musi zostać powstrzymane. Amerykanie mają prawo do wyboru produktów na rynku, do decydowania czym będą żywić swoje rodziny. Podejmujemy tę akcję w ich imieniu, w imieniu ich prawa do wyboru” – dodał.

Michael Tylor, były prawnik amerykańskiego Departamentu Rolnictwa i lobbysta na rzecz Monsanto, został niedawno mianowany zastępcą sekretarz ds. żywności przy Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Od tego czasu Agencja zabroniła etykietowania modyfikowanych genetycznie produktów, odmawiając konsumentom prawa do wybory pomiędzy żywnością organiczną i tą pochodzącą z upraw Monsanto.

14 komentarzy do “USA: 300 tysięcy rolników przeciwko Monsanto

 1. trochę z innej beczki. Okradziono właśnie muzeum w Grecji: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11165852,Obrabowano_muzeum_w_Olimpii__Zginely_bezcenne_eksponaty.html

  Wcześniej podobne rzeczy miały miejsce w Egipcie i Iraku podczas zamieszek czy ataku. W Iraku było wiele figurek które mogłyby ujawnić nasze pochodzenie, wiele istotnych artefaktów które zawierały informacje o bogach, jaszczurach etc. Co takiego mogło być w ateńskim muzeum? Ktoś ma jakiś pomysł?

 2. @ Herr: kiedyś o takich rzeczach można było przeczytać w kwartalniku „UFO”, ale w mediach panowała zmowa milczenia na ten temat. Teraz nastaje zmiana: a to jakaś aktorka, a to inna księżna mówią o tym głośno i oficjalnie. Kiedyś bym się może ucieszyła, że coś się zmienia, ale dziś zrobiłam się podejrzliwa. Bo media nie służą do tego żeby nas dobrze i rzetelnie informować, lecz do tego, żeby kształtować nasze poglądy i opinie. Tak więc spytajmy, co się szykuje?

 3. Upatrywany przez niektorych na nowego zbawiciela.
  Prosze posluchac co sadzi o modyfikacji zywnosci.
  I tak powoli mendy sie odslaniaja.

 4. JKM to taki „dziesiąty garnitur” dla unych. Może tam sobie gadać te swoje „wolnorynkowe dyrdymały” bo tym nikomu nie zaszkodzi,. Wolny rynek w tej chwili to fikcja. Jesli będzie utrzymane status quo to nigdy ludzkość nie wygra z Rotshildami w tzw” wolnorynkowej konkurencji”. Jemu się marzyła jakaś tam NAFTA, do której Polska miała przystapić, NAFTA to takie amerykańskie UE. On strasznie narzeka, że go media pomijają, a w porównaniu do innych niszowych partii to jest go wszędzie pełno. Uny sobie pomyślały, że jest sobie taka część „wolnorynkowa” elektoratu, tj. jakieś 5%. Niby niedużo, ale też się przyda. Może się kiedyś dostanie do parlamentu i podniesie rekę za GMO lub poprze wojnę z Iranem. To dla unych wystarczy. W nagrodę może sobie pitoić swoje farmazony w mediach. Kiedyś go nawet lubiłem i ceniłem za poglądy, ale to było przed tym jak się dowiedziałem o chemtrials i innych okropieństwach. Poza tym wchodzi tu w grę tzw. pochodzenie etniczne co sprawia, że zawsze go uny gdzieś wcisną i nie zapomną o nim. Sprawa GMO ma tak fundamentalne znaczenie dla ludzkości, że uny już JKM zauważyły i szykują nagrodę. Ciekawe u niego w „Najwyżsym CZasie’ są te artykuły o masonerii. Niby takie neutralne itp, ale jest to mimo wszystko podejrzane. Na mój nos to po prostu mason i tyle.

 5. Po obejrzeniu tego filmiku pokazują się okienka z następnymi. Jednym z nich jest wywiad Mikołaja Rozbickiego z tym panem. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia co do jego mądrości i uczciwości, to obejrzyjcie, co on tam gada o ekonomii i spłacie zadłużenia. Totalne bzdety, które od razu demaskują jego prawdziwą rolę w tym politycznym cyrku. Ja wytrzymałam tylko 10 minut, a wywiad jest dłuuuugi…

 6. @ Astromaria

  To prawda, informacje na temat dziwnych zjawisk atmosferycznych i możliwym istnieniu kosmitów znacznie się nasiliły w ostatnich latach. Podobnie piosenkarze jakoś często śpiewają o ufo, Hollywood też się dokłada do tego.

