Nowe zagrożenie dla wolności Internetu

Dalia Hashad – Avaaz.org avaaz@avaaz.org

Niesamowite! Ponad 200 tys. Polaków podpisało petycję Uratuj Internet w zeszłym tygodniu – i dzięki temu przyczyniło się do odrzucenia amerykańskich propozycji legislacyjnych wprowadzających cenzurę w Internecie (SOPA/PIPA). Nasza ambasador podpisała dziś w Tokio umowę ACTA, ale cały czas możemy jeszcze wpłynąć na decyzję Unii Europejskiej. Zorganizujmy międzynarodowy protest – podpisz naszą petycję i powiadom o niej znajomych.

Drodzy Przyjaciele,

Nowy międzynarodowy traktat mógłby zezwolić korporacjom patrolować naszą działalność w Internecie. W zeszłym tygodniu udało nam się skutecznie odeprzeć zagrożenie amerykańskiej ustawy która wprowadzałaby cenzurę w Internecie – jeśli podejmiemy natychmiastowe działania, możemy sprawić, że Parlament Europejski na zawsze odrzuci ACTA.

ACTA – międzynarodowy traktat, który pozwala korporacjom cenzurować Internet, negocjowany za zamkniętymi drzwiami, przez grupkę najbogatszych państw i przedstawicieli największych korporacji. Traktat stworzyłby nowe, podejrzane gremium wyposażone w środki pozwalające patrolować działalność każdego z nas w Internecie i wprowadzać ogromne kary – włącznie z karą więzienia – dla ludzi, którzy według nowej umowy szkodziliby interesom jej twórców.

Europa podejmuje obecnie decyzję na temat ewentualnego podpisania ACTA – bez tych podpisów międzynarodowy atak na wolność Internetu byłby niemożliwy. Wiemy, że ACTA sprzeciwia się już bardzo wielu, ale część członków Parlamentu cały czas waha się czy nowych umów nie podpisać – wywrzyjmy na nich presję, której potrzebują by odrzucić proponowane prawo. Podpisz petycję – jeśli uda nam się zebrać 500 tys. podpisów, w Brukseli doręczymy je do rąk własnych przywódcom europejskim.

http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_pl/?vl

To oburzające — 80% władz międzynarodowej społeczności zostało wykluczone z negocjacji na temat Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA). W zamian za to nad jej kształtem pracowali niewybrani drogą jawnych wyborów urzędnicy wraz z lobbistami wielkich korporacji. W rezultacie stworzono nowe zasasy oraz niebezpiecznie silny reżim ich egzekwowania. ACTA, początkowo miała dotyczyć Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz 9 innych państw, po czym stopniowo planowano dołączać do niej kolejne kraje. Jeśli uda nam się przekonać Unię Europejską do sprzeciwu wobec umowie teraz, ACTA straci swoją siłę i przepadnie na zawsze.

Represyjne przepisy mogłyby oznaczać, że karze podlegałyby takie działania jak choćby podzielenie się z kimś artykułem prasowym czy przesłanie filmu z przyjęcia, na którym zagrano piosenkę objętą ochroną praw autorskich. Oficjalnie przedstawiana jako umowa chroniąca prawa autorskie ACTA mogłaby również ograniczyć dostęp do leków zastępczych czy utrudnić rolników dostęp do nasion, których potrzebują. Ale to nie wszystko, Rada ACTA zapewnia sobie również wolną rękę w sprawie ewentualnych zmian jej zasad i nakładanie sankcji za ich łamanie, nie podlegając jednocześnie żadnemu demokratycznemu nadzworowi.

Przedstawiciele wielkich korporacji naciskają na szybkie podpisanie umowy, ale Parlament Europejski stoi na ich drodze. Wyślijmy parlamentarzystom jasne wezwanie do przyjęcia stanowczego stanowiska w sprawie ochrony wolności w Internecie i sprzeciwu wobec lobbistom. Podpisz teraz i zawiadom o tym wszystkich, których znasz.

http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_pl/?vl

W zeszłym tygodniu dowiedliśmy naszej kolektywnej potęgi gdy miliony z nas zjednoczyło swoje siły by powstrzymać Stany Zjednoczone przed ocenzurowaniem Intermetu. Tym samym zademonstrowaliśmy także jak potężne mogą być nasze opinie. Wyraźmy je ponownie by uporać się z nowym zagrożeniem.

Z nadzieją i determinacją,

Dalia, Alice, Pascal, Emma, Ricken, Maria Paz oraz cały zespół Avaaz

Więcej informacji:

Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=strony.glowna.temat_dnia&idNewsComp=&filename=&idnews=37674&data=infopakiet&_CheckSum=811788968

ACTA w języku polskim

http://g.gazetaprawna.pl/dgp/zalaczniki/pdf/actapolski.pdf

Wikileaks o ACTA: „Umowa nie powinna przechodzić przez Parlament Europejski”

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11030365,Wikileaks_o_ACTA___Umowa_nie_powinna_przechodzic_przez.html

Protesty w sprawie ACTA: cegły poszły w ruch

http://wyborcza.pl/1,75248,11033589,Protesty_w_sprawie_ACTA__cegly_poszly_w_ruch.html

Wydawało ci się że SOPA była niebezpieczna? Zapoznaj się z ACTA (w języku angielskim)

http://www.forbes.com/sites/erikkain/2012/01/23/if-you-thought-sopa-was-bad-just-wait-until-you-meet-acta/

ACTA contra SOPA: pięć powodów dla których ACTA jest większym zagrożeniem dla wolności w Internecie (w języku angielskim)

http://www.ibtimes.com/articles/286925/20120124/acta-sopa-reasons-scarier-threat-internet-freedom.htm?cid=2

Co jest nie tak z ACTA (w języku angielskim)

http://www.edri.org/edrigram/number10.1/whats-wrong-with-ACTA

Tajny traktat: Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA) i jej wpływ na dostęp do leków (w języku angielskim)

http://www.msfaccess.org/content/secret-treaty-anti-counterfeiting-trade-agreement-acta-and-its-impact-access-medicines

90 komentarzy do “Nowe zagrożenie dla wolności Internetu

 1. Amerykanie żyli protestami przeciwko SOPA PIPA, więc nie słyszeli o ACTA. My już to wiemy, ale może jeszcze ktoś nie podpisał, więc teraz ma okazję.

