Ujrzeli rzecz, lecz nie dostrzegli jej przyczyny

Ujrzeli rzecz, lecz nie dostrzegli jej przyczyny – św. Augustyn

Robiłam spore porządki w kuchni, więc żeby się nie nudzić włączyłam sobie moje „ulubione” radio. O czym ja bym pisała, gdybym nie słuchała tego medium? No więc włączyłam je i wprost zalał mnie ocean „mądrości”: parada opiniotwórczych i naukowo utytułowanych person robiła naprawdę imponujące wrażenie, a niektóre z nich były nawet kiedyś, dawno temu, moimi idolami. Problem tylko w tym, że dawno spadły z piedestału. Nie to, żebym się czepiała. Jestem do bólu świadoma faktu, że nikt nie jest doskonały, więc nie mam aż tak bardzo wygórowanych oczekiwań. Ale te osoby naprawdę bardzo się postarały o to, żebym zwątpiła w ich kompetencje i uczciwość.

Drugi raz włączyłam to medium przy wieczornym zmywaniu i wtedy wprost poraziła mnie pewna prawidłowość: wszyscy eksperci widzą problem. Brawo! Ale ujrzeć zjawisko to żadna sztuka, bo widzi je każdy głupek. Sztuką jest dostrzec przyczynę i znaleźć lekarstwo. Kiedy jednak zjawiają się uczeni eksperci okazuje się, że trafiają kulą w płot.

Przypadek?

Bynajmniej!

Społeczeństwo złożone ze świadomych i myślących ludzi jest ostatnią rzeczą jakiej władza może pragnąć. Z tej prostej przyczyny szkoły i media wypełniają misję ogłupiania, a nie oświecania ludu. W krzewieniu tej zbożnej misji wydatną pomocą służą eksperci (również wyedukowani w państwowych szkołach), których zadaniem jest kierowanie uwagi słuchacza w przysłowiowe maliny.

Oceńcie sami, czego dowiedziałam się z ust ekspertów.

Najpierw wystąpił sławny pan psycholog i wyznał, że ludzie stają się coraz bardziej świadomi i zaczynają rozumieć, że padają ofiarą pogoni za sztucznym prestiżem, a oni woleliby się dowiedzieć kim są naprawdę i jaki sens ma ich życie. Przez chwilę mówił tak mądrze i pięknie że aż się zasłuchałam. Niestety, zaraz potem zepsuł całe to dobre wrażenie. Zaczął narzekać, że jeśli natychmiast nie przestaniemy zanieczyszczać atmosfery zmiany w naturze mogą pójść tak daleko, że nie zdołamy ich powstrzymać i padniemy ofiarą tornad oraz potopów. Że jeśli ludzkość nie ograniczy przyrostu naturalnego zginiemy, bo zabraknie miejsca dla wszystkich. Dalej stwierdził, że przeludnienie jest wielkim problemem, więc powinniśmy wreszcie zacząć uczciwie dyskutować o aborcji i eutanazji…

Ludzie!!! Takie rzeczy mówi uznany psycholog, człowiek z wyższym wykształceniem? Gdyby pilnie się uczył już podstawówce mógłby się dowiedzieć, że klimat na naszej planecie jest niestabilny i że wielokrotnie oscylował między zlodowaceniem a tropikami i jakoś ani sama planeta, ani życie na tym w żaden sposób nie ucierpiały. Nawet przeciwnie, okresy ocieplenia klimatu były bardzo korzystne dla ludzkości, ponieważ była wtedy obfitość żywności, ludzie byli zadowoleni z życia, życzliwie nastawieni do świata i nie czuli potrzeby prowadzenia wojen.

