Prawdziwa blondynka (jak z dowcipu)

Przeniesione ze starego bloga (2008-03-04 21:54:19)

Ja Jututbie do niedawna dostępne było (ale ostatnio znikło) video z blondynką biorącą udział w teleturnieju pt. „Czy wiesz więcej niż uczeń V klasy?” Patrząc na jej rozpaczliwe zmagania z wiedzą na poziomie szkoły podstawowej można się naprawdę załamać…

Z kolei na Polsacie jakiś czas temu leciał program „Piękna i geniusz”, w którym urodziwe młode damy i gapowaci jajogłowi intelektualiści mieli się wymienić posiadaną „specjalistyczną wiedzą” i wykazać się nią w końcowym egzaminie. Damy specjalizowały się w takich dziedzinach jak fitness lub jakiś taniec-połamaniec, panowie natomiast byli informatykami lub młodymi naukowcami. Zadaniem nieprzystosowanych życiowo mózgowców było zgłębienie tajemnic muzyki pop, mody i tańca, z kolei mądrale mieli przekazać pięknym pannom wiedzę z dziedziny nauki.

Śmiałam się aż do bólu brzucha, ale nagle zdałam sobie sprawę, że gdzieś w głębi podświadomości nęka mnie uporczywa i bardzo przykra myśl: jak to jest możliwe, że ktokolwiek może otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, bez przyswojenia sobie najbardziej elementarnej wiedzy? Patrząc na panny zastanawiałam się, czy one w ogóle potrafią czytać i pisać? Ślicznotki były tak dziewiczo pustogłowe, że nie potrafiły odpowiedzieć na najprostsze pytania z zakresu szkoły podstawowej.

Niedawno w TVN pokazano młodzieńca w wieku gimnazjalnym, który zostawił w Wielkiej Brytanii ciężko pracujących rodziców, a sam wrócił do kraju, ponieważ uznał, że angielska szkoła nie jest w stanie niczego go nauczyć. Tam dba się przede wszystkim o to, żeby uczeń się nie zestresował i nie spocił z wysiłku intelektualnego, bo to mogłoby mu zaszkodzić.

Na razie jeszcze nasze szkoły czegoś tam uczą, ale mam wrażenie, że to ich ostatnie podrygi. Nauczyciele są opłacani tak, że chyba tylko wariaci chcą uprawiać ten zawód, uczniowie przychodzą do szkoły, żeby ćpać i uprawiać seks w kiblu, a kuratorium rozmyśla nad tym, jak by tu ulżyć ciężkiej doli ucznia i nauczyciela, zdejmując zarówno z jednych, jak i z drugich przykry obowiązek ruszania głową (pisałam o tym niedawno w notce Równaj w dół (czyli nowa edukacja).

Kiedyś edukacja była przywilejem elit, a tym stawiano wysokie wymagania. Dziś stała się obowiązkiem dla wszystkich, a więc programy nauczania musiały się przystosować do możliwości mas. Skutek? Jaki jest, pokazują uliczne sondaże, w rodzaju „Americans are not stupid„, o czym też tu pisałam jakiś czas temu.Ale bez względu na to, ile wiedzy wtłoczymy do głów naszej młodzieży, jedno się nie zmieni: nikt ludzi nie będzie uczył samodzielnego i krytycznego myślenia. Szkoła wymaga tylko jednego: przyswojenia sobie określonego programu, a wiec przyjęcia go „na wiarę”. Załada się z góry, że szkoła uczy tylko prawdy, a to, czego nie ma w programie to albo pseudonauka, albo coś, co w ogóle nie istnieje.

To z kolei sprawia, że ludzie ślepo wierzą autorytetom (na przykład Richardowi Dawkinsowi), przestają być ciekawi świata i odrzucają z góry każdą wiedzę, która nie była wykładana w szkole.

Dla władzy jest to wprost idealna sytuacja: takim tłumem bezkrycznych i pokornych baranków łatwo się steruje, a kiedy wśród nich objawi się jakiś buntownik, ludzie sami go uciszą i spacyfikują. Podobnie potraktowany zostanie niekonwencjonalny wynalazca lub niezależny myśliciel. I pewnie dlatego wciąż jeździmy samochodami na ropę i beznzynę, chociaż już dawno moglibyśmy to zmienić, z korzyścią dla środowiska oraz ofiar wypadków drogowych.

1 komentarz do “Prawdziwa blondynka (jak z dowcipu)

  1. Komentarze przeniesione ze starego bloga:

    renifer 2008-03-09 12:24:09 84.221.185.254

    Odnoszę wrażenie, że spośród blondynek celowo wybrano Blondynkę, a spośród uczniów jednego z najlepszych. Działanie „usprawiedliwione” założeniem programu. Prezkonujące natomiast zalinkowane video „Americans are not stupid”. W rzeczy samej nie są! Najważniejsze dobre samopoczucie. 😉

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.