Miejsce kobiety w systemach totalitarnych

Przeniesione ze starego bloga (2007-10-25 16:36:47)

Z kultu męskiego, rzucającego swych poddanych na kolana osobowego Boga-Ojca, będącego największym autorytetem i obiektem trwożliwego uwielbienia wiernych wywodzą się wszelkie ziemskie kulty jednostki. „Wódz narodu” czy nieomylny „przywódca duchowy” (Hitler, Stalin, papież) są ziemskimi odpowiednikami przerażającego i wszechmogącego bóstwa, królującego w niebie. Wódz i Bóg wydają się być tym samym.

W każdym z tych systemów, niezależnie od tego, czy króluje totalitaryzm religijny czy polityczny, los i miejsce kobiet znajduje się na samym dole hierarchii. Kobieta ma służyć mężczyźnie i rodzić mu aż do wyczerpania sił. I rzecz jasna nie odzywać się, chyba że tylko takimi słowami, jak te:

Na co choruje nasza kochana ojczyzna? Przede wszystkim na swoje kobiety, a przecież kobieta jest duszą domu i kraju. Nasza narodowa dusza jest chora, ponieważ wielka gromada niemieckiego świata kobiet opuściła miejsce wyznaczone kobietom przez Boga… Kobieta powinna wspierać się na mężczyźnie jako silnym obrońcy i strażniku w twardych życiowych zmaganiach, powinna być pełna wewnętrznego oddania jako żona i matka… Niemiecka ojczyzno, dla Ciebie kobieta powinna wrócić do ogniska domowego, a mężczyzna do pracy jako żywiciel rodziny. Heil!

Takiej treści list oraz całkowicie zapisany gruby zeszyt, zatytułowany „Niemiecka kobieta” przysłała wodzowi w Boże Narodzenie 1930 r. niejaka Elsa Walter, wielbicielka. Hitler miał podobne poglądy na temat roli kobiet w III Rzeszy i Frau Walter została etatową funkcjonariuszką NSDAP w Badenii.

Fragmenty pochodzą z artykułu Kochany wujku Hitlerze z „Przeglądu”.

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.