 2. SKANDAL!!! USA monitoruje działania polskiej Komisji Sejmowej w sprawie ACTA

  Student pierwszą ofiarą międzynarodowych porozumień antypirackich
  http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Student-pierwsza-ofiara-miedzynarodowych-porozumien-antypirackich,wid,14199686,wiadomosc.html?ticaid=1dcf8&_ticrsn=3

  European Parliament Official In Charge Of ACTA Quits, And Denounces The ‚Masquerade’ Behind ACTA
  http://www.techdirt.com/articles/20120126/11014317553/european-parliament-official-charge-acta-quits-denounces-masquerade-behind-acta.shtml

 3. Tutaj po polsku:

  „To farsa, w której nie będę uczestniczyć”

  – Ta umowa może mieć poważne konsekwencje dla życia naszych obywateli (…) To farsa, w której nie będę uczestniczyć – oświadczył w czwartek Kader Arif, eurodeputowany i poseł sprawozdawca ds. ACTA w Parlamencie Europejskim. Francuski polityk zarzuca brak społecznej debaty nad dokumentem i brak przejrzystości w prowadzeniu negocjacji nad jego kształtem. W czwartek wieczorem z powodu ACTA rezygnację z funkcji złożył też szef polskiej Rady Informatyzacji. – Rezygnacja jest reakcją na (…) podpisanie tej umowy przez Panią Ambasador – napisał prof. Mieczysław Muraszkiewicz w swoim oświadczeniu.

  Kader Arif, poseł frakcji Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, na swojej stronie internetowej dość jasno wyraził swój sprzeciw wobec procesu przyjęcia i negocjacji ACTA. – Parlament Europejski nie miał nic do powiedzenia. Więc dziś chciałbym wysłać silny sygnał i zaalarmować obywateli o tej niedopuszczalnej sytuacji – napisał Arif.

  Dodaje, że stanął w obliczu bezprecedensowego działania, by dokument jak najszybciej został podpisany. Tak, by jak najmniej o nim dowiedziała się opinia publiczna. – Parlament Europejski został pozbawiony prawa do wypowiedzi i użycia narzędzi, jakie ma do dyspozycji, by zrealizować uzasadnione żądana obywateli – napisał europoseł.

  http://www.tvn24.pl/-1,1732789,0,1,to-farsa–w-ktorej-nie-bede-uczestniczyc,wiadomosc.html

 4. http://www.tvn24.pl/-1,1639116,0,1,beda-sledzic-na-100-sposobow,wiadomosc.html
  Jeśli ktoś nie dostrzega w tym chęci totalnej inwigilacji i będzie tłumaczył to „naszym dobrem” to ja już nie widzę dla niego żadnych szans przebudzenia. Toż to czyste zombie i owca idealnie ukształtowana aby być niewolnikiem!! Rozpozna pedofila…ja pierdo…system podobno…rozpozna zachowania „anormalne” cokolwiek to oznacza…system rozpozna a policja powinna od razu strzelać…5 razy w głowę…a jak pomyłka no to trudno…przecież to dla naszego dobra… JA WYSIADAM…komuna w Polsce to był mały pikuś w porównaniu z tym co tutaj rzeźbią!

 5. ACTA – skandal w Parlamencie Europejskim

  Podczas gdy dzisiaj w Tokio 22 ambasadorów krajów Unii Europejskiej podpisywało układ handlowy ACTA, w Strasburgu wybuchła bomba: sprawozdawca specjalny Parlamentu Europejskiego ds. tej umowy, francuski deputowany Kader Arif, złożył w proteście dymisję, która bez wątpienia utrudni ratyfikację. „Nie będę uczestniczył w tej maskaradzie” – napisał w opublikowanym oświadczeniu.

  Według niego układ był negocjowany „niejawnie” z „całkowitym lekceważeniem społeczeństwa obywatelskiego” i „ pominięciem postulatów Parlamentu Europejskiego”. Potępił też „skandaliczne naciski ” w sprawie narzucenia Parlamentowi jak najszybszej ratyfikacji. Należy – napisał – „zaalarmować opinię publiczną”, gdyż „tego nie można zaakceptować”.

  Czy to znaczy, że układ ACTA, podobnie jak kilka dni temu projekty amerykańskie PIPA i SOPA, zostanie odłożony ad acta? Nie tak szybko. Procedura w Parlamencie jest następująca: układem zajmie się Komisja ds. Handlu Międzynarodowego, to ona przygotuje raport z odpowiednią rekomendacją (na tak lub nie). Zanim go zredaguje musi wziąć pod uwagę opinie trzech innych Komisji: Prawnej, Wolności Publicznych i Przemysłu. Przed dymisją Specjalnego Sprawozdawcy przewidywano, że do głosowania może dojść najwcześniej w czerwcu, ale teraz ten termin stoi pod znakiem zapytania.

  Na deputowanych duże wrażenie zrobiły doniesienia o manifestacjach w Polsce, protesty licznych organizacji pozarządowych (zarówno tych, które ostrzegają przed paraliżem wolności – wzrostem inwigilacji – nie tylko w Internecie, jak i tych, które walczą z koncernami farmaceutycznymi – według nich ACTA zahamuje produkcję i dystrybucję tanich leków), sprawa wraca do europejskich mediów. Inaczej mówiąc – wysiłek protestujących nie idzie na marne.

  http://blog.wirtualnemedia.pl/index.php?%2Fauthors%2F54-Jerzy-Szygiel%2Farchives%2F4932-ACTA-skandal-w-Parlamencie-Europejskim.html

 6. USA nie będzie ratyfikować ACTA

  To już jest pewne, to o czym wszyscy mówili od dawna. Stany Zjednoczone Ameryki nie maja zamiaru ratyfikować ACTA i nie będą zmieniali swojego prawa. Takie działanie ze strony USA jest tym, o czym mówiło się już od dawna. ACTA ma chronić tylko interesy firm z USA. Prawdopodobnie jako sygnatariusze będą mieli prawo dostępu do danych nie tylko obywateli Polski, ale również innych krajów, które podpisały ta umowę. Informacja została podana na tronie FFII (https://press.ffii.org/Press releases/Poland is not lost – could challenge ACTA at the ECJ).

  „The United States already announced they would not ratify it and their legislature would not be bound by it. According to the FFII signing is only the very start of the actual debate in Europe.”