  Na pewno chcą nas przyzwyczaić do istnienia UFO ale jest też druga strona medalu. Pojawia się wiele tzw. „dobrych kosmitów”. Byli oni obecnie w Moskwie podczas protestów. Wtedy media mają swoją rolę do odegrania by zaprzeczyć tym plotkom i szybko wyjaśnić czym te obiekty są – w przypadku Moskwy jakimś rzekomym nowym technologicznym wynalazkiem, które Rosja zastosowała. Wtedy media rzucają pierwszy artykuł: „UFO nad Rosją” (muszą tak zrobić bo zbyt wielu protestujących to nagrało i umieściło, informacje szybko się rozchodzą – tak jak z ACTA, „jak już masowo protestują to wspomnimy że coś takiego istnieje” i zaraz potem szybko pojawia siędrugi artykuł, który calkowicie wyjaśnia czym owe UFO było naprawdę – „nowym wynalazkiem”, ciekawą nowinką techniczną, dziwnym samolotem służb rosyjskich… Podobnie w sprawie ACTA. Pierw informacja sucha, że coś jest na rzeczy a potem wyjaśnienie: że nie ma się czego obawiać, że ACTA jest super i potrzebne, że bez ACTA nasza gospodarka upadnie, że ACTA nie chcą chuligani, bandyci i złodzieje etc. etc.

 7. Tematyka UFO w ogóle stała się dość popularna ostatnio. Logo wielu imprez sportowych, nowe hale w kształcie spodków kosmicznych, filmy na temat Olimpiady w Londynie ciągle przedstawiają latające nad stadionami statki kosmiczne, nawet maskotki Olimpiady to ufoludki… Mam dziwne przeczucie, że Olimpiada 2012 będzie wydarzeniem bardzo istotnym i że uny zaprezentują nam wówczas kulminację swoich tajnych poczynań… Być może UFO, być może ataki terrorystyczne na skalę tak dużą by świat zgodził się na wojnę z Iranem… Trudno przewidzieć. Z drugiej strony możliwe też, że nasz poziom świadomości jest tak wysoki, że ich plany nie doczekają się faktycznej realizacji… Protokoły Mędrców Syjonu mówią wyraźnie, że ateizm jest tylko krótkookresowy, potem musi nas czekać nowa globalna religia. Być może Project Blue Beam i nowy Mesjasz nas czeka w takim razie??? Może tym razem w postaci kosmity… trudno powiedzieć.

 8. Herr ! Cos kombinuja na zasadzie : zamienil stryjek siekierke na kijek, ale czuje , ze ludzkosc ominie to szambo, a w ktore wpadna tylko ci, co je projektuja.

 9. Jest bardziej niż prawdopodobne, że na Euro2012 czekają nas potężne zamachy „terrorystyczne”. Wojna jakoś nie może wybuchnąć, prawdopodobnie dlatego, że ludzie jej nie chcą i nie dają jej poparcia. Trzeba więc będzie zrobić coś, co wzbudzi gniew i pragnienie zemsty. Wszystko to były takie sobie spekulacje, które nie robiły na mnie większego wrażenia, do czasu kiedy przeczytałam to: http://www.sfora.pl/Na-Wyspach-beda-masowo-wybuchac-bomby-IRA-jak-Al-Kaida-a40254 To jest wyraźna zapowiedź, że tak będzie. Tu nie jest napisane, że służby specjalne mają uzasadnione podejrzenia lub odkryły, że terroryści planują zamachy, ale robią wszystko (czyli to, do czego zostały powołane), żeby je uniemożliwić. Nie, władza nic nie robi! W tym tekście nie ma ani słowa o tym, że te służby mają zamiar temu zapobiec. Władza informuje: będą wybuchały bomby. To wasze zmartwienie, czy dacie się wysadzić, my mamy w dupie. A może nawet to my je podłożymy.

 10. Staram się nie produkować luszu, ale jak czytam bełkot takich „uczonych”, jak prof. Węgleński, biotechnolog opłacany przez koncerny biotechnologiczne, to kurde, nie mogę się opanować. Mam nadzieję i modlę się, żeby głos prawdy przeważył. Wierzę, że prawdy nie da się zakneblować i marzę o dniu, w którym wsadzimy do pudła tych wszystkich lobbystów i „ekspertów” poświadczających nieprawdę i przyczyniających się do ludobójstwa.
  W sejmie wciąż trwa zawierucha wokół GMO, kiedy to się wreszcie skończy? To wiadomość z lata, ale problem wciąż pozostaje w zawieszeniu.
  http://wiadomosci.wp.pl/title,Plody-bez-glow-czy-te-eksperymenty-zagrazaja-Polakom,wid,13699884,wiadomosc.html

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.