Precesja a astrologia wg pisma „Focus”

Oto zdanie z rzekomo naukowego pisma „Focus”:

… od czasów, kiedy greccy astronomowie wykreślali wszystkie gwiazdozbiory, zodiak przesunął się względem ich mapy nieba o jeden znak. Na przykład osoby urodzone na początku czerwca uznają się za Bliźnięta, choć dziś Słońce w tym czasie faktycznie mija konstelację Byka. Stało się tak na skutek wahań osi Ziemi, zjawiska znanego jako precesja

Całe to zdanie to straszliwy popis historyczno-astronomicznego nieuctwa i wprost niewyobrażalny, irracjonalny bełkot. Ci, którzy z dumą wygłaszają podobne „mądrości” dają smutny dowód na to, że nie znają ani pojęć naukowych ani historii, a ich sposób myślenia z racjonalizmem nie ma zupełnie nic wspólnego. Jeśli ktoś nie rozróżnia takich astronomicznych definicji, jak gwiazdozbiory i zodiak, nie może się uważać za osobę wykształconą i myślącą.

Na skutek precesji gwiazdozbiory rzeczywiście przesunęły się od czasów starożytnych, ale nie o jeden znak, lecz (w wielkim przybliżeniu) o jeden gwiazdozbiór. Problem jednak w tym, że astrologia nie wylicza położenia planet na tle gwiazdozbiorów, lecz na tle zodiaku (definicje do sprawdzenia w tym blogu lub w dowolnej encyklopedii).

Nikt przecież nie pyta „spod jakiego jesteś gwiazdozbioru”, lecz „spod jakiego jesteś ZNAKU”. I dlatego osoby urodzone na początku czerwca z całą pewnością są Bliźniętami, ponieważ w chwili ich narodzin Słońce znajdowało się w ZNAKU ZODIAKU BLIŹNIĄT, mimo, że jednocześnie mijało konstelację (czyli GWIAZDOZBIÓR) Byka.

Kolejny błąd: astrologia nie powstała w starożytnej Grecji, lecz dużo wcześniej. Kiedy? Nie wiemy tego, ale w pełni rozwinięta była już w czasach babilońsko-chaldejskich. Poza tym znana była nie tylko w kręgach naszej cywilizacji, lecz w takiej lub innej formie uprawiana była od zawsze i na całym świecie: w Azji, w krajach arabskich i obu Amerykach (Majowie, Aztekowie).

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.