  Stany Zjednoczone już zapowiedziały, że nie będą ratyfikowały (red. ACTA), a ich prawodawstwo nie będzie związane ACTA. Według FFII podpisanie (red. ACTA) jest tylko początkiem rzeczywistej debaty w Europie.

  Czy zatem rząd Donalda Tuska strzelił sam sobie w stopę? To już raczej pewne, faktem natomiast jest to o czym mówił Bogdan Zdrojewski – „wstydem będzie nie podpisanie”, i faktycznie wstydem byłoby nie dać się oszukać wielkim amerykańskim koncernom.

  http://www.internetblackout.org/usa-nie-bedzie-ratyfikowac-acta,0.html

 7. Rząd nie zapytał o zdanie nawet Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, chociaż ACTA dotyczy wielu zagadnień leżących w kompetencjach GIODO.

  Na stronie Generalnego Inspektora jest dostępna cyfrowa wersja pisma z negatywną opinią o ACTA http://www.giodo.gov.pl/plik/id_p/2557/j/pl/.

  Już na drugiej stronie można przeczytać, że GIODO uznaje podpisanie i ratyfikację konwencji ACTA za niebezpieczne dla praw i wolności określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dokument ten nie nałoży na Polskę obowiązku znowelizowania swojego prawa wewnętrznego, ale ratyfikacja tego porozumienia spowoduje, że jego przepisy będą ważniejsze od norm ustawowych.

  Generalny Inspektor podziela opinię ministerstwa kultury, że przyjęcie ACTA nie nakłada na polskie podmioty publiczne obowiązków, które nie byłyby już przewidziane w prawie. Zwraca jednak uwagę, że dzięki konwencji mogą powstać nowe kanały wymiany informacji między organami ścigania, a polskie służby mogą zostać zmuszone do przekazywania tą drogą danych ze swoich baz. Inaczej mówiąc, na osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nakładane będą nieznane dziś prawu polskiemu obowiązki ujawnienia danych osobowych osób fizycznych podejrzewanych o naruszenie norm konwencyjnych.

  Tymczasem – według GIODO – skuteczne zapobieganie i zwalczanie poważnych przestępstw w zakresie objętym konwencją ACTA umożliwiają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania państw UE. Rozszerzanie listy czynów zabronionych objętych taką współpracą oraz – co najważniejsze – tworzenie alternatywnych sieci wymiany informacji dla potrzeb dochodzenia roszczeń cywilnych nie jest możliwe bez wykazania, że działanie takie jest konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa i porządku publicznego – czytamy w opinii wysłanej do MAC. Wiewiórowski podkreśla, że nie wykazano jak dotąd niezbędności takich działań.

  ACTA powierza zadania z zakresu egzekwowania prawa organizacjom prywatnym, takim jak dostawcy usług internetowych oraz organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Postanowienia konwencji nie powinny dawać tym podmiotom prawa do monitorowania działań użytkowników online. Jak wynika z opinii GIODO, przetwarzanie danych osobowych przez prywatne organizacje w kontekście egzekwowania prawa powinno odbywać się wyłącznie w oparciu o właściwą podstawę prawną, a tej ACTA nie daje.

  Wiewiórowski obawia się też, że podpisanie i ratyfikacja ACTA spowoduje, że organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wrócą do pomysłu porozumienia o współpracy w sprawie ochrony własności intelektualnej w środowisku cyfrowym. Prace nad takim porozumieniem zostały w ubiegłym roku przerwane po uwagach GIODO, że sygnatariusze takiej umowy nie mają podstawy prawnej do przetwarzania danych internautów. Zdaniem GIODO organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi będą teraz przekonywać rząd, że ACTA daje im taką podstawę.

  Fragmenty z http://di.com.pl/news/43070,0,GIODO_ACTA_niebezpieczne_dla_praw_i_wolnosci.html

  Po wczytaniu się w powyższe obiekcje GIODO dochodzę do wniosku, że te wielkie organizacje zarządzania prawami autorskimi po prostu wymiękły wobec złożoności lokalnych procedur prawnych, sądowych, ich czasochłonności i chyba … kosztów prowadzenia tych spraw. No po prostu klęknęli czasowo i chyba finansowo – po prostu. Stąd próba ustanowienia pozaustawowych kanałów przepływu chronionych danych osobowych o internautach.

 8. YouTube i Google szykują krytyczne zmiany!
  Google idzie o krok za daleko! Od 1 marca szykuje znacznie większe zmiany niż myślisz!

  Google ogłosił we wtorek, że będzie łączył dane użytkowników tj historię ich e-maili, przeglądanych filmów wideo, aktywności społecznościowych i innych usług, mówiąc że stworzy to piękne proste i intuicyjne doświadczenie dla użytkowników. W ten sposób Google będzie tworzyło pełen profil użytkowników, sprzedając informacje pod “najbardziej przydatne” reklamy czy namierzając najbliższych internetowych znajomych.

  Będą zbierane i łączone z kontem dane dotyczące urządzenia (takie jak model sprzętu, wersja systemu operacyjnego i unikalny identyfikator urządzenia, a także informacje o sieci komórkowej, w tym numer telefonu). “Identyfikator urządzenia i numer telefonu mogą zostać powiązane z kontem Google”.

  Kolejne kwiatki w nowej licencji to zbieranie informacji o:

  – szczegółach dotyczących sposobu korzystania z usługi, np. wyszukiwane hasła;

  – dane z dziennika połączeń telefonicznych, takie jak numer telefonu użytkownika, numer rozmówcy, numery docelowe przekazywania, daty i godziny rozmów, czasy trwania rozmów, ustawienia przesyłania wiadomości SMS oraz typy połączeń telefonicznych;

  – adres IP;

  – dane o działaniu urządzenia, m.in. o awariach, aktywności systemu, ustawieniach sprzętu, typie i języku przeglądarki, datach i godzinach przesyłanych żądań oraz odsyłających adresach URL;

  – pliki cookie, które mogą jednoznacznie identyfikować daną przeglądarkę lub konto Google.

