Przewracania się Orwell’a w grobie ciąg dalszy


Przeniesione ze starego bloga (2008-02-08 18:09:18)

Samo życie dopisało komentarz do mojej notki o końcu wolności w internecie. Mbaj podrzucił mi link do wczorajszej wiadomości z Interii pt. Rząd Bułgarii wprowadził pełną kontrolę Internetu (link nieaktualny, wyszukiwarka Interii jest do bani, nawet googlem nic nie znalazłam; pewnie wiadomość nie powinna być dostępna).

I cóż w niej czytamy?

A na przykład to:

Kontrolę wszystkich połączeń w Internecie wprowadza wspólne rozporządzenie bułgarskiego MSW i państwowej agencji technologii informacyjnych.

MSW ma otrzymywać informacje o każdym połączeniu realizowanym przez obywateli Bułgarii w Internecie i o każdej rozmowie telefonicznej prowadzonej za pośrednictwem sieci.

Dokument zobowiązuje wszystkich operatorów telefonicznych i internetowych do udostępnienia zajmującej się podsłuchem operacyjno-technicznej służbie informacji MSW, tzw. biernego dostępu technicznego za pośrednictwem terminala komputerowego.

Jaka jest przyczyna wprowadzenia tej totalnej inwigilacji?

Rzecz jasna: straszliwe zagrożenie terroryzmem!!! Wszyscy wiedzą, że Bułgaria jest tak ważnym punktem strategicznym na mapie świata, że znajduje się na pierwszej pozycji listy państw, którymi interesują się brodaci i krwawi terroryści.

Naród wyszedł na ulicę, żeby zaprotestować przeciwko tej niczym nie uzasadnionej próbie ograniczenia wolności obywatelskich, ale czy i w jakim stopniu to pomoże dopiero się okaże.

Nie tak dawno temu i w Polsce podjęto próbę kontrolowania poczynań internautów, czemu miał służyć pomysł prawnego rejestrowania wszystkich adresów e-mailowych, ale na całe szczęście sejm nie wyraził na to zgody.

Ciekawe, co nas jeszcze czeka w najbliższej przyszłości? Może służby specjalne, po szkoleniu w USA, zrobią zamach na warszawskie metro, żebyśmy sami poprosili o „ochronę”? Jak widać władza nauczyła się metod działania od mafii sycylijskiej oraz wołomińskiej, tyle tylko, że mafia żywi się krwawicą zdzieraną ze sklepikarzy i właścicieli kawiarni, a władza sięga po znacznie większe, bo totalitarne kąski.

Jeśli ktoś nie wierzy w tę rzekomą „paranoję”, niech koniecznie obejrzy z otwartym umysłem film TerrorStorm Final Cut

