Oto kilka przykładów moich potyczek ze sceptykami

… ale nie tylko, niestety. Na jednym całkiem fajnym portalu ezoterycznym astrologię znalazłam w dziale „Przepowiednie –> Wróżbiarstwo”. Mało tego, tytuł jednego z wątków był zdecydowanie pogardliwy, a nawet wręcz obraźliwy: „Wiara w gwiazdy, w karty, w piwo”…

No, nie powiem, żeby mnie to zachwyciło, wrrr…

Twierdzisz, że astrologia nie służy do wróżenia? A to coś nowego, bo wszyscy wiedzą, że służy do tego właśnie.

A odkąd to „wszyscy” mają rację? Kiedyś wszyscy wierzyli, że ziemia jest płaska, czy to znaczy, że mieli rację? Wszyscy wierzyli też, że słońce krąży wokół ziemi. I wszyscy kiedyś nie wiedzieli, że istnieją bakterie oraz wirusy.

To, że ktoś używa astrologii (run, tarota i innych ezoterycznych narzędzi) do wróżenia nie znaczy jeszcze, że one do tego służą. One mogą być do tego użyte, ale nie jest to ich właściwe przeznaczenie.

Mój sąsiad, pan Zdzichu, używa encyklopedii do wbijania gwoździ. Ale to nie jest dowód na to, że encyklopedia służy do wbijania gwoździ. Można je wbijać również staroegipskim złotym posążkiem. Heh, ręce opadają…

Nauka twierdzi, że astrologia jest przesądem.

Nauka nie raz kompromitowała się twierdzeniami, których w ogóle nie badała, lecz odrzucała je z przyczyn ideologicznych lub z powodu irracjonalnych uprzedzeń.

Gdy Pasteur odkrył bakterie, to właśnie nauka pod postacią jej reprezentantów jako pierwsza wystąpiła z atakiem skierowanym przeciwko niemu. Można nawet powiedzieć że to naukowcy tamtych czasów zaszczuli Pasteura, który poniósł z tego powodu uszczerbek na zdrowiu. Gdyby jednak dał sobie wmówić, że nauka zawsze ma rację, to świat wyglądałby dziś dość kiepsko.

Nauka całkiem często przypomina dogmatyczną religię, która zawzięcie broni swoich wierzeń, zamiast szukać i bronić obiektywnej prawdy.

Poszukajcie więc bardziej inteligentