Zakaz wielu produktów ziołowych JUŻ technicznie obowiązuje

http://www.stopcodex.pl/

01.05.2011 jest dniem, w którym pętla regulacji Unii Europejskiej w związku z produktami ziołowymi mocno się zacisnęła. Wynik? Tysiące produktów ziołowych z technicznego punktu widzenia stają się nielegalne, ponieważ po prostu nie można negocjować z przepisami stworzonymi przez UE w ciągu 10 lub więcej lat. Pełne wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych (THMPD) dzisiaj stanowi ostatni kawałek skomplikowanej układanki, który będzie miał wpływ na większość najbardziej użytecznych i skutecznych produktów ziołowych na rynku UE. Dotyczy to większości produktów ziołowych związanych z długowiecznymi pozauropejskimi systemami opieki zdrowotnej takimi jak medycyna chińska (TCM), medycyna tybetańska, Ayurveda, południowo afrykańska, Amazońska i inne tradycje.

Podpisz petycję Avaaz już TERAZ

Jeśli czujesz, że jest coś fundamentalnie złego z tym – czy to Cię irytuje, złości lub po porostu dotyczy Ciebie – proszę podpisz petycję Avaaz i zapytaj jak najwięcej innych osób czy nie zrobią tego samego. Musimy być w stanie pokazać Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Leków, Rządom Państw UE, Europejskim Parlamentarzystom jak bardzo ludzie odczuwają tą ogromną niesprawiedliwość. Z technicznego punktu widzenia wszystkie wyprodukowane ziołowe leki, które nie zostały zarejestrowane pod unijną dyrektywę dotyczącą tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych (THMPD) są zakazane. Problemem jest to, że tylko około 200 różnym produktom udało się przejść te skomplikowane regulacje; takie które są specjalnie skalibrowane aby mogły mieścić się w wąskim zakresie produktów ziołowych.

Tak więc, jakie produkty są korzystne a jakie są niedozwolone

Zwycięzcami są głównie produkty pochodzące z wyciągów alkoholowych pojedynczych ziół, które są wspólne dla europejskich ( i szczególnie niemieckich) fitofarmaceutycznych tradycji. Głównymi przegranymi są produkty związane z najdłuższymi na świecie, najbardziej przyjętymi, najbardziej rozwiniętym holistycznymi systemami opieki zdrowotnej, w szczególności Ayurveda i TCM. Mniej znane i mniej zglobalizowane tradycje takie jak tybetańskie, koreańskie, południowej Afryki i tradycje Amazonii są również ofiarą. Ale nie tylko leki ziołowe padają ofiarą regulacji UE. Inne kategorie produktów również stają się zabronione, gdyż zawierają związki odżywcze i ziołowe produkty związane z żywieniowym i czynnościowym sposobem leczenia. Problem występuje gdy poszczególne składniki ziołowe są uważane za lecznicze przez regulacje prawne, to wtedy cały produkt staje się nielegalny i nie może być nadal sprzedawany jako suplement żywności.

Dlaczego zakaz nie będzie natychmiastowy

Jeśli spodziewasz się, że zobaczysz puste półki w sklepach od poniedziałku 2-go maja będziesz musiał poczekać. Istnieje kilka powodów. Po pierwsze organom regulującym zajmie dużo czasu sporządzenie ustaleń dotyczących produktów, które wciąż pozostają na rynku, sprzedawane jako roślinne suplementy żywności. W niektórych krajach UE takich jak Holandia i Czechy, które mają liberalną politykę, nie należy spodziewać się żadnych zmian w chwili obecnej, tak jak w krajach, w których uznawane są produkty TCM i Ayurvedic jako suplementy żywności. Inne, jak Wielka Brytania i Niemcy, dwa kraje, które zarejestrowały większość produktów pod THMPD, mają odmienne zdanie. Dla tych krajów i innych, które idą za ich przykładem, suplement żywności, który posiada farmakologicznie czynne składniki ziołowe uważany jest za lek. W związku z czym należy go usunąć z rynku, chyba że jest zarejestrowany. Skutki tej polityki są dalekosiężne i szkodliwe z punktu widzenia serii produktów, które zostały wprowadzone na rynek przed majem 2011 roku. Aby zmniejszyć ryzyko natychmiastowego publicznego oburzenia, Wielka Brytania pozwoliła na sprzedaż przez sprzedawców detalicznych przed 10 kwietniem 2011 produkty, które zostały uznane za niezarejestrowane ziołowe leki. Niektóre z tych produktów mogą mieć datę ważności 2 lub 3 lata, więc będą zmniejszać efekt nieuniknionych zakazów.