1 komentarz do “Przewracania się Orwell’a w grobie ciąg dalszy

 1. Komentarze przeniesione ze starego bloga:

  Zbyszek zstell@wp.pl 2008-02-26 16:01:20 87.205.166.110

  Tym razem coś z Onetu: „Nawet sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych nie ma wiedzy, ile stosuje się podsłuchów w Polsce. – Konkretnych danych nie znam, ale podobno z roku na rok liczna podsłuchów w Polsce rośnie lawinowo – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Graś z Komisji ds. Służb Specjalnych. – Teraz to mamy prawdziwą psychozę. Ludzie boją się rozmawiać przez telefon. Życie w tym kraju robi się nieznośne – uważa. Janusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, szef tej komisji, dodaje: – Takich czasów dożyliśmy, że jak polityk nie ma postawionych zarzutów prokuratorskich, to znaczy, że się nie liczy. A jak są zarzuty, to łatwo jest stosować podsłuchy. Trzeba dziś stosować zasadę, że rozmowa przez telefon nie musi być koniecznie tylko między dwójką rozmówców. Kwaśniewski dopytywany, kto go podsłuchuje, stwierdził od razu: – IV RP. Kto konkretnie – tego już nie był w stanie powiedzieć. I nie ma się co dziwić. Bo skąd ma wiedzieć, kto akurat się podłączył: policja, CBŚ, straż graniczna, policja skarbowa itd. Jest tego teraz bardzo dużo i nikt nad tym do końca nie panuje.- Może dlatego Zbigniew Ziobro porozstawiał wszędzie prokuratorów. Żeby mieć dostęp do wszystkich materiałów operacyjnych, które nie zawsze przekładają się na materiały procesowe – zastanawia się Graś. Znany krakowski adwokat prof. Jan Widacki ostatnio w rozmowie z ,,TRYBUNĄ” przyznał, że pewnie też jest podsłuchiwany. Teraz podkreśla: – W Polsce nie ma problemów, żeby każdego legalnie podsłuchiwać. – Nie ma zahamowań moralnych i prawnych. Od 1990 r. dopuszczalność podsłuchów stale rosła. Wtedy można było stosować podsłuchy tylko w przypadku najpoważniejszych zbrodni. Dziś podsłuchiwać można praktycznie każdego, kto jest podejrzany w jakiejś sprawie. Można założyć podsłuch nawet osobie podejrzanej o wyłudzenie 100 zł. Czyli praktycznie każdy może być potencjalnym celem, bo postawić kogoś w stan oskarżenia jest dziś bardzo łatwo – wyjaśnia prof. Widacki. Uprawnień dla służb ma być jeszcze więcej. W Sejmie na rozstrzygnięcie czeka pomysł, aby z dwóch do pięciu lat przedłużyć okres, w jakim operatorzy telefonii komórkowych mają przetrzymywać billingi z naszych rozmów. – To jest bardzo niebezpieczne. Naruszają prawo ludzi do prywatności. Już teraz nawet senaty uczelni wyższych czy Naczelna Rada Adwokacka – organy bardzo ostrożne w formułowaniu ocen – krytykują działania tej władzy. Coś się więc dzieje w Polsce złego. To już nie są jakieś abstrakcyjne zagrożenia dla państwa prawa. To państwo coraz mniej jest już państwem prawa. Niedobrze jest, jak obywatele boją się przestępców. Ale co będzie, jak bardziej zaczną bać się swojego państwa? – pyta prof. Widacki.” http://wiadomosci.onet.pl/1401234,2677,kioskart.html

  Zbyszek zstell@wp.pl 2008-02-16 19:05:25 77.253.83.116

  PiS składa zawiadomienie ws. ujawnienia tajemnicy PAP 15:00 „PiS złożył zawiadomienie do warszawskiej prokuratury o „uzasadnionym podejrzeniu ujawnienia tajemnicy państwowej” przez przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Marka Biernackiego (PO) – poinformował rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński. Chodzi o słowa Biernackiego o systemie informatycznym mogącym służyć do celów antyterrorystycznych, które padły w zeszłym tygodniu w „Kontrwywiadzie RMF FM”. Biernacki pytany wówczas o nagrania z podsłuchów, które pokazywał prokurator Jerzy Engelking na zeszłorocznej konferencji prasowej prezentując wizytę ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka w warszawskim hotelu Marriott u biznesmena Ryszarda Krauzego, powiedział: Wydaje mi się, że tamte podsłuchy były podsłuchami legalnymi. Jest kwestia, czy zastosowana metoda była metodą, którą można było zastosować? Czy ten cały pokaz, który został zaprezentowany, to był pokaz, który powinien być wykorzystywany właśnie do tego typu sprawy, a nie do innych działań, czyli działań antyterrorystycznych? I to jest problem. Zapytany jaki jest związek z antyterrorystycznymi działaniami tego pokazu Biernacki odparł: Ponieważ Polska otrzymała najprawdopodobniej ten system komputerowy, system informatyczny do prezentowania tego pokazu, do całkiem innych celów. Pytany, skąd Polska dostała ten system, polityk zaznaczył, że „i tak powiedział o jedno słowo za dużo”. Jak powiedział Kamiński, zdaniem PiS żaden taki system podczas konferencji nie został użyty, jednak Biernacki złamał tajemnicę państwową,/!/ mówiąc w ogóle o jego istnieniu. /!!! / W zawiadomieniu do prokuratury PiS podkreśla, że treść wywiadu „w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia”, iż Biernacki „ujawnił publicznie informację stanowiącą tajemnicę państwową, w dodatku bardzo istotną ze względu na bezpieczeństwo państwa”. „Uczynił to nadto w celu rzucenia podejrzeń na swoich konkurentów politycznych, a więc motywacji zasługującej na szczególne potępienie, wykorzystując wiedzę, którą posiadł w związku z pełnioną funkcją publiczną” – napisano w piśmie do prokuratury. „Ponadto, zgodnie z wiedzą uzyskaną przez posłów, w trakcie komentowanej konferencji prasowej prokuratora Jerzego Engelkinga, nie został wykorzystany przedmiotowy system informatyczny, wobec czego to Pan Marek Biernacki ujawnił fakt, iż taki system w ogóle istnieje” – podkreślono.” Cholewcia 🙂 zdaje się, że ujawniliśmy strrrraszną tajemnicę!

