Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

W komentarzach do jednej z moich notek niejaki Dawidos napisał:

nie można pomijać tego, że m.in dzięki chrześcijaństwu dokonal się postep cywilizacyjny. można dyskutować nad tym czy zmienił on nasze życie na lepsze czy nie ale faktem jest ze bez niego sie teraz nie obejdziemy.

Zupełnie niedawno napisał do mnie ktoś, kto siedzi po przeciwnej stronie barykady:

Właśnie, że istnienie religii sprawiło, że nauka została mocno jak wcześniej zaznaczyłem – wyhamowana. Przykład medycyna – większość religii (w tym chrześcijaństwo) zabraniało np. sekcji zwłok, przeszczepów itp. Teraz oczywiście korzystają ze wszystkich zdobyczy ale wcześniej nie pozwalali niczego badać.

Świetne!

No i bądź tu mądry…

(Opublikowane na starym blogu 2006-08-27 21:05:37)

1 komentarz do “Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

  1. Komentarze przeniesione ze starego bloga:

    astromaria 2006-08-29 18:37:15 81.219.50.234

    Tutaj jest przekonujący dowód na to, że mnisi dobrze służyli okolicznej ludności i że ich wiedza medyczna stała na zdumiewająco wysokim poziomie: http://wiadomosci.onet.pl/1254934,242,kioskart.html Może papieże mieli swoje na sumieniu, ale były klasztory, w których działy się bardzo pozytywne rzeczy.

    mbaj mbaj@interia.pl 2006-08-29 16:21:51 85.158.196.15

    Trudno o pominięcie KK w śiecie naukowych dokonań, skoro przez długie lata nauka była rozwijana i kontrolowana właśnie przez tę instytucję. Czy wiecie np, że dopiero w 1992 r papież JPII oficjalnie zrehabilitował Galileusza i jego nauki? Ciekawe, czy KK mógł sprawić, żeby nauka (włączając medycyjnę) bardziej służyła człowiekowi…

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.