Nieuctwo i bezmyślność mogę temu idolowi popkultury jakoś wybaczyć. Ale wiara w to, że można regulować przyrost naturalny przy pomocy aborcji i eutanazji woła o pomstę do nieba. Jest to pogląd godzien faszystów, a nie wybitnego psychologa! Pozwolę sobie spytać: a niby w jaki sposób mielibyśmy dokonać tego cudu demograficznego? Rejestrując wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, poddając je regularnym badaniom i kierując pod przymusem na zabieg usunięcia ciąży, jeśli któraś ośmieliłaby się zajść w ciążę „nielegalnie”, czyli bez zezwolenia władzy? A eutanazja? W jakim wieku człowiek byłby poddawany tej eutanazji? Po czterdziestce? Po pięćdziesiątce? A może dobijalibyśmy każdego, kto zachoruje na coś poważniejszego, niż zwykły katar? Przecież koszty leczenia i utrzymywania przy życiu wraka, który nie jest w stanie na siebie zarobić są ze społecznego punktu widzenia nieuzasadnione. Gdybyśmy zlikwidowali służbę zdrowia i „zlikwidowali” wszystkich chorych oraz kaleki zyski byłyby imponujące.

Po panu psychologu przyszli politolodzy, żeby opowiedzieć, jak bardzo są potrzebni (na marginesie wspomnę tylko, że na początku rozmowy usłyszeliśmy narzekanie, iż na politologię idą ludzie z negatywnego naboru, czyli wszyscy ci, którzy nie dostali się na wymarzony kierunek, podczas gdy USA politolog to ciesząca się niezwykłym prestiżem persona). Nowo przybyli zapewnili, że są potrzebni nie tylko do tego, do czego wykorzystywani są w Polsce, czyli do tego, żeby jednemu politykowi poprawić wizerunek, a innemu zepsuć, lecz np. do tego, żeby poprowadzić kampanię wyborczą w profesjonalny sposób. Czyli jak? A tak, żeby kandydat zwyciężył. Mówiąc wprost: nie ważne kim jest i co sobą dany polityk reprezentuje, liczy się tylko to, jak wcisnąć ludziom kit, żeby dali się nabrać i polecieli głosować. Zaraz potem przyznali, że w krajach o tradycjach demokratycznych (sic!) politycy do mistrzostwa opanowali sztukę PR, przez co wybory stały się wielkim, znakomicie reżyserowanym widowiskiem, w którym przerost formy nad treścią jest wprost porażający.

Szkoda tylko, że politolodzy również ujrzeli rzecz, lecz nie dostrzegli jej przyczyny. Skoro jej nie znają, to im wyjaśnię: całe to widowisko nie ma nic wspólnego z demokracją. Nie wybieramy polityków, którzy będą realizować program, który przedstawili i którzy będą działać w naszym imieniu oraz dla naszego dobra. I co najważniejsze i oczywiste: to nie politycy robią sobie kampanię wyborczą. Ich na to zwyczajnie nie stać! Ci „politycy” to zwykłe marionetki. Dobrze wyglądają i wydają się charyzmatyczni, ale to nie oni rządzą. Prawdziwą władzę sprawują ci, których nie widać i o których istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia. Te ukryte w cieniu osoby pociągają za sznurki, a marionetki tańczą, jak im zagrają. Ludzi tych stać na to, żeby wyreżyserować największy cyrk świata, zwany wyborami w USA.

Amerykanie mieli swoje igrzyska, ale nie wiedzą, że tym razem chleba może nie być.

79 komentarzy do “Ujrzeli rzecz, lecz nie dostrzegli jej przyczyny

 1. @ Marcus: oni wciąż siedzą w epoce sprzed wynalezienia internetu i wierzą, że to, co wydrukują w papierowej prasie jest jedynym źródłem informacji dla ludu. A nie jest. I właśnie dlatego rozkwitają te wszystkie teorie spiskowe. Zawsze byli ludzie, którzy mieli zdolność do rozszyfrowywania tajemnic, tyle tylko, że dawniej pozostawali oni z tą wiedzą sami. Mogli się nią podzielić z małą grupką zaufanych przyjaciół, więc prawda nie była w stanie przebić się do szerokich mas. I nagle to się zmieniło. Każdy, kto coś wytropi może o tym powiadomić cały świat. Afera 9/11 jest tak grubymi nićmi szyta, że tylko idioci wierzą w oficjalną wersję.

