Test filozoficzny

Przeniesione ze starego bloga (2006-04-24; 15:20:51)

Chodzę sobie po różnych blogach i na jednym z nich natrafiłam na test filozoficzny. Polecam, fajna zabawa. Wyszło mi co następuje:

Probierz wykazał, że najbliżej Ci do Sokratesa, jesteś zatem osobowością rzadką i niezwykłą. Najważniejsze są dla Ciebie poznawcze aspekty życia, wykazujesz szczery i głęboki szacunek wobec wartości istotnych dla ‚rasowego’ filozofa. Cechuje Cię prawdziwa skromność i pokora, bądź też duża doza samokrytyki i autoironii – nie uwierzyłbyś w swą wszechwiedzę, nawet, gdyby orzekły tak wszystkie najpewniejsze źródła. W owe źródła wlicza się Probierz, który wykazuje, że posiadasz naprawdę szerokie horyzonty myślowe i jesteś zarówno nieprzeciętnie inteligentny jak i mądry, zachowując pełne rozróżnienie między tymi dwoma terminami. Rozwinięte umiejętności dialektyczne oraz charyzma pozwalają Ci skupiać na sobie uwagę ogółu, uwagę, którą chcesz zawsze wykorzystywać w celach filozoficznych (często dyscyplinarnych), nie zaś autopromocyjnych. Posiadasz atuty znamienitego dyskutanta i mędrca, który niemal zawsze potrafi wykazać błędy w rozumowaniu oponenta, zaś własne racje przedstawić w taki sposób, iż niemal natychmiast trafiają one do otwartych na Poznanie umysłów. Nie wiesz, co to strach i lubisz prowokacje, ale tylko wtedy, gdy jesteś w stu procentach pewien swego. Nie przykładasz wagi do sympatii bądź antypatii otoczenia, nawet posiadając przeświadczenie, że możesz niebezpiecznie narazić się niewłaściwej osobie – obcując z ludźmi, obojętnie, kim by byli, stawiasz sobie zawsze ten sam uniwersalny cel – dojście do Sensu, Ładu i Prawdy.

No, mam nadzieję, że nie przewróci mi się w głowie. Test niestety chodzi tylko pod IE, w Firefoxie nie pokazują się wyniki (i przez 2 lata nic się w tej kwestii nie zmieniło).

—–

Z ciekawości wykonałam ten test jeszcze raz (09.09.08.). W końcu zmieniamy się przez lata, nic więc dziwnego, jeśli za każdym razem zakreślamy troszkę inne odpowiedzi. No i patrzę i cóż widzę?

Probierz wykazał, że najbliżej Ci do Platona, jesteś zatem przede wszystkim człowiekiem prawym i poszukującym. Jako niepoprawny optymista, święcie wierzysz w fakt, jakoby każdy byt miał swoją lepszą, jaśniejszą stronę… a nawet więcej – swój idealny wzorzec, wiodący idealny, wieczny żywot w nieosiągalnym uniwersum. Twoje usposobienie jest najprawdopodobniej pogodne i ciepłe, z domieszką dobrotliwej naiwności – nawet w politykach chciałbyś widzieć pionierów krajowego dobrobytu. Chętnie kształtujesz intelektualną i duchową wrażliwość ludzi, usiłując wyprowadzić ich z przysłowiowej ‚jaskini’. W świecie i misterności rządzących nim mechanizmów dostrzegasz wytwór nie przypadku, a ukierunkowanej woli. Z całą pewnością nie jesteś ateistą, ale wielbisz swego Stwórcę całym sercem, widząc w nim źródło życiodajnego, natchnionego światła. Niewykluczone, że posiadasz duszę artysty, a w życiu codziennym starasz się na równi pielęgnować cnoty ciała, jak i ducha. Twoja niczym nieograniczona miłość do świata i głęboka wiara w idee bezinteresownego dobra z dużym prawdopodobieństwem poprowadzą Cię spokojnie i szczęśliwie przez ziemską egzystencję.

Sokrates zamienił się w Platona (patrz: Reinkarnacja a Orygenes)… czy to jest postęp? Trzeba chyba spytać o to jakiegoś filozofa. Tak czy inaczej, żaden z nich pewnie nie odznaczał się cnotą praktyczności, ech, co za los…

1 komentarz do “Test filozoficzny

 1. Komentarze przeniesione ze starego bloga:

  endriu 2006-05-05 09:29:19 81.190.248.60

  w moim teście też wyszło że najbliżej mi do Sokratesa

  nusantara 2006-04-26 23:50:04 83.24.215.19

  A ja jestem „optymistycznym idealistą”, „człowiekiem prawym i poszukującym” jak Platon:) Szkoda tylko, że to własnie on twierdził, że człowiek najpierw rodzi się jako mężczyzna, a dopiero potem za swe złe uczynki w następnym wcieleniu może się odrodzić jako kobieta… PS. Dodam tylko, że do tej pory do końca nie wiadomo czy Sokrates naprawdę istniał. Przypuszcza się, że był on tylko postacią fikcyjną, stworzoną właśnie przez Platona…:)

  Małgosia malapi@biol.uni.lodz.pl 2006-04-25 19:11:49 83.10.17.85

  Mario…jestem wg. tego Darwinem, i ok! tak to czuję i ma to sens! Małgosia 🙂

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.