Aktualizacja dotycząca rewizji sądowej dyrektywy THMPD przez ANH/ Benefit Fundation

Naszym powodem wniesienia sprawy do sądu jest utrata produktów objętych europejskim prawem medycznym i żywnościowym. Wytrwale pracujemy z zainteresowanymi stronami w całej Europie by wnieść sprawę i jesteśmy prawie gotowi aby to zrobić. Jednak ze względu na złożoność sprawy zajęło to dłużej niż planowano. Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie wniesiona wkrótce. Będziemy dokładnie informować o naszych postępach, robimy co w naszej mocy wraz z naszymi prawnikami europejskimi by wyjaśnić jedną z największych niesprawiedliwości niszczącej medycynę naturalną.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli nasze działania finansowo. A także tym, którzy przekazują informacje o problemach związanych z produktami ziołowymi.

Teraz proszę, zróbcie co w Waszej mocy aby pozyskać jak najwięcej sygnatariuszy petycji Avaaz.

W zdrowiu, naturalnie

Dr Robert Verkerk

Dyrektor Wykonawczy ANH UK[1]

PETYCJA AVAAZ w sprawie powstrzymania dyrektywy THMPD z polskim tłumaczeniem TUTAJ: http://www.stop-thmpd.pl

Więcej informacji nt. Dyrektywy „ziołowej” THMPD tutaj: http://www.stopcodex.pl/stop-thmpd/


[1] http://www.anh-europe.org/news/eu-herb-ban-technically-starts-today

Czas na działanie… Zespół Stop Codex ********************************************** BEZPŁATNY Biuletyn StopCodex http://StopCodex.pl Stop dyrektywie „ziołowej” THMPD http://www.stopcodex.pl/stop-thmpd/ Problem Genetycznie Modyfikowanych Organizmów GMO wyjaśniony http://www.stopGMO.org z BEZPŁATNYM kursem Akcja KOALICJI POLSKA WOLNA OD GMO http://www.gmowpolsce.com.pl/ Raport SZCZEPIENIA:dowiedz się wszystkiego. http://www.stopcodex.pl/szczepienia/

24 komentarze do “Zakaz wielu produktów ziołowych JUŻ technicznie obowiązuje

 1. Mądry człowiek poradzi sobie w każdej sytuacji, również w tej. Ludzie przebudzeni i świadomi znają się na ziołach, umieją je zbierać i robić z nich susze, nalewki i inne przetwory, a przede wszystkim wiedzą, jak się odżywiać, jak żyć higienicznie i jak medytować, żeby nie chorować. W tym blogu w komentarzach mówiliśmy o tym, że wcale nie potrzebujemy ziół z dalekich krajów, ponieważ natura każdemu dała to, co dla niego najlepsze w środowisku, w którym się urodził i żyje. Nasze pola i lasy pełne są cudownych ziół idealnie przystosowanych do potrzeb naszych organizmów. Znamy też metodę doktora Ashkara, który pokazał światu, jak skutecznie i bezpiecznie (aczkolwiek niestety dla niektórych boleśnie) oczyszczać organizm z toksyn, dzięki czemu jest on w stanie pozbyć się raka i wszelkich innych chorób.

  Niech sobie unijni psychopaci wprowadzają swoje faszystowskie, zbrodnicze przepisy, my się ich nie boimy, bo i tak sobie poradzimy.

  Ta polityka prowadzi do wybicia najgłupszej części populacji. Głupi wymrą, a zostaną sami mądrzy i wtedy panowie Iluminaci zagramy z wami na naszych warunkach.

 2. no to powstaną zielarnie z czystymi ziołami na wagę – bo chyba nie trzeba bedzie badać melisy – na zawartość melisy w melisie 🙂

 3. Skoro bez problemu można kupić dragi, za go grozi więzienie, to i zioła da się kupić. Teraz zielarze będą bogaci jak bossowie narkotykowi, bo będą działać w strukturach mafijnych. Oczywiście żartuję, ale nie do końca. Rynek nie znosi próżni, więc na pewno wkrótce się zapełni.

 4. Też bym się tym specjalnie nie przejmował, szczególnie w Polsce. Np. leki dostępne tylko na receptę. A na pierwszym większym lokalnym rynku można bez problemu dostać benzodiazepiny czy opiaty. Nie wspominając już o tych produktach, które nazywa się narkotykami. Jeśli chodzi o zioła, to prawdopodobnie będzie to po prostu „towar spod lady” . I tyle.