  Google będzie zbierał wszystkie dane z GPSów umieszczonych w urządzeniach poprzez które używa się usług: “Jeśli użytkownik korzysta z usługi Google, która uwzględnia jego lokalizację, możemy gromadzić i przetwarzać informacje na temat rzeczywistego miejsca pobytu użytkownika, takie jak sygnały GPS wysyłane przez jego komórkę. Możemy również stosować różne technologie, aby określić tę lokalizację, w tym dane z czujników urządzenia, np. dotyczące pobliskich punktów dostępu do sieci Wi-Fi czy stacji bazowych sieci komórkowej.”

  Google będzie zapisywało unikalne numery aplikacji. “Ten numer wraz z informacjami na temat danej instalacji (takimi jak typ systemu operacyjnego i numer wersji aplikacji) może zostać wysłany do Google, gdy usługa jest instalowana lub odinstalowywana bądź okresowo kontaktuje się z naszymi serwerami (np. w celu automatycznej aktualizacji).” Czy chodzi również o numery seryjne oprogramowań firm trzecich nie zostało określone.

  Wszystkie zebrane dane będą mogły być udostępnione! Google pisze “Udostępniamy dane osobowe firmom, organizacjom i osobom spoza firmy Google, jeśli w dobrej wierze uznamy, że udostępnienie, wykorzystanie, zachowanie lub ujawnienie informacji jest uzasadnione w związku z:

  – zapewnianiem zgodności z obowiązującym prawem, przepisami, procedurą prawną lub prawomocnym żądaniem instytucji państwowej;

  – egzekwowaniem obowiązujących Warunków korzystania z usługi, w tym badaniem potencjalnych naruszeń;

  – wykrywaniem oszustw i zapobieganiem im, a także rozwiązywaniem innych problemów dotyczących oszustw, bezpieczeństwa i kwestii technicznych;

  – ochroną praw, własności lub bezpieczeństwa firmy Google, użytkowników jej produktów oraz pozostałych osób w sposób wymagany bądź dozwolony przez przepisy prawa.

  Zgromadzone informacje, które nie umożliwiają identyfikacji konkretnej osoby, możemy udostępniać publicznie oraz naszym partnerom, takim jak wydawcy, reklamodawcy i podmiotom obsługującym powiązane witryny. Możemy na przykład opublikować dane, aby pokazać ogólne trendy dotyczące korzystania z naszych usług.”

  To tylko niektóre ze zmian, które zostaną wprowadzone od 1 marca. Do tego czasu proponujemy szukania alternatywnych wyszukiwarek. Na początek proponujemy http://www.startpage.com i ixquick.com.

  Wszystkie zmiany, które wprowadza Google już działają, tylko na razie nieoficjalnie.

  Źródło: Prison Planet
  http://wolnemedia.net/swiat-komputerow/youtube-i-google-szykuja-krytyczne-zmiany/

 9. Slyszalam juz wiele o niezaleznym systemie Linux, gdzie nie ma mozliwosci kontroli i bardziej komputerowo kumaci wspoldzialaja w rozbudowie. Probuje juz osobiscie porozmawiac z kims, kto ten system juz ma i chce to praktycznie zobaczyc, zeby nie tracic czasu na samotne poszukiwania.

  Tak jak w medycynie jest tyle alternatywnych mozliwosci , tylko o tym nie mozna bylo wiedziec i byc skazanym na mafie, to i w sieci internetowej tez one sa , tylko trzeba do nich dojsc, rozpowszechnic i stosowac z pozytkiem dla nas wszystkich.

 10. Jak może być dobrze, gdy Tusk i „Komorowski:” wspólnie i w porozumieniu podpisują dokumenty międzynarodowe nie znając ich treści i przyjmując nieznane zobowiązania, a tak było z ACTA czy umową fiskalna narzuconą przez Niemcy , przy której Tusk nie miał pojęcia co podpisał, ale później się to okazało,że nikt go nie chce przy negocjacyjnym stole krajów EURO I tak samo stało się z ACTA ,że może on nie ratyfikować tego porozumienia, jeżeli okaże się ,że ogranicza wolności Obywatelskie tzn. ,ze nie wiedział co podpisuje.
  Jak można ufać takiemu człowiekowi, który nie wie co podpisuje, a podpisuje aby przypodobać się obcym i to w ich interesie, nie dbając o własne interesy Polski i można domniemywać,że dąży on we wszystkich swoich działaniach do szkodzenia Polsce io Polakom i działa w interesie Niemiec i Rosji i we współpracy z „Komorowskim” , Wspólnie oni obiecali,że doprowadzą Polskę do stanu aby się nigdy nie podniosła.

 11. @ nieustraszona: mój syn jest linuxowcem. Ja próbowałam, ale ciężko mi było, ale w tej sytuacji chyba się przestawię. Jakby co, to może uda mi się coś z synka wydusić, ale on jest ciężki w komunikacji, hehe 😛

 12. Spytałam syna, czy Linux zapewnia większe bezpieczeństwo, a on powiedział, że to jest bezpieczeństwo iluzoryczne. Może trudniej się włamać do kompa, ale wszystkie działania w sieci są równie dobrze widoczne jak dla Windows.

 13. Historia ACTA i jak polski rząd odmawiał informacji na ten temat od co najmniej od 2 lat.

  Zagraniczne koncerny ustanawiające prawo w Polsce wbrew protestom społecznym, bez uwzględnienia stanowiska polskiego rządu, ale przy jego udziale – to wersja zdarzeń brzmiąca jak fabuła filmu political fiction. Ta nieprawdopodobna teoria spiskowa na temat ACTA ujawniona przez portal WikiLeaks w 2008 roku może jednak być prawdziwa. Dowodzą tego działania i wypowiedzi najwyższych polskich urzędników.

  Dodam że wypowiedzi te znajdują się min. w dokumentach komisji sejmowej. Linki do nich są w tym artykule:
  „Oszukali ws. ACTA, Polska nie miała nic do powiedzenia” – http://wiadomosci.wp.pl/title,Oszukali-ws-ACTA-Polska-nie-miala-nic-do-powiedzenia,wid,14202675,wiadomosc.html
  Miłej lektury.

 14. Powtórka z rozrywki, czyli „Sam się nauczyłem obsługiwać e-mail, nawet Kaczor tego nie potrafi”:

  :mrgreen:

 15. Ałłaa!
  Orzesz ty orzeszku!!!
  Zasysać na dyski! Dzieciom, wnukom i prawnukom odtwarzać po modlitwie! 😉
  Logo! Brakuje tylko indeksów i legendy z linkami do tego o czym mowa.
  Ale wydziobane! 😛

 16. w usa necie wyglada na to ze tylko Polacy demonstrowali przeciwko Acta

 17. : )

  Starszy pan w New Jersey postanowił posadzic pomidory w przydomowym ogródku. Ale najpierw trzeba skopać ogródek, a siły juz nie te.

