APEL WYBORCÓW – NIE CHCEMY ŻYWNOŚCI SKAŻONEJ RAKOTWÓRCZYMI GENAMI!

Fundacja ICPPC biuro@icppc.pl

100 wydarzeń w całej Polsce, 12 tysięcy osób, 150 organizacji…

W dniach 23-26 lipca w całej Polsce tysiące rolników i konsumentów działających na rzecz obrony tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa weźmie udział w wydarzeniach z okazji „DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje! STOP GMO”

Uczestnicy wyrażą niechęć i brak akceptacji faktu, że 1 lipca posłowie PO i PSL przegłosowali nową Ustawę o Nasiennictwie, która otwiera Polskę na uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Będą się domagali aby senatorowie podczas głosowania 27 lipca odrzucili Ustawę o Nasiennictwie w jej obecnej formie.

 • Ni mniej ni więcej nowa propozycja ustawy o nasiennictwie to zaproszenie dla korporacji agrobiznesu do przejęcia kontroli nad łańcuchem pokarmowym w Polsce, a tym samym do zniszczenia małych i średnich tradycyjnych i ekologicznych, rodzinnych gospodarstw rolnych, które jako jedyne produkują odżywczą i naturalną żywność…” – mówi Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi
 • Dodatkowo Rząd RP i większość mediów prowadzą akcję dezinformacji społeczeństwa, któremu wmawia się, że nowa ustawa nie pozwoli na uprawy GMO…mówi Paweł Połanecki, ekspert Koalicji POLSKA WOLNA OD GMO i wyjaśnia poniżej dlaczego ustawa jest zła…
 • Fakty, które wskazują na poważne zagrożenia GMO dla zdrowia, środowiska, tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa (które stanowi 80% polskiego rolnictwa), są tak jasne, proste i jednoznaczne, że trudno im zaprzeczać i trudno je ignorować…dodaje Edyta Jaroszewska-Nowak, rolniczka z zachodniopomorskiego.
 • Popieramy tradycyjnych i ekologicznych rolników i ogrodników. Domagamy się aby Rząd RP zaczął w końcu wymiernie wspierać nasze małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a nie wielkie korporacje…’ – mówi Jadwiga Łopata, laureatka nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
 • Szerokie zróżnicowanie odmian nasion rodzimych/tradycyjnych jest konieczne, aby zachować niezależność i suwerenność we wszystkich sprawach dotyczących naszej żywności. Każde nowe prawo dotyczące nasion powinno chronić nasze drogocenne dziedzictwo…’ – mówi Anna Bednarek, góralka z Jeleśni działająca w stowarzyszeniu Best-ProEKO

„DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje! STOP GMO” to forma ogólnokrajowego protestu przeciw wyżej wspomnianej ustawie.

SZCZEGÓŁÓWE OPISY WYDARZEŃ: www.dnitradycyjnejwsi.pl

APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW: http://alert-box.org

OSOBY KONTAKTOWE DLA POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTW:

 1. dolnośląskie: Jadwiga Łopata, Edyta Gurdek, tel.: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
 2. kujawsko – pomorskie: Mieczysław Babalski, tel.: 604519074, e-mail: bio@biobabalscy.pl
 3. lubelskie: Robert Kuryluk, tel: 602 182 627, ekolandlublin@gmail.com
 4. lubuskie: Jadwiga Łopata, Edyta Gurdek, tel.: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
 5. łódzkie: Anna Szmelcer, tel.: 607-295-055, e-mail: annaszmelcer@gmail.com, Anna Bednarek, tel.: 602713551, e-mail: best_proeko@o2.pl
 6. małopolskie: Paweł Kobielus, tel.: 502523692, e-mail: pakob69@tlen.pl
 7. mazowieckie: Robert Świerk, tel.: 509328589, e-mail: gmo@stopcodex.pl, Diana Ostrowska, tel.: 511 61 49 25, e-mail: diana_ostrowska@o2.pl
 8. opolskie: Elżbieta Woźniak, tel.: 603 404 530, e-mail: agrochatka@hoga.pl
 9. podkarpackie: Zbigniew Kuraś, tel.: 664494617, e-mail: zbigniew_kuras@interia.eu
 10. podlaskie: Anna Szmelcer, tel.: 607-295-055, e-mail: annaszmelcer@gmail.com, Anna Bednarek, tel.: 602713551, e-mail: best_proeko@o2.pl
 11. pomorskie: Edyta Jaroszewska, tel.: 609645386, e-mail: edytaj66@tlen.pl
 12. śląskie: Anna Szmelcer, tel.: 607-295-055, e-mail: annaszmelcer@gmail.com, Anna Bednarek, tel.: 602713551, e-mail: best_proeko@o2.pl
 13. świętokrzyskie: Anna Szmelcer, tel.: 607-295-055, e-mail: annaszmelcer@gmail.com, Anna Bednarek, tel.: 602713551, e-mail: best_proeko@o2.pl
 14. warmińsko – mazurskie: Jadwiga Łopata, Edyta Gurdek, tel.: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
 15. wielkopolskie: Jadwiga Łopata, Edyta Gurdek, tel.: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
 16. zachodniopomorskie: Edyta Jaroszewska, tel.: 609645386, e-mail: edytaj66@tlen.pl