 5. W Polsce działa mnóstwo zarejestrowanych, a więc legalnych (płacących podatki) gabinetów medycyny naturalnej i przeróżnej maści uzdrowicieli, korzystających z ziół i je zbierających, więc nie wyobrażam sobie, żeby mieli je zdelegalizować i pozamykać. Polak potrafi. Kiwaliśmy Szwabów, kiwaliśmy Austriaków i Ruskich, kiwaliśmy komuchów w stanie wojennym i po nim, wykiwamy i Unię 😛 Jedyne, czego bym się obawiała, to medialna nagonka na tę „szarlatanerię”, która sprawi, że ludzie stracą zaufanie do natury i będą się leczyć wyłącznie „naukowo” i „racjonalistycznie”, czyli alopatycznie. To może spowodować upadek wielu takich gabinetów i puścić z torbami zbieraczy oraz hodowców ziół. Niestety, ludzie łatwo ulegają takiej psychomanipulacji, bo nie mają silnego kośćca moralnego, przez co są jak chorągiewki na wietrze. Boją się, że ktoś mógłby uznać, że nie są „racjonalni” i ich wyśmiać.

 6. Ziółka jako „produkt kolekcjonerski”.Mówi wam to coś 😉

 7. cd.”Łowić w mętnej wodzie”-może o to właśnie unym chodzi.W ten sposób do zagospodarowania jest wiele pól.
  Wymyślanie co i rusz nowych dyrektyw,traktują jak normalną pracę,a jeśli uda się przy okazji przypodobać spon-zorom,to równa się dodakowy bonus.
  A to,że szaraki trochę pokrzyczą,poprotestują.No cóż mają do tego prawo!Patrzcie jaka demokracja!
  I może o to biega,żeby ludziska mieli zajęcie,ci oczywiście,którym się jeszcze chce coś robić.A reszta?
  Reszta jest milczeniem.

 8. Efekt filmu jest duzy, ale mimo wszystko, należy zachować zimną krew i dość krytyczny osąd tego co tu usłyszeliśmy.
  Jeśli prawdą są przekazy o starożytnych wojnach „bogów”, m.in. z użyciem broni nuklerarnej i jeśli da się to datować na okres ok. 10.000 – 12.000 tys. lat wstecz, to skażenie musiało być wieksze, jednak Ziemia, chyba dośc szybko sobie z tym poradziła. Wiem, że może zabrzmi to sarkastycznie, ale przynajmniej łagodzi to, choć trochę porażający wydźwięk liczb, którymi posługuje się prelegentka.
  Co niestety nie zmienia aktualnej, w naszym czasie pobytu na tej planecie, grozy wydarzeń.
  Swoją drogą, kolejnym istotnym szczególem układanki jest info o zabiciu Bin Ladena. Coś pachnie mi to uzupełnieniem ślubu i beatyfikacji o kolejny nośny medialnie przekaz, co z resztą sugerowałem w poprzednich wpisach.
  W jakim celu urzadzono to przedstawienie, niebawem się dowiemy, ale boję się, że nie służy to wycofaniu się jankesów z Azji, lecz czymś wrecz przeciwnym, a co za tym idzie dalszym ograniczaniem swobód obywatelskich, niestety m.in. i u nas. Nota bene czytałem już dość dawno, że ów Bin Laden dawno już nie żyje, abstrahując od prawdy o WTC.
  Prowokacja z kibicami w Bydgoszczy też nie jest przypadkowa, akurat teraz. Nie wygląda to najlepiej.
  Mimo wszystko starajmy się nie dać zwariować.
  Pozdrawiam tu piszących i Gospodynię.

 9. Znalezione w sieci:
  „Wiadomość o zabiciu Bin Ladena to zwykła propagandowa hucpa i kolejna hasbarska fałszywka made in CIA. Bin Laden zmarł 16 grudnia 2001 roku w Afganistanie. Był ciężko chory, cierpiał m.in na niewydolność nerek. Po tym, jak oskarżono go o zamachy z 11/9 nie mógł poddawać się okresowej dializie w szpitalach w Dubaju czy w Pakistanie, co systematycznie czynił przed 11 września 2001 roku. Dwa miesiące przed dokonanym przez administrację Busha w operacji „pod obcą flagą” zamachem na WTC w amerykańskim szpitalu w Dubaju odwiedził Bin Ladena miejscowy szef CIA.
  I choć już wtedy Osama był poszukiwany jako terrorysta nr 1, CIA go nie aresztowała.
  http://www.guardian.co.uk…istan.terrorism
  Ostatni raz udało się Osamie przeprowadzić fachową dializę w pakistańskim szpitalu dzień przed 11 września 2001.
  http://www.cbsnews.com/st…ain325887.shtml
  O śmierci i pogrzebie Osamy Bin Ladena w grudniu 2001 poinformowały gazety w Pakistanie i Egipcie.
  http://alles-schallundrau…-lange-tot.html
  Poinformowały o fakcie śmierci Bin Ladena nawet media Dużego Usraela.
  http://www.foxnews.com/story/0,2933,41576,00.html
  Jednak oficjalna propaganda potrzebowała koniecznie „żywego” Osamy.
  Duży USrael i cały Zachód podtrzymywał więc fikcję żyjącego Bin Ladena i nieistniejącej Al-Kaidy w celu napadania na suwerenne państwa (Afganistan, Irak) jak i w celu powolnej likwidacji praw obywatelskich w USA, pod pozorem walki z terroryzmem (Patriot Act). Podobne ograniczenia praw wprowadzane są na całym Zachodzie.”