  Wczoraj (o ile dobrze pamiętam) w Faktach TVN mówili o Michniku. Jak wiadomo jego postawa została okrzyknięta hipokryzją wszechczasów. Przez lata pluł na Kaczyńskiego, a teraz nagle wlazł pod stół i odszczekał wszystko. Teraz Kaczyński jest wg Michnika prawdziwym Mężem Stanu i Politykiem przez duże P. I co się stało? Czytelnicy Michnika wpadli w histerię (o czym opowiedzieli dziennikarze w owych Faktach). Ludzie pisali, że oni teraz już nie wiedzą, co mają… MYŚLEĆ(!), bo przez lata myśleli Michnikiem i gadali Michnikiem, więc niech im Michnik wyjaśni, jak oni teraz wyglądają. Czy mają też wszystko odszczekać? Jedna napisała, że dziennikarze GW są dla niej bogami. I jej bogowie ją zdradzili. To pokazuje, że jest grupa ludzi, którzy wierzą ślepo w swoją gazetę.

  Na marginesie powiem, że takich baranów jest pełno w każdej dziedzinie życia, również w astrologii. Pisałam na mojej stronie, że część astrologów „mówi Weresem”, a druga część „mówi Zawadzkim” i tylko nieliczni mówią po swojemu (ci dwaj panowie mają swoje szkoły astrologii, ten pierwszy humanistyczną, a ten drugi klasyczną).

  Fakt, że New Scientist na okładce pisze takie rzeczy jest bardzo ważnym sygnałem. Świadczy to o tym, że różne Michniki na całym świecie tracą swoją owczarnię, która zaczyna samodzielnie kombinować. Wygląda na to, że grunt pali im się pod nogami.

 2. PS. link do 1. odcinka filmu „Nawrócenie elitarnego spirytysty”:

  właśnie robię do tego playlistę.

  Odwrócił się od szatana i nawrócił się na Jahwe. To się nadaje na notkę „Z deszczu pod rynnę 2”. A tak na marginesie – to, co facet opowiada o tych satanistycznych „pałacach” strasznie skojarzyło mi się z moim bardzo ukochanym filmem „Ze śmiercią jej do twarzy”. Czyżby Zemekis też???

 3. (…)”Kapujecie? Według satanistów (a dokładnie elit intelektualnych i kulturalnych świata bawiących się w satanizm) ta planeta jest własnością szatana, a nie Boga. Ale to tylko taka dygresja”

  Jak juz kiedys pisalem pochodze z bardzo katolickiej rodziny (w szerokim sensie rodziny, lacznie z ciotkami i wujkami). To sa w wiekszosci dobrzy i wspaniali ludzie ale kompletnie sie z nimi nie zgadzam w sprawach duchowych. Moja kuzynka ma znajomego zakonnika na Jasnej Gorze w Czestochowie. Czesto mi podsyla jakies materialy o masonach i Iluminatach ktore dostala z klasztoru. Oni naprawde maja ta swietne ksiazki o masonach (jezeli chodzi o opracowania historyczne dzialalnosci grupy trzymajacej wladze). Oczywiscie za wszystko wedlug tych ksiazek jest odpowiedzialny szatan. Czesto rozmawiam na te tematy w mojej rodzinie i jak slysze szatan to tylko przytakuje, nie poruszam w tym gronie tematu UFO (jaszczurow, Jahwe itp). Ostatnio uslyszalem od znajomych katolikow, ze na swiecie jest obecnie tyle nieszczescia bo ponad sto lat temu doszlo (UWAGA !!!) do paktu pomiedzy Bogiem i Szatanem. Ten pierwszy oddal Ziemie we wladanie tego drugiego na jakis okres aby mu udowodnic, ze przegra i bedzie musial oddac Ziemie z powrotem w rece Boga. Wyglada na to, ze Jahwe bawi sie z szatanem w gre naszym kosztem. Prosze panstwa !!!! czesc katolikow w to wierzy a zrodlo tej wiary pochodzi np. z ksiazek zakonnikow na Jasnej Gorze. I kto tu do cholery cierpi na paranoje!!!
  Katolicy predzej uwierza w pakt „milosciwego” Jahwe z Szatanem kosztem milionow istnien ludzkich, niz w to, ze za tym wszystkim stoi spisek pewnej cywilizacji z glebin kosmosu. A Jahwe i Szatan to dwie strony TEGO SAMEGO MEDALU.
  Powiem wam szczerze oniemialem kiedy to uslyszalem. Wyglada na to, ze ciemnogrod w kregach katolickich jest wiekszy niz w sredniowieczu.
  Biblijne proroctwa – antychryst i nowe przyjscie Chrystusa to czesc tego samego planu. Jedni oddaja poklony Jahwe w kosciolach inni Szatanowi w Bohemian Grove. Jedni i drudzy walcza przeciwko sobie, jedni i drudzy sa czescia tej iluzorycznej gry. Szatanisci mysla, ze maja wylacznosc na wiedze tajemna od Lucyfera, chrzescijanie wierza, ze tylko oni zdobeda zbawienie w niebie. Jedni i drudzy dali sie oszukac.