  Wysyła wiec Email do syna:

  – „Stanley przyjedz do mnie skopać ogródek”,

  Stanley odpisuje:

  – „Tato nie ruszaj ogródka, przecież zakopaliśmy tam pare ciał”

  Na drugi dzien pod dom podjezdza Policja , FBI , koroner i inne służby. Przekopuja ogródek wzdłuż i w szerz nic nie znajdując.

  Wieczorm Stanley pisze do ojca:

  – ” Tato teraz juz możesz sadzić pomidory”

 18. kiedyś było bardzo zabawne, dzisiaj, jak dla mnie, jest zbyt prawdziwe 😉
  oczywiście zwolennicy szklanki do połowy pełnej mogą stwierdzić, że wszystko ma swoje dobre strony 🙂

 19. @Niereligijna

  Tak ,masz racje z tego co wiem od rodziny i przyjaciół konkretnie chodzi o Węgry ,Francję, Niemcy nikt nie protestuje,nikt nic nie wie !!!!!!!!!!!!!! katastrojka!!!!!!!!!
  Więc jak widac to my mamy najwieksze odczucie zagrozonej wolnosci!!!nie jest zle z nami!!!!!!!!!!!!!!

 20. w Szwecji tez nikt nic nie wie. rozmowy odbywaly sie „po cichu”, juz w grudniu zdecydowali, ze podpisza, a pozniej zadowoleni usiedli przy swiatecznych stolach…
  w tv cisza, gazety milcza… tylko w internecie jest kilka miejsc, w ktorych moge sledziec rozwoj wydazen (w Szwecji)… tam mowi sie o Polsce… w Polsce nadzieja 🙂 (w Szwecji planowane sa demonstracje na poczatku lutego)

 21. „Имел ты, хам, золотой рог”

  Zdobyłem se pawich piór,
  nastroiłem pawich piór,
  pawie pióra ładne,
  pawie pióra kradne,
  postawie se pański dwór!

  Zdobęde se pański dwór,
  wywleke se złoty wór;
  złoty dwór wysypie
  ludziskom przed ślipie;
  nakupie se pawich piór!

  Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapkę wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur…

  Tak, tak jeno sznur…
  Wątpilwej jakości muzyk „Wyliniały cudak ze szmatą na głowie”

 22. w Holandii zupelna cisza, nikt nie wie czym jest ACTA. Widzialem, ze BBC zupelnie ignoruje polskie protesty. Co ciekawe litewskie gazety tez o tym milcza a do tej pory kazda bzdura z Polski byla tam naglasniana. Teraz o Polsce nie ma ani slowa co jest bardzo dziwne jak na media litewskie. Media na swiecie staraja sie ignorowac protesty w polsce. Czasem tylko w tv informacyjnej 24/24 podadza krotka informacje, ale te maja nikla ogladalnosc. Wielka nadzieja w Polsce

 23. W UK totalna cisza na temat ACTA, tutaj wiadomości zajmują się bardziej celebrytami a mniej informacjami. Najważniejszy jest „narodowy sport” czyli „X Factor”. Jeżeli wejdziecie na serwis yahoo to tam zawsze najważniejsza informacja jest ze świata celebrytów albo sportu. Dopiero dalej lub na końcu jakieś konkrety co się dzieje w świecie. Wyjątek to BBC24 ale i tam nic nie słyszałem na temat ACTA. Ludzie maja interesować się sportem i życiem celebrytów, im mniej wiedzą o konkretnej polityce tym lepiej dla władzy.

  z innej beczki:
  http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,page,2,title,Ukryte-tresci-w-wypowiedziach-Kennedyego,wid,14205152,wiadomosc.html

 24. W ostatnich dniach zauważyłem jedną rzecz, a mianowicie panikę w oczach premiera STUKA. Imć zauważył, że nie da się dalej manipulować społeczeństwem na taką skalę, jak zapewne sądził. Nie wiem czy Wy to też odczuwacie, ale znajdujemy się bardzo blisko magicznej, czerwonej linii, po której przekroczeniu ruszy lawina zmian. Ludzie się naprawdę budzą i widzę to w miejscach, w których dotychczas panowała racjonalistyczna dominacja. Jestem mile zaskoczony skalą protestu przeciw ACTA, dzięki którym (sic!) ludzie zobaczyli jak władzunia dyma ich od tyłu. Sądzę, że wystarczy jeszcze, aby wypłynęło kilka faktów manipulacji przy katastrofie smoleńskiej, ACTA i innych, abyśmy doświadczyli przełomu w stosunkach obywatele > < rząd. Może nie być tak miło, ale konflikt jest nieunikniony…

 25. Z tego, co wiem, nowe fakty na temat Smoleńska właśnie wypełzają z ukrycia. Miecugow załamuje ręce nad tym, w „jakiej potwornej rzeczywistości musi żyć Macierewicz” (że niby paranoicznej, rzecz jasna), a to znaczy, że coś zaczęło potwornie śmierdzieć. Perfumy pana Miecugowa nie pomogą, nie da rady nawet dobry dezodorant, bo tak wielkiego fetoru nie da się niczym zamaskować. Wydaje mi się, że jeszcze tydzień, może dwa i szkielet wyleci z szafy z wielkim hukiem.

  Na razie wiadomo, że nie było brzozy i że w kabinie pilotów nie było nikogo poza pilotami.

 26. @Astromaria

  To właśnie miałem na myśli. Przypomniałem sobie wczoraj jak w dzień katastrofy miałem silne, intuicyjne przekonanie, że zamach w Smoleńsku był przegięciem, którego nie da się zachować w tajemnicy. Wywali tyle gówna we własne gniazdo, że nie da się tego zamaskować. Smród zaczyna się rozwiewać i to jest nie do powstrzymania…

 27. W Paryżu demonstrowało podobno 500 – 1000 osób, choć niewiele, ale zawsze, widać coś się zaczyna dziać. A że Francuzi lubią wszelkiego rodzaju strajki i demonstracje to można mieć nadzieję, że wszystko jeszcze przed nimi 🙂

  Manifestation ACTA – Paris 28/01/12

 28. Qurde, oglądam właśnie na Discovery program pt. „Oszukać Wielkiego Brata” i czuję, że krew zaczyna mi wrzeć w żyłach. Jeśli nie obalimy dyktatury psychopatów, to będzie po nas. NIE CHCĘ ŻYĆ W TAKIM ZASRANYM ŚWIECIE!