 10. W tym świecie ma nauczać 1000 Buddów, dotychczas było trzech 🙂 Więc jeszcze parę lekcji przed nami.

  Ten świat jest wynikiem życzeń…jeśli tak, to czas zmienić życzenia, z „fury i komóry” na inne, może mniej osobiste, mniej egoistyczne… dotykające wszystkich istot.

  Oby wszystkie istoty były szczęśliwe, oby rozpoznały przyczynę szczęścia i były wolne od cierpienia!

  Ostatnie newsy pokazują jak psychopatyczne Ego, oszalałe w swojej zaciekłości wciąga w chocholi taniec całą ludzkość. Ale absolutne zło, jeśli istnieje, musiałoby zgładzić samo siebie. Inaczej nie byłoby absolutne.

 11. To naprawdę zabawne, pomimo zarżnięcia potencjału ludzkiej inteligencjii, ciągłego oszukiwania, gnębienia, przeciągania nieświadomych – nieświadomie – bo nieświadomych że te zprymitzowane ZAAWANSOWANE – A JEDNAK !! istoty się przystosowały do nowej hardcorowej gry CARMAbeton 🙂 cały czas wydajom na boisko gwiazdy bezkonkurencyjne, budziki, buntowników…
  Smakuje im zaawansowana emanacja emocjii – tj. z dwunastu do dwu wydawało się OK – a nie jest – do 1 ??? nie będzie smakować , coś jak trawa … no z 1 nie będą mieć tak intensywnych emocji…
  Skoro więcej się nie da zreduować (ilość helis w stosunku do potencjalnego GEOMETRYCZNEGO wzrostu możliwości kreacjii inteligencjii jest wprost proporcjonalna)z 2 do 1 to trzeba modulować jakość 2 – do poziomu odpowiedniego preferencjom żywieniowym. Cóż więcej się dzieje – zatoka meksykańska, promieniowanie, depopulacja, zadłużenie, i takie tam nowe zmienne w programie (coś jak w grze Stronghold – masz wszystkie możliwości istnienia dla swojej hodowli )
  Buntownicy to czują i wiedzą – buntownicy są zestrojeni …. !

 12. O „psiakostka”;) kelp nie będzie dostepny!! W końcu to zioło. Chociaż słuchając z trwogą uczonej pani z filmiku, wody sa skażone, więc kelp to radioaktywna( jak wszystko) kicha.
  Jak tu żyć w miarę normalnie?? Te prognozy nowotworów- które będą wszechobecne, nieco załamują.
  A można było wybrac kapsułkę w kolorze czerwonym( czy może niebieskim, nie pamietam?)

 13. Kurczę, właśnie skończył mi się kelp. Ale na pewno mają jeszcze stare zapasy, sprzed skażenia i sprzed zakazu. Poza tym europejski kelp na razie jeszcze nie powinien być skażony, bo wody z Fukushimy jeszcze tu nie dopłynęły, a opad radioaktywny (chyba) jeszcze nie jest groźny, a stare, bezpieczne zapasy jeszcze nie zjedzone – a więc marsz do zielarni!

 14. @Ewito: Wątpię by popularne kelpy na rynku były skażone – dziwne by było gdyby je nie badali pod tym kątem, zważywszy że wykrycie napromieniowanych tabletek (tj. z materiałami promieniotwórczymi) nie jest niemożliwe – w warunkach domowych jest trudne (tak samo trudne jak pożyczenie lub zrobienie geigera, ale nie jest niemożliwe, na allegro chodzą używki), a wykrycie radioaktywnych pigułek to byłby istny strzał w stopę producenta. Który jak wiadomo równiez chce zwiększać zysk, a nie liczyć straty.

