Co to jest „wiara”, czyli wszechwładza katotalibanu

Dostaję listy od różnych ludzi, a w nich bardzo często pojawia się problem wiary.

Zdecydowana większość ludzi utożsamia „wiarę” z religią katolicką. Jest to tak powszechne i tak głęboko wbite w świadomość, że zupełnie nie można im wytłumaczyć, że wiara to niekoniecznie religia, a jeśli nawet religia, to nie zawsze katolicka.

Pisałam o tym na mojej stronie, ale wygląda na to, że do niektórych ludzi te prawdy zupełnie nie docierają i nie są w stanie zmienić sposobu myślenia, do którego przywykli od kołyski.

Właściwie trudno się temu dziwić, skoro każdy ksiądz na każdej mszy i każdy katecheta od przedszkola do matury utożsamia „wiarę” z religią katolicką. Nawet Wielka Encyklopedia PWN popełnia ten błąd.

Wierzyć można w różne rzeczy, więc wiara niekoniecznie musi być tożsama z religią. Naprawdę, czasem trzeba się mocno namęczyć, żeby człowiek załapał, o co w tym wszystkim chodzi.

Dlatego dodałam do mojego tekstu o wierze taki oto wstęp:

Zacznijmy od ustalenia, czym jest „wiara” i co w ogóle oznacza to słowo.

Przejrzałam w tym celu kilka encyklopedii oraz haseł, znalezionych przez wyszukiwarkę Google i zrobiło mi się niewesoło.

Nasza najstarsza i najważniejsza encyklopedia, ta wydana przez Wydawnictwo NAUKOWE (sic!!!) PWN, przedstawia wykładnię znaczenia słowa „wiara” wyłącznie z punktu widzenia religii katolickiej: „WIARA, osobowy, świadomy i wolny akt ludzki (akt rozumu i woli) afirmujący istnienie Boga, Istoty Najwyższej, siły nadnaturalnej, Absolutu; w chrześcijaństwie – postawa człowieka wobec Boga, który objawia mu siebie oraz swoją wolę zbawczą, wiara odnosi się zatem do osoby Boga, jak i prawdy przez nią przekazywanej; jako tajemnica (misterium) jest wiara nadprzyrodzonym darem Bożym i jednocześnie odpowiedzią człowieka (poruszonego działaniem Ducha Świętego) na ten dar; wiara obok nadziei i miłości stanowi tzw. cnotę teologiczną; wiara jest aktem wspólnotowym, to znaczy, wiara Kościoła „poprzedza” wiarę konkretnego człowieka (…)” i tak dalej w tym kaznodziejskim stylu.

Wygląda na to, że encyklopedyczne hasło opracował ksiądz i że dokonał tego na zlecenie Kościoła Katolickiego, a nie wydawnictwa NAUKOWEGO.

W haśle tym nie ma ani słowa o jakimkolwiek innym rodzaju wiary, a przecież ludzie wierzą w różne rzeczy i nierzadko są gotowi za te wierzenia oddać życie.

Podobne wyłącznie katolickie „prawdy uniwersalne” znalazłam w zdecydowanej większości innych źródeł. Na przykład wyszukiwarka Google po wpisaniu hasła „wiara” podaje prawie wyłącznie linki do stron katolickich i tylko z rzadka do należących do innych wyznań, co charakterystyczne, głównie chrześcijańskich.

Honor encyklopedystów ratuje jedynie „Wikipedia”, podając pozareligijne znaczenia tego słowa: „Wiara w powszechnym użyciu ma znaczenie zbliżone do zaufania, albo subiektywnego odczucia pewności. Dotyczy relacji międzyludzkich, ale głównie używana jest w określeniu relacji ponadosobowych np. wiary w Boga lub w świat wyłącznie materialny – ateizm. Obiektem wiary może być osoba (lub stan rzeczy), albo propozycja (np. religijne credo)”.

Mnie się najbardziej podoba takie wyjaśnienie (także z Wikipedii): „Bardziej ściśle wiara to akceptowanie informacji, wiedzy, preferencji i ich systemów bez osobistej weryfikacji/sprawdzenia (…)”

Otóż to: wiara to akceptowanie informacji bez osobistej ich weryfikacji.

W takim przypadku można posiadać wiarę w cokolwiek: w Boga, w bociana, w krasnoludki, w naukę, w materię, w życie na innych planetach, w Kościół, w przypadek lub dowolną inną rzecz.

Tak więc katolicyzm nie tyle jest wiarą, co opiera się na niej, ponieważ nie można zweryfikować prawdziwości nauk o Bogu i zbawieniu. Ale wiara to nie tylko katolicyzm, jako że można wierzyć w Buddę, UFO lub ateizm.

W Polsce jednak od urodzenia aż do śmierci każdy słyszy tylko jedną prawdę: że wiara to katolicyzm, a wierzący to katolik.

(Opublikowane na starym blogu 2006-08-20 21:02:27)

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.