 29. Miałem reszte popołudnia spędzić na czytaniu książki i tylko na chwilę włączyłem neta aby sprawdzić pocztę a tam znowu w informacjach w pierwszej lini Hołdys – autorytet.
  Nie wytrzymałem i napisałem coś prosto dla niego: http://www.projektasymetria.blogspot.com/

  Facet się zablokował na facebooku. Może ktoś z Was ma konto na twitterze i mu to wrzuci bo ja tam konta nie mam. Pozdrawiam.

 30. Hołdys gada głupie rzeczy w ogólnopolskich mendiach, a potem płacze, że ludzie mu wyzywają, więc blokuje konto i pisze, że padł ofiarą podłych ataków i że ludzie są źli i zawistni. Na blipie też tak było, więc i na Twitterze pewnie się zabarykadował. łażący Łazarz też się po nim przejechał, więc będzie miał jeszcze większy powód do płaczu.

 31. Zobaczcie koniecznie.
  Alan Watt – „Szok i Trwoga”. Masowe procesy manipulacji (1 część wywiadu)

  Neo-Eugenika i wojna przeciw ludzkości (2 część wywiadu)

  „Wywiad ten jest lekcją dokumentującą masowe zmiany cywilizacyjne ostatniego stulecia oraz procesy i ludzi za nimi stojących. Budowanie Nowego Porządku Świata jest złożonym procesem angażującym tysiące instytucji, fundacji i niezależnych grup badawczych. Alan Watt pokazuje kto, kiedy i dlaczego zmienił drastycznie kulturę świata zachodniego opisując wnikliwie techniki stojące za tymi zmianami.”

 32. @Nie Ma Wirusów

  Fajnie, że ten wywiad przypominasz, trzeba to rozpowszechniać. W jednym się jednak nie zgodzę do końca, że informacje o UFO są tylko celowo kreowane aby ośmieszać teorie spiskowe czy mówienie prawdy. W pewnym sensie to jest robione np: w tych ruchach ufo – new age’owskich ale z drugiej strony UFO to fakt. Watt widocznie tego tematu dokładniej nie przestudiował, po prostu skupił się bardziej na lekturach ideologów NWO jak sam przyznaje. To mi utkwiło w pamięci ale jeszcze raz muszę to zobaczyć bo już wszystkiego nie pamiętam.

 33. Ja od razu wiedziałam, że zaczną pisać takie rzeczy. To już jest reguła.

  Na szczęście na mnie nikt nic takiego nie napisze, bo ja mam najwierniejszych przyjaciół w postaci Barta i spóły, którzy wystawiają najlepsze świadectwo mojej uczciwości.

  Jeśli chcecie panowie i panie mnie skompromitować, zacznijcie pisać na krytyce politycznej i na racjonaliście, że jestem dla was wyrocznią w kwestii prawdy. Że raka leczymy dietą, soczkami i witaminkami, że szczepienia są toksyczne, że medycyna alopatyczna, a szczególnie onkologia to IG Farben i Auschwitz, że wszystkie teorie spiskowe, o których pisałam okazały się prawdą, że osobiście spotkaliście Jaszczura i że astromaria na prezydenta! Wtedy będzie mój koniec.

 34. Nie Ma Wirusow ! Wlasnie, ze nie ma , a kto nam wmowil, ze sa ? Eksperci przez swoje mendia i co jest w tych powyzszych filmikach ciagle podkreslane, ze znowu pudla dla idiotow hipnotyzuja jak chca swoje ofiary !

  Czego mafia sie boi i to tez powiedzieli , ze ludzi inteligentnych i komunikatywnych wiedzacych o co chodzi i mogacych to przekazac dalej, wiec przekazujemy to dalej i mowmy oraz piszmy o tym , ze naszym nieszczesciem jest telawizor i to cholerne psychologiczne uzaleznienie od niego . To jest ten wspolczesny demon mistyfikacji i manipulacji, ale tylko do wywolywania ZLUDZEN i te zludzenia pryskaja natychmiast po wylaczeniu pudla. Kto nie wierzy niech sprawdzi sam, czy te kukly w telawizji sa rzeczywiste i dotknie palcem albo niech wylaczy glos i patrzy , jak te kukly ruszaja wargami, bo mozna nic nie slyszec co mowia, bo i tak klamia.
  Na drugi dzien mozna kupic glowna gazete mendialna, zeby sprawdzic, czy napisali o tym, ze ktos bezczelnie macal manekiny w pudle i w dodatku bezczelnie wylaczyl glos nie pytajac o zgode „eksperta”, a jeszcze moze wymienia nazwiska.

  Juz gdzies czytalam, ze goje sa tak wychowywane przez system, zeby marnowaly czas w szkole i niczego pozytecznego sie nie uczac. Stare goje siedza przed pudlami, zeby niczego nie nadrobili, co stracili w mlodosci, bo na nauke nigdy sie przeciez nie jest za starym i czas na to by sie znalazl, gdyby nie te przeklete pudla.

  „Duchowi” przywodcy koscielni mieli latwiej, bo owieczki wzajemnie sie kablowaly i pilnowaly regularnego prania mozgu co niedziele pod wplywem „grzechu ciezkiego”.

  Wlasciwie to teraz jest najlepszy czas, zeby ten caly system sie rozlecial w siwy dym, bo wystarczy, ze wszyscy wylacza telewizory chocby tylko na tydzien , zeby sprawdzic czy przyleca do wszystkich jacys z pistoletami zmuszajac ludzi do wlaczenia pudel i sleczenia przed nimi.

  Nie do wiary , ale to jest prawda, ze to jest najlepszy sposob zalatwienia raz na zawsze tej bezczelnej mafii lumpow, bo tylko w ten sposob mozna zalatwic tego Goliata, kolosa na glinianej albo telawizyjnej podstawie, bo to jest jego „pieta achillesowa” jego slaby punkt.