  astromaria –> Zbyszek 2008-02-11 01:34:13 77.79.204.133

  Znam te wszystkie teorie, ale jak napisałam w poprzednim komentarzu (do dziewczyn), skoro psychopaci to zaledwie 4% społeczeństwa, to dlaczego mielibyśmy im pozwolić na tak wiele? Ja wierzę w ludzki rozum i instynkt przetrwania. Im gorzej, tym lepiej / nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jeśli ludzie nie chcą się obudzić sami, życie zmusi ich do tego w bardziej brutalny sposób. Jak dostaną wycisk, to w końcu się zbuntują i zerwą kajdany. Psychopaci wcale nie są inteligentni. Oni tylko są źli i przebiegli. Ludzkość ma wielki potencjał i wierzę, że w końcu go przebudzi.

  astromaria –> steinbock i sirenqua 2008-02-11 01:28:09 77.79.204.133

  Skoro odkryłyście ten film i wam się podobał, to polecajcie go innym. Ja go mam na płycie (ściągnięty z sieci i wypalony w domu) z napisami. Taką płytę można „rozmnożyć” i ewentualnie podarować potrzebującym. To samo zamierzam zrobić z innymi filmami. Im więcej osób będzie wiedziało co się dzieje tym lepiej. Może dzięki temu siły ciemności osłabną i stracą władzę. W końcu psychopaci to tylko ok. 4% społeczeństwa, więc dlaczego mielibyśmy pozwolić im rządzić całą resztą ludzkości?

  steinbock steinbock@gazeta.pl 2008-02-11 01:03:17 83.4.183.246

  sirenqua: >Zeitgeist jest dla mnie >świeżym odkryciem, więc >skoro dla mnie news, to >naiwnie myślałam, że dla >innych też 😉 Nie łam się, ja też odkryłam ten film całkiem niedawno 🙂 Lepiej późno niż wcale…

  sirenqua 2008-02-10 22:25:18 83.238.180.4

  Zeitgeist jest dla mnie świeżym odkryciem, więc skoro dla mnie news, to naiwnie myślałam, że dla innych też 😉

  steinbock steinbock@gazeta.pl 2008-02-09 17:44:53 83.4.138.185

  Jak pisał Kohelet: „Bo gdzie jest wiele mądrości, tam jest wiele zmartwienia; a kto pomnaża poznanie, ten pomnaża cierpienie.” (Kazn. 1.18) I co my, biedne żuczki, możemy teraz zrobić z tą wiedzą? Nie piszę tego złośliwie, bo uważam, że chwała Ci za to, że nie boisz się o tym pisać. Ale co dalej? Trochę na marginesie, ale jednak nie całkiem: czy ktoś kojarzy osobnika ukrywającego się za ksywą John Twelve Hawks?

  Zbyszek zstell@wp.pl 2008-02-09 16:57:29 77.253.84.210

  „A to żeś mnie nieźle zdołował 😦 Ale chyba na szczęście internetu wyłączyć się nie da, więc jest nadzieja, że informacja będzie w nim krążyć w sposób nie podlegający jakiejkolwiek kontroli. ” Nomaszcilos! Ja tu właśnie piszę, że internet jest poddany najściślejszej i permanentnej kontroli, a Ty o wolności w internecie… 🙂 Jedno jest pewne – nikt na razie nie będzie go wyłączał, ponieważ jest on nadzwyczaj efektywnym narzędziem do sprawowania kontroli nad ludźmi. Dużo lepszym niż badziewna TV, czy podsłuch telefoniczny. Owszem, są w nim enklawy reglamentowanej wolności, ale tylko dlatego, że w nich gromadzą się ludzie o określonych poglądach. Łatwiej jest kontrolować te enklawy niż prześledzać cały gigantyczny informacyjno internetowy śmietnik. Zwierzyny nie szuka się w lesie, tylko czeka się na nią przy wodopoju… Ale nie dołuj się ! 🙂 Świadomość to duża część sukcesu. Więc dbaj o to żeby ludzie mieli świadomość i nie odsłaniali niepotrzebnie tyłka. A sam system ? Ona ma bardzo wrażliwe punkty i można go łatwo unieczynnić. Nasz świat bardzo się zmienia, broń nuklearna przechodzi do lamusa, bo jest brudna i nieselektywna, jest w stanie zniszczyć wszelkie życie na ziemi. A nie o to przecież chodzi. Na ziemi ma pozostać 500 mln ludności. Można to wykonać bez rakiet i głowic, trzeba tylko zabójczego wirusa i skutecznej szczepionki uodparniającej na niego wyprodukowanej w ilości 500 mln sztuk. Nie przypadkowo pojawiają się coraz to nowe szczepy wirusów i bakterii, które jako pierwsze zasiedliły ziemię i przez miliony lat naturalnej ewolucji w miarę pokojowo koegzystowały z organizmami wyższymi, a teraz gwałtownie zamieniają się w zabójczych killerów. Pewnie nie zwróciliście uwagi. W przypadku poważnych zagrożeń epidemiologicznych do Polski sprowadza się zawsze 80 tys. szczepionek. Nie mniej, i nie więcej. Dokładnie tyle. Taki mamy przydział żyć w nowym wspaniałym świecie. Nie dołuj się AstroMario. Ten idealny świat musi być najpierw zbudowany rękami zwykłych ludzi…

  astromaria 2008-02-09 12:58:24 77.79.204.133

  –> Zbyszek: A to żeś mnie nieźle zdołował 😦 Ale chyba na szczęście internetu wyłączyć się nie da, więc jest nadzieja, że informacja będzie w nim krążyć w sposób nie podlegający jakiejkolwiek kontroli. Jak już bierna ludzkość zacznie mieć dość (jeśli w ogóle kiedykolwiek będzie mieć dość), to przynajmniej się dowie, w jaki sposób została uwięziona i może dowie się też, jak się wyzwolić. O tym, że w Warszawie jest obecnie instalowany najnowocześniejszy w świecie system monitoringu ulicznego powiedziano dość cicho i nie nadano tej wiadomości specjalnie wielkiej rangi… jest więc prawdopodobne, że większość ludzi nie ma o niczym pojęcia. Ale jak wiadomo nasza rzeczywistość jest spolaryzowana (dualna), więc każdą rzecz można wykorzystać zarówno dla dobra ludzkości, jak i przeciwko niej. –> sirenqua: Zeitgeist to podstawa i elementarz każdego anarchisty. Zaraz wrzucę notkę ze spisem polecanych filmów – wszystko będzie dostępne w jednym miejscu. A jeśli o czymś zapomniałam lub nie wiedziałam, proszę o uzupełnianie listy.

  sirenqua 2008-02-09 11:40:04 83.238.180.4
  http://video.google.pl/videoplay?docid=-5870901554543719947 Zeitgeist – podobny tematycznie i z wyjaśnieniem, do czego to prowadzi.