 4. Mario!
  Dzieki za linka widzialem juz ten film kedys. Oni tam mowia, ze zjawisko UFO (cale – pozytywne i negatywne) jest specjalnie wykreowane przez Szatana (sic!) po to aby otumanic ludzi. Film jest swietnie zrobiony i jak ktos nie odkryl prawdy wczesniej to na pewno zaraz po tym filmie sie nawroci i w niedziele pobiegnie do kosciola.

 5. @ Obywatel: twój komentarz wpadł do spamu – czyżby WP uznał, że przesadziłeś? Czy ty naprawdę masz mnie za idiotkę, której trzeba tłumaczyć oczywistości i przekonywać do unikania czarno-białych schematów? Podajcie sobie rączki z Rungrak, dziś jesteście dziwnie zgodni w swoich ocenach.

  Pozwolę sobie wyjaśnić: jestem za, a nawet przeciw. Ani nie jestem za patriarchalną rodziną z walącym po łbach i seksualnie wykorzystującym wszystkich ojcem-tyranem, ani za rodziną lewicową, w której nie wolno używać słowa „mamusia” ani „tatuś”, bo gejowskie dzieci mają albo 2 mamusie albo 2 tatusiów i nie należy sprawiać im przykrości uświadamiając im brak tego drugiego rodzica. Mówi się więc rodzic nr 1 i rodzic nr 2 lub opiekun. A za odmowę kupienia dziecku seksualnej zabawki rodziców pozbawia się praw rodzicielskich, umieszczając dziecko w rodzinie zastępczej.

  Ludzie!!!! Czy ja muszę to wszystko wyjaśniać za każdym razem jak krowie na miedzy?

 6. @53
  Świat jest placem boju- kreacją naszych umysłów.

  ciemnogrod w kregach katolickich jest wiekszy niz w sredniowieczu.

  A kto powiedział że w średniowieczu był ciemnogród – GW ? czy bajeczki o oświeceniu etc ze szkoły podstawowej ?

  Jeśli fałszuje się rzeczywistość „on line” , na bieżąco- to co dopiero historię.

  http://www.youtube.com/user/obserwuj

 7. Z innej beczki ale ważne:

  POLSKA IZBA
  ZIELARSKO-MEDYCZNA
  I DROGERYJNA
  W KATOWICACH

  Katowice, dn. 05.05.2010r.

  W wyniku ograniczeń wprowadzonych w drodze rozporządzeń przez Ministerstwo Zdrowia, sklepy zielarsko-medyczne znalazły się w tragicznej sytuacji i stoją na skraju bankructwa. Polska Izba Zielarsko-Medyczna i Drogeryjna podjęła szereg prób mających zapobiec likwidacji sklepów, a co za tym idzie pogorszeniu sytuacji ekonomicznej producentów leków roślinnych , plantatorów ziół i producentów zdrowej żywności.

  Nasze starania rozwiązania problemów w drodze dialogu spełzły na niczym. Ministerstwo Zdrowia nie odpowiada na nasze próby porozumienia się i stoi na twardym stanowisku, które nieuchronnie musi doprowadzić do likwidacji sklepów zielarsko-medycznych.