  Paru tych starych,stetryczalych wariatow dobrze wie, ze wszystkich na raz nie moga wykonczyc kulami i za to wlaczyli powolutku „nowoczesna” bron masowego razenia, jaka sa pudla telawizyjne z ich manipulacyjnymi programami.

  Kiedys ludzie chodzili do cyrkow i podziwiali wystepy prawdziwych artystow cyrkowych, ktorzy na zywo pokazywali swoje umiejetnosci. Cyrki i teatry dawno popadly w nielaske, bo glupie ludziska wola marnowac czas i nerwy na ogladanie klamliwych i sztucznych mord pokazywanych przez szybke i co najgorsze, ze WIERZA w ta elektroniczna scieme.

  Kiedys Stalin mowil, ze religia to opium dla mas, bo chcial wykonczyc prawoslawie, teraz mozna powiedziec ze , telawizja to jest heroina dla mas, bo tez sztucznie wyprodukowana i dlatego tak niebezpieczna dla ducha ludzkosci.

  Rozumiem, ze jest wielu ludzi uzaleznionych fizycznie od alkoholu, papierochow czy narkotykow i trudno jest takim ludziom bez fachowej pomocy rozstac sie z substancjami uzalezniajacymi, ale pudlo telewizyjne jest calkowicie zalezne od naszej woli i trzeba je wyniesc najlepiej w jakas ciemna piwnice, zeby nie kusilo odruchowe wlaczanie tego diabelskiego dla mas wynalazku !

  Moze przez tydzien bedzie niektorym brakowac tego zwariowanego belkotu i za to ludzie zaczna ze soba po ludzku rozmawiac, zeby stwierdzic, ze ich te pudla kompletnie oglupily i zastraszyly programami paru starych wariatow, ktorzy by jeszcze chcieli doczekac naszego konca, zanim sie sami rozpadna w proch , a ich czarne dusze pojda do diabla.

  Ludzie ! Czy to warto brac na serio z martwej skrzynki zlozonej z paru drutow i ekranu deliryczne programy ustawione przez paru starych pomylencow , co wczesniej na te tematy „pisali” i te ich ksiegi nie roznia sie niczym od starego „testamentu”.

  Testis to po lacinie jadra , a co mogly „wyprodukowac” jadra starych , zdegenerowanych prykow ?

  Inkwizycja czy cenzura palila kiedys ksiazki niosace prawde , a moze by tak to w koncu odwrocic i zaczac palic te nagryzmolone diabelskimi pazurami cyrografy napisane przeciwko nam ?
  Stawka jest teraz najwyzsza, bo chodzi przeciez o nasze zycie, bo te stare pierdle niedlugo sie rozpadna z samego strachu przed nami, kiedy masy przestana sie w koncu bac ich poronionych, obrzydliwych bredni przekazywanych przez pudla telawizyjne i ich zaplutych jadem klamstw zeitungow.

  Kazdy maly dzieciak wie, ze jakiegos zapijaczonego wariata nie warto sluchac, bo bredzi niestworzone glupoty i lepiej isc sie pobawic z innymi dziecmi, a tu miliony ludzi , ktorzy uwazaja sie za doroslych i sami maja dzieci siadaja jak przykuci przed skrzynkami dla ostatnich kretynow i daja sie nabierac na wirtualny belkot i straszenie obrazkami paru nawiedzonych i znudzonych zyciem wariatow, ktorzy nie skalali sie nigdy jakakolwiek pozyteczna praca dla spoleczenstwa, a wrecz przeciwnie, bo zrobili wszystko, zeby zdrowe spoleczenstwa oslabic i niszczyc.

  Czasami sobie mysle, ze powinno wszedzie na miesiac zabraknac pradu i zeby te pudla nie mogly funkcjonowac i wtedy by sie dopiero zrobila zdrowa rewolucja we lbach oglupionych albo zakutych, tepych lbach ludzikow ery telawizyjnej.

  Mafia swiatowa tez by szybko padla, bo by nikt juz nie sluchal ich schizofreniczno-histerycznych belkotow z podkladana ciagle „muzyka” karabinow i bomb.

  Dzis kacikiem oka zerkalam na film „przyrodniczy” i nawet w tym filmie ciagle uzywano nomenklatury wojennej pokazujac w kolko ciagle ze soba „walczace” zwierzeta.

 35. Czy ludziska zawsze musza kreować przywództwo?
  Ale faktycznie, duzo ostatnio stron i filmów z maskami a jeszcze wiecej petycji przeciwko akta. To celowe działanie, już nie wiadomo gdzie prawidziwa petycja a gdzie podróbka do wyciagnia danych osobowych.

 36. @Marcus

  Ciekawe kiedy ja się dowiem na jakimś forum, że mój blog został stworzony przez służby specjalne?

  A nie został? 😉

  @All

  Byłbym ostrożny w jednoznacznych ocenach tego, czy coś jest czarne, czy białe (tym bardziej wśród tak zacnych, przebudzonych jednostek). 😉 Bez wątpienia ruch Anonimowych nie jest w żaden sposób odseparowany od wpływów sił wiadomych… Biorąc pod uwagę, iż Komorowski podpisał jakiś czas temu ustawę, dającą możliwość wprowadzenia stanu wojennego na wypadek cyberataku, istnieje duże podejrzenie, iż Anonimowi (podszywający się pod nich agenci) dokonają ataku na którąś z rządowych www i narobią bałaganu. Będzie pretekst. Sami widzicie, że sytuacja w Polsce (i na świecie również) staje się coraz bardziej napięta…

 37. Chce jeszcze dodac moje potwierdzone przypuszczenie, ze internet jest juz dawno ocenzurowany i wlasciwie jest to „kon trojanski” prze ktorego zbiera sie informacje i namiary na „niepokornych”. Wczoraj i dzisiaj pojawily mi sie rozne „kwiatki” w kompie.

  Zaden zlodziej przed wlamaniem do domu nie oglasza tego wszem i wobec, a wrecz przeciwnie, bo wykorzystuje noc, kiedy wszyscy spia, zaklada maske, zeby go przypadkiem nie rozpoznac i zachowuje sie bardzo cicho, zeby halasem nikogo nie zbudzic. Czesto podstepem truje psa…. Gdyby jednak ktos sie obudzil i zaczal glosno krzyczec, to go „ucisza” palka….