  Zbyszek zstell@wp.pl 2008-02-09 02:44:57 87.205.34.83

  Ależ Astromario! To, co Ciebie tak oburza w Bułgarii, w naszym kraju dokonało się już przed rokiem. Zmieniono wtedy ustawę o telekomunikacji i zobowiązano każdego operatora internetowego i GSM do obowiązkowego archiwizowania przez okres dwóch lat wszelkich rozmów, smsów, połączeń, korespondencji, namiarów lokalizacyjnych etc. Operatorzy trochę kwękali, że wymaga to olbrzymich nośników pamięci, ale nie mieli innego wyjścia, zwiększonymi kosztami obciążono nas, a władza ma do swojej dyspozycji nasze wszelkie przejawy elektronicznej aktywności z ostatnich dwóch lat. Wspaniałomyślnie darowano nam już obowiązek rejestrowania adresów mailowych, ponieważ nie jest to służbom potrzebne, i tak, bez problemu są oni w stanie ustalić adres i miejsce przebywania każdego z nas.. Co więcej, w przypadku zwykłego podsłuchu telefonu niezbędna jest zgoda sądu, ale do danych z sieci internetowej i namiarów GSM służby mają niczym nie ograniczony, stały dostęp. W praktyce wygląda to tak, że jeśli będą chcieli Ciebie sprawdzić, to mają do natychmiastowej dyspozycji wszystkie emaile jakie wysłałaś i otrzymałaś, łącznie z danymi adresatów i nadawców, kontakty przez Skype, GG, Tlen. Wysłane i odebrane smsy, numery osób które do Ciebie telefonowały i do których Ty wykonywałaś połączenia, czas rozmów i ich treść, system GSM zapisuje także wszelkie zmiany lokalizacji Twojego telefonu komórkowego ze standartową częstotliwością 5 – 15 minut i z dokładnością do 100 metrów, a także odnotowuje każde zalogowanie do Twojej poczty także z innego niż zwykle komputera /znajomi, kawiarenki internetowe/. Przed kilku dniami Wirtualna podawała, że tajne służby USA oburzyły się na polskie władze z powodu ujawnienia nagrań z wizyty byłego ministra Kaczmarka w Marriocie. Posłużono się do tego tajnym systemem komputerowym, który rozpoznaje i identyfikuje twarze przechodzących ludzi. Zachodnie służby były oburzone, że system który miał przeciwdziałać atakom terrorystycznym, poprzez rozpoznanie niebezpiecznych osób, posłużył do wewnętrznych rozgrywek władzy, i co gorsza, został zdekonspirowany. System ten zainstalowany jest w portach lotniczych, na dworcach kolejowych, stacjach metra, lokalach rozrywkowych, a także w hotelach. Zauważyliście, że ostatno coraz częściej wspomina się o wszczepialnych czipach? Na zachodzie coraz modniejsze jest wszczepianie ich ukochanym czworonogom. Stanowi to gwarancję, że pies wędrowniczek zostanie szybko odnleziony. Ale niektóre firmy także zaczynają wymagać od personelu, szczególnie kierowniczego, poddania się temu zabiegowi, na przykład w celu autoryzacji dostępu do pewnych miejsc. Nie ulega wątpliwości – my także żyjemy pod czujnym okiem Wielkiego Brata. George Orwell pomylił się zaledwie o 20 lat. I jeśli moja komórka nie odbiera jeszcze smsowych monitów w sprawie porannej przebieżki, to nie dlatego, że udaje mi się skutecznie ukryć pod kołdrą i dospać jeszcze przez kwadrans, lecz dlatego, że Wielkiemu Bratu nie zależy na mojej porannej gimnastyce… 🙂

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.