Przypadek (lub „przypadkowa korelacja”)

To słowo-wytrych, którego używają sceptycy, gdy nie potrafią wytłumaczyć zjawisk, które jawnie zaprzeczają teoriom ich materialistycznej nauki. Z jakiegoś niezrozumiałego dla logicznie myślącego człowieka powodu powoływanie się na „przypadek” ma według racjonalistów spełniać kryteria naukowości.

We Wszechświecie obowiązują ściśle określone prawa (greckie słowo „kosmos” oznacza „porządek”) i nie ma w nim miejsca na przypadek. Istnienie przypadków w znaczeniu zdarzeń nieprzewidywalnych i nie podlegających istniejącemu prawu zamieniłby każdy kosmos w chaos.

Świat został stworzony według odgórnego, inteligentnego planu. „Na początku było słowo”, a więc u podstaw stworzenia wszystkiego stoi informacja, bez której niemożliwe jest zrealizowanie czegokolwiek.

Zanim powstał kamień, najpierw musiała zaistnieć idea kamienia. Podobnie z organizmami żywymi: ewolucja nie przebiega w przypadkowy sposób – zmieniają się one według odgórnie określonego planu, a nie na skutek „przypadkowych” mutacji genów. Gdyby istniał przypadek, to z żołędzia wyrósłby klon lub róża, mysz urodziłaby słonia, w naszym organizmie przestałaby panować homeostaza, a planety i elektrony pospadałyby ze swoich orbit. Tymczasem stało się coś odwrotnego – to chaos prawybuchu zamienił się w porządek naszej rzeczywistości.

Kiedy chcemy zbudować komputer nie zdajemy się na przypadkowe wrzucanie do niego części, np. z odkurzacza i kosmicznej rakiety, lecz ustalamy, do czego ma on służyć, a następnie starannie planujemy jego budowę, bez „przypadkowych” błędów matematycznych piszemy oprogramowanie itp.

Istnienie każdego z nas też nie jest dziełem przypadku. Jesteśmy tu zgodnie z odgórnym planem i mamy do wykonania konkretne zadania – na przykład mamy się czegoś nauczyć. Rodzimy się w nieprzypadkowym momencie, jesteśmy zdrowi i piękni lub przeciwnie, chorujemy i ulegamy wypadkom również nie przez przypadek. Wszystko, co nas spotyka jest konsekwencją naszych wcześniejszych myśli i czynów, czyli łamania bądź przestrzegania kosmicznych praw.

Słowo „przypadek” oznacza w rzeczywistości to, co komu w życiu PRZYPADA, czyli mówiąc inaczej – co mu się należy.

Kilka cytatów na temat „przypadku”:

Ludzie z przypadku uczynili mamidło, którym usprawiedliwiają swą własną głupotę [Demokryt]

Przypadków nie ma; to, co jawi się nam jako ślepy traf, pochodzi właśnie z najgłębszych źródeł [Fryderyk Von Schiller]

Przypadek to słowo pozbawione sensu; nie ma niczego, co nie miałoby swoich przyczyn [Wolter]

Słowo przypadek jest bluźnierstwem; nic pod słońcem nie jest przypadkiem [Gotthold Ephraim Lessing]

Przypadek to pseudonim Boga, który nie chce się pod czymś osobiście podpisać
[Anatole France]

Nawet to, co najbardziej przypadkowe, jest w ostatecznym rachunku koniecznością [Arthur Schopenhauer]

Racjonalisto! Zanim popiszesz się swoją racjonalistyczną erudycją zapoznaj się z hasłami „Słowniczka-polemiczka” na moim blogu astrologicznym.

W tym blogu komentarze są równie ważne jak teksty na stronie głównej, dlatego bardzo proszę o trzymanie się tematu! Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku. Jeśli Twój komentarz się nie ukazał przeczytaj zasady komentowania bloga (patrz strony na górze bloga). Komentarze nie na temat będę kasować, a awanturników banować!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s