 38. Lilith! To moga byc roznego rodzaju chwyty siejace dezinformacje, bo to sa glownie tematy przykuwajace uwage i kradnaca oczywiscie cenna energie tak nam potrzebna do konkretnych celow i logicznego myslenia.
  Mam taki kabel rowerowy , ktory jest zwiniety i pokrecony . Klucz od zamka w kablu gdzies mi zapodzial .

  Chcialam nawet ten kabel przeciac i kupic nowy zamek z kluczem, jednak wpadlam na taki pomysl, ze owijam tym okreconym badziewem z zamknietym zamkiem wokol slupka i kazdy obserwator czy potencjalny zlodziej widzi skomplikowanie pokrecony drut z zamknietym zamkiem i przechodzi mu ochota na tak „zabezpieczony” rower.
  Odbezpieczam ten zamek krotkim wyciagnieciem skreconego kabla ze slupka bez otwierania i zamykania zamka kluczem, ktory i tak diabli wzieli i dobrze, bo zauwazylam przez to, ze nawet niesprawny zamek lacznie z pokreconym kablem mozna uzyc do stworzenia ILUZJI solidnego zamkniecia.

  Pisze o tym dlatego, ze te rozne pokrecone teksty, gadki-szmatki, mowy- trawy tez pozoruja tylko jakies ujawnianie „prawd” ostatecznych tych czy innych , ale sa to tylko niewidzialne sieci zarzucone na nasze umysly i emocje.

  Pajaki przykladowo tez buduja misternie zalozone niewidzialne sieci, zeby wpadajacy w nie owad przykleil sie do nich, a nastepnie stracil sily probujac sie od nich panicznie uwolnic i przez to pograzajac sie coraz bardziej w siec, bo na tak oslabiona ofiare czeka juz schowany w kacie pajak.

  Tych roznych sieci, pulapek i trikow mylacych nasza czujnosc i manipulujacymi umyslami jest mnostwo i najniebezpieczniejszym narzedziem manipulacji jest skrzynka dla idiotow wspolpracujaca z prasowymi mendiami- prestytutkami tylko po to, zeby wpasc w macki czyhajacych na nas w ciemnych katach bezlitosnych „pajakow” majacych w sobie trujacy i zabijajacy jad.

  Propaganda przeciw ludziom ukuwa swoje „chwytliwe” hasla i mozna to odwrocic rozpowszechniajac swoje, ktore mozna uzyc na ulotkach, murach czy transparentach „kiboli”:

  Antypatriota wlacza TV pilota ; Tylko glupie kutasy pobieraja nauczki z prasy

  Mozna, a nawet trzeba stosowac w samoobronie nowe przykazanie sluzace ratunkowi duszy :

  Nie wlaczaj telawizora swego, zebys nie mial mozgu wypranego ! ! !

 39. LogoPedant mam podobne przemyslenia odnosnie cyberatack, przed ktorym oczywiscie obroni nas rzad, a jak to bedzie wygladalo i z jakim rezultatem, to juz zalezy od zalozenia. Wcale sie nie zdziwie jak pewnego dnia internet zostanie okrojony albo dla zwyklego czlowieka zniknie calkiem.

 40. @Nieustraszona super to ujęłaś:) zresztą jak zwykle:) ……Ja trochę się zafiksowałam na temat Smoleńska, a wcześniej 9/11….. i może faktycznie zbytnio się zaangażowałam w tym temacie, zresztą ostatnio i tak spuściłam z tonu, bo w rzeczy samej, za dużo mnie kosztuje energii życiowej, traconej na roztrząsaniu tych „katastrof”….. jestem z natury ciekawska taką małpią ciekawością:)
  I bardzo chciałabym dowiedzieć się kto dokładnie to zrobił (personalnie), jak to przebiegało no i gdzie te zwłoki się podziały? Najpierw ich nikt nie widział, a potem pokazali jakieś groteskowe kukły umazane jakby pyłem? A może wysłali ich żywych na księżyc albo Marsa? Już niczego nie wykluczam! Diabli wiedzą jaką technologią posługują się te kmiotki i co im w tych czarnych „duszach” (o ile takowe mają) gra…..
  I wciąż nie mogę się nadziwić ludziom, jak to jest, że dosłownie prawda podana jest im na talerzu, kłuje w oczy, dźga, a jednak większość ludzi jej nie widzi, po mimo zdrowego wzroku lub nie chce widzieć…..mam takie osoby wokół siebie – zawsze uchodziłam za lekką dziwaczkę, to i obecnie traktują mnie trochę z przymrużeniem oka – co wszakże troszeczkę frustruje. Więc od jakiegoś czasu zwyczajnie milczę, nie pokazuję palcem na smugi po samalotach, nie wdaję się w żadne dyskusje bo to nie ma sensu….. takiemu „ślepemu” nawet jak samo ufo na łep spadnie to i tak powie, że to żaden dowód i uzna, że mu się przewidziało. No ale oni czytają Fakt, GW, słuchają wszystkich informacji w tv na wszystkich kanałach, tudzież ogłupiających do reszty filmów i reklam dla idiotów…. a do tego „bigosu prawdziwych i rzetelnych informacji” łykają jeszcze propagandę kościółkową – no nie ma sie w sumie co dziwić takiemu bidulkowi, że „nie widzi”. Przecież od najmłodszych lat człowiek uczony jest przyjmować najczęściej na wiarę, to co jest w książkach i co powie nauczyciel, samodzielne myślenie nie jest mile widziane w szkole. Bo nie wypada przecież zadawać pytań, na które odpowiedzi nie zna nauczyciel, wszak to dyshonor i hańba dla nauczyciela, taki potem lubi sie mścić na zbyt dociekliwym uczniu, bo mu szarga autorytet:)
  Heh, ten Alef S. nie dość, że ma dziwny pseudonim (alef to zdaje sie pierwsza litera alfabetu w języku hebrajskim, zaś stern to po niemiecku gwiazda) – kardynalna gwiadza? pierwsza gwiazda? hmm…..z tego wynikałoby, że ego to on ma dość rozdymane…. „sprzedaje” niby prawdziwe fakty, które otrzymuje rzekomo w wizjach….”zdalnie sterowany” jest czy coś? Niemniej budzi zainteresowanie w necie dość spore!

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.