  Pragniemy poinformować, że w dniu 19.05.2010r. w Warszawie w kościele
  Św.Aleksandra na placu Trzech Krzyży o godzinie 11-tej zostanie odprawiona msza św. w intencji Zielarstwa Polskiego. Po mszy planowany jest przemarsz zielarzy przed budynek Sejmu, gdzie będziemy domagać się
  spotkania i rozmów z premierem Waldemarem Pawlakiem i posłami z Sejmowej Komisji Zdrowia.

  Zwracamy się do Państwa o wzięcie udziału we mszy i manifestacji oraz zaznaczenie swojej obecności jako aktu poparcia dla naszych starań w imię wspólnego dobra.

  Prezes PIZMiD
  Piotr Duda

  http://www.youtube.com/user/obserwuj

 8. @ Obywatel: twój komentarz wpadł do spamu – czyżby WP uznał, że przesadziłeś? Czy ty naprawdę masz mnie za idiotkę, której trzeba tłumaczyć oczywistości i przekonywać do unikania czarno-białych schematów? Podajcie sobie rączki z Rungrak, dziś jesteście dziwnie zgodni w swoich ocenach.

  Nie wiem, jestem teraz jakiś nieprzytomny, tak tylko napisałem co sądzę w sumie, ale to nieskładne było. Nie kierowałem tych słów do Ciebie tylko „sobie a muzom”. Ty nie jesteś na tyle głupia żeby wpaść w ramiona Rydzyka, ale tak sobie syntetyzowałem myśli na tematy różne. W sumie komentarz długi i może i dobrze że tam wpadł. Ale ostatnie akapity (o sarmatach i oświeceniowcach) to bym z niego zostawił.

 9. @ chemtrail: czy ty widziałeś kiedyś, żeby msza święta zmieniła bieg historii? Czy ci ludzie wierzą, że msza uratuje sklepy zielarskie? Tu nie msza jest potrzebna, lecz porządny prawnik. Niech się ci ludzie złożą, wynajmą kancelarię i pozwą ministerstwo do sądu, bo na pewno złamało ono jakieś zapisy prawne, na jakich te sklepy prowadzą działalność. A tak na marginesie: to są skutki Codexu. Te zakazy informowania o GMO to też Codex. Dlatego raczej należałoby pozwać Codex. Czyli osoby zainteresowane powinny stworzyć międzynarodową petycję, zebrać milion czy ile tam potrzeba podpisów i skierować to do Unii.

  @ Obywatel: gdyby nie to, że na początku pijesz do mnie, cała reszta twojej wypowiedzi byłaby OK.

 10. @ Astromaria
  msza – tak jak każde inne skupienie energetyczne o określonej częstotliwości fal może dać bardzo mocne efekty, Działanie intencją – jeśli intencja jest czysta, a działanie bezinteresowne to potęga zmieniająca wibracje rzeczywistości.
  Co do wskazówek praktycznych zapewne to robią – my powinniśmy wspierać „medialnie” każdy taki temat.

  To jak piszesz żywy dowód pokłosia codexu w pl.

  http://www.youtube.com/user/obserwuj

 11. Chemtrail
  (…)”msza – tak jak każde inne skupienie energetyczne o określonej częstotliwości fal może dać bardzo mocne efekty”.

  Szczegolnie jak symbolicznie spozywa sie cialo i krew!!! Dziwaczny rytual i symbolika.

  Jak podaje definicja w slowniku:

  (…)”Symbol to fragment rzeczywistości , pełniący funkcję znaku, często niejasnego i co ważne wieloznacznego, odnoszącego się do innej, nie ukazanej bezpośrednio sfery rzeczywistości”

  Do jakiej sfery rzeczywistosci symbolika chrzescijanska sie sie odnosi? Dlaczego mam zjadac czyjes cialo i pic krew?
  Kto lubi jak duzo krwi sie przelewa i dla kogo ludzkie cialo jest przysmakiem?

  Chemtrail prosze o odpowiedz na to pytanie!!!!

 12. @ Obywatel: gdyby nie to, że na początku pijesz do mnie, cała reszta twojej wypowiedzi byłaby OK.