  A jakieś źródło oprócz filmiku do tego że kelp nie będzie dostępny?

 15. @Dominik: Moje stwierdzenie, że kelp będzie skażony, to tylko domniemanie, oparte raczej na strachu.
  O jakie źródło i filmik- Ty pytasz??

 16. @ Dominik: a niby jak sobie wyobrażasz sposób uchronienia kelpu od skażenia? Przykryjesz morze parasolem? Wszystko będzie skażone, ponieważ opad wciąż trwa i nic nie wskazuje na to, żeby w przyszłości zrobiono z tym cokolwiek. Uczniowie czarnoksiężnika umieją uruchomić diabelski proces, ale nie mają pojęcia, jak go zatrzymać. Reaktory promieniują, a wiatr roznosi to po cały świecie. Będzie skażone powietrze, ziemia i woda, a więc wszystko: rośliny, zwierzęta, ryby i glony. Zioła i tak są zakazane, więc kelp prawdopodobnie nie będzie produkowany, a jeśli będzie, to taki jaki jest. Wszystko ma być zgodne z normami Codex Alimentarius, a władza już podniosła dopuszczalne normy skażenia, więc to, co jeszcze miesiąc temu było uważane za skażone i nienadające się do spożycia dziś mieści się w normie i jest dobre dla zdrowia. Nawet mówią nam, że „trochę” skażenia jest zdrowe i wpływa na długowieczność.

 17. @Astromaria: Nie chodziło mi o kwestię pozbycia się skażenia tylko możliwość jego wykrycia. Bo nawet w przypadku podniesienia wartości dopuszczalnych skażenia, w końcu ktoś mając geigera będzie w stanie zbadać poziom i podnieść raban, jeśli okaże się, że produkt choć trochę „świeci”. I tutaj nie będzie miało znaczenia, że to wartość dopuszczalna, bo ludziom włączy się czerwone światełko.

  Tak to widzę, może nazbyt optymistycznie, oczywiście dopuszczam, że mogę się mylić.

  Poza tym kto wie czy producenci nie przerzucą się na hodowlę kelpa w zamkniętych zakładach?

  A linka chciałem do jakiegoś potwierdzenia, bo niestety szukając go nie znalazłem. Jeśli producentom sprzedaż kelp się opłaca, to jakoś sobie poradzą. Mam nadzieję, że z pozytywnym skutkiem dla nas.

 18. kilka dni temu w naszym regionalnym szmatlawcu w dziale ktory zajmuje sie „rynkiem finansowym”
  byla taka notatka na temat cen zywnosci….(moje tlumaczenie)

  ceny zywnosci organicznej sa duzo wyzsze od tej zywnosci uprawianej tradycyjnie.

  niby krotkie zdanie i proste a jakie „zakrecone”!
  slowo „ORGANICZNE” jest nowym okresleniem wiec kompletnie przestaje kojarzyc sie z tradycja…gnoj,gnojowka, itp

 19. Z medycyną jest to samo. Dla mnie medycyna tradycyjna to medycyna ludowa, akupunktura, bańki, ziółka itp., ale teraz jest odwrotnie. Medycyna tradycyjna to chemia i skalpel, a ziółka to medycyna… niekonwencjonalna. Rozumiesz? Poza konwencją, jakaś pier…nięta i dla świrów.

 20. Wybacz, że tutaj, ale tam nie wiadomo czy kots coś jeszcze czyta (około 25.4.2011).
  „Nie rozumiem, dlaczego obnosicie ten krzyż wokół Pałacu, zamiast zażądać prawdy na temat zamachu – szarpaniem się ze strażą miejską nic nie zyskacie, poza tym, że będą się z was śmiać i nabijać – słusznie zresztą. Wasze zachowanie sprowokowało ateistycznych psychopatów do patologicznych zachowań, takich jak robienie krzyża z puszek po piwie Lech i sikania na znicze. Do tanga trzeba dwojga, gdyby nie wasze wygłupy druga strona też nie miałaby pretekstu do robienia profanacji waszych świętości.”

  Żądamy Prawdy o zamachu. To Straż Miejska nas szarpie na rozkaz plugawych władz. W naszym zachowaniu nie ma nic, co by mogło wytłumaczyć psychopatyczne zachowanie przeciwników. Wszystko co robimy to coś, do czego mamy prawo, a ataki na nas i na Krzyż są albo złamaniem prawa lub konstytucji albo plugawym postępkiem niegodnym ludzi.

  http://obroncakrzyza.wordpress.com/

  PS. Przy okazji propozycja: może wzajemnie umieścimy sobie linki lub banery?

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s