DODATKOWE INFORMACJE

1. Link do wyników głosowania za ustawą o nasiennictwie http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&95&120

2. Wyjaśnienia dlaczego nowa ustawa jest niebezpieczna:

a) w nowej ustawie w art 104 ust 2 zapisano, że materiał siewny GMO nie może być dopuszczony do obrotu. Oznacza to, że zapis z poprzedniej wersji ustawy (choć w nieco zmienionym brzmieniu ) pozostał.

b) Jednak w obecnej wersji ustawy wykreślono zapis z poprzedniej (z 2006 r), że materiał odmian GMO nie będzie wpisywany do krajowego katalogu. Oznacza to, że zakaz art 104 ust 2 jest pozorny. Skoro można będzie wpisywać odmiany GMO do katalogu, to automatycznie są one dopuszczone do upraw na terytorium RP. Należy tu podkreślić, że prawo UE stanowi, iż jeśli dana odmiana jest wpisana do katalogu wspólnotowego to musi być obowiązkowo wpisana do katalogów każdego kraju członkowskiego. Dalej – wystarczy aby jakiś kraj członkowski wpisał daną odmianę do swojego katalogu w porozumieniu z KE a każdy kraj ma obowiązek wpisać ją do swojego katalogu krajowego. Dlatego tak istotne było utrzymanie zapisu z poprzedniej ustawy o zakazie wpisu GMO do katalogu krajowego.

c) Również odrzucono zgłoszoną przez posłów PiS poprawkę dotyczącą doprecyzowania pojęcia „obrót” w taki sposób aby nasiona przywożone na własny użytek też stanowiły obrót . Wówczas powyższy art 104 ust. 2 odnosiłby się również do obrotu na własny użytek. W wyniku odrzucenia tej poprawki sytuacja się nie zmieniła w stosunku do zakazu wprowadzania do obrotu czyli „indywidualni rolnicy” (czytaj dystrybutorzy bo oni dostarczają rolnikom ziarna a tylko fakturują indywidualnie) będą mogli dalej bezkarnie przywozić nasiona GMO z innych krajów.

Jeśli połączymy to z umieszczeniem odmian GMO w katalogu to w efekcie mimo zapisu o zakazie obrotu z art 104. każdy użytkownik będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za łamanie tego pozornego zakazu (żaden sąd administracyjny nie uzna naruszenia art 104 ust. 2 jeśli dany rolnik będzie uprawiał odmianę GMO umieszczoną w katalogu ).

Reasumując po pierwsze nowa ustawa o nasiennictwie mówi, że GMO można wpisywać do katalogu krajowego (bo wykreślono zakaz), a po wtóre choć utrzymano zakaz obrotu (zawarty w poprzedniej ustawie) to jednak brak zgody na doprecyzowanie pojęcia „obrót” o „użytek własny” skutkuje dopuszczeniem do upraw szmuglowanych nasion GMO (wbrew art 104 ust 2).

Jest to wszystko bardzo pokrętnie skonstruowane, ale efekt osiągnięty: przyzwolenie na uprawy GMO pomimo pozornego zakazu i dezinformacja społeczeństwa.

3. Ustawa o nasiennictwie spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Są w niej zapisy mówiące, że „… Łączna ilość wprowadzonego do obrotu materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych nie może przekroczyć (!) 10%…Maksymalna ilość materiału siewnego danej odmiany w przypadku rzepaku, jęczmienia, pszenicy, grochu, słonecznika, kukurydzy i ziemniaka wynosi (!) 0,3 % materiału siewnego danego gatunku stosowanego rocznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio (!) 0,5 % dla pozostałych gatunków…”

4. Kontrowersyjny projekt rządowy ustawy o nasiennictwie http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/4114.htm

4 komentarze do “APEL WYBORCÓW – NIE CHCEMY ŻYWNOŚCI SKAŻONEJ RAKOTWÓRCZYMI GENAMI!

 1. Dziś w TVN o 19.50 druga część programu o GMO. Wczoraj mówili dużo o szkodliwości Roundupu, firmie na M, a nawet o lobbingu w naszym rządzie.

 2. Znamy, ,bo chcemy znać czytamy uczymy się kosztem innych spraw,a wiekszośc gówno obchodzi….udało sie do tej pory ma sie udaćdalej…

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s