  To nie jest do Ciebie, tylko to taki amerykański zwrot retoryczny, zwracanie się do czytelnika w drugiej osobie. 🙂

 13. @61

  „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy – na moja pamiątkę. Oto kielich krwi mojej która za mnie i za was był a wylana”- czy jakoś podobnie – takie słowa pamietam z młodości.

  Nie dostrzegam w tym żadnego demonicznego rysu – może trochę martyrologiczna symbolika.
  Ale nie wpadłbym w panikę 🙂

  http://www.youtube.com/user/obserwuj

 14. Nie wpadasz w panikę, że zostałeś zaproszony na „ucztę”, w czasie której masz spożywać ciało człowieka i wychylić kielich z ludzką krwią? Czy jesteś wampirem-kanibalem?

 15. Olaboga
  Ty też Astromario ?
  Ja z tych „uczt” wymiksowałem się jakiś czas temu, ale z zupełnie innych powodów.
  Nie bądźmy zbyt dosłowni.

 16. Nie wiem, co masz na myśli pisząc „też”, więc nie odpowiem ani tak ani nie. Pisałam w tym blogu wiele razy o tych strasznych rzeczach, jeden wpis był nawet prawdziwie makabryczny, a skutek uboczny był taki, że przyciągnęło to do bloga apologetów, którzy próbowali mnie zetrzeć z powierzchni ziemi. Ale nie dali rady i w końcu zniechęceni sobie poszli.

  Co do dosłowności – symbol wcale nie jest obojętny ani taki niewinny, jak niektórzy chcieliby wierzyć. Symbol może mieć naprawdę potężną moc.

 17. Ad 32
  Przezyc to doswiadczanie.
  Pociag to zycie.
  Oswiecim to „POMNIK CIERPIENIA”
  OD->PO->WIEDZIALNOSC to hamulec bespieczenstwa.

 18. @67

  „Też” dosłownie traktujesz symbolikę katolickich obrzędów.
  @ 68

  Pociąg jedzie = kierunek rozwoju tego świata sterowany przez unych
  Oświęcim = unicestwienie, zorganizowana eliminacja, celowa depopulacja
  Zatrzymać = odsunąć unych od sterów
  Wyskoczyć = wymiks z konrolowanej przez unych rzeczywistości przejście do „autonomicznego podziemia” ( być może przy obecnym stopniu rozwoju technologii to mrzonka)

  http://www.youtube.com/user/obserwuj

 19. http://www.tvp.info/informacje/polska/szef-szkolenia-prostuje-i-broni-pilotow/1800037

  Czaban broni dobrego imienia pilotów przed bandą z GW i Rzeczpospolitej. Dzisiaj w Telexpresie wciskał kit dziennikarzyna że nie mieli certyfikatów, które nie istnieją!!! Jednak trzeba trochę pomanipulować opinią publiczną, kłamac i kłamać….!!! Czaban ma rację! Nie ma żadnych certyfikatów na posługiwanie się w lotnictwie j.rosyjskim. Debilne media oczywiście muszą na zamówienie wciskać kit , o braku kompetencji pilotów feralnego lotu…

 20. Krytycznie i rzeczowo. Tacy są właśnie zwykli, świadomi historii Rosjanie. Mam nadzieję że nie w mniejszości.

 21. Astromario, dziekuje za ten artykul Valerii N.rosyjskiej dziennikarki.Ciekawie napisany.

 22. Od tego samego, od którego dostaje wizje każdy prorok chrześcijański. On jest o ile wiem adwentystą (proroków ci u nich dostatek) i wsławił się wieloma trafnymi przepowiedniami. W Wikipedii (oczywiście nie naszej) jest o nim jakieś dłuższe info (B. T. Joshua). W ogóle adwentyści to dość ciekawy odłam, ta ich prorokini H.G. White napisała całkiem sensowną książkę o zdrowym odżywianiu, poza tym oni wydają dobre książki o ziołach i medycynie naturalnej (np. „Leki z bożej apteki) i prowadzą sklepy ze zdrową żywnością, w których się niegdyś zaopatrywałam (tylko drogo tam jest bardzo). Z czystym sumieniem polecam ich rady i książki dotyczące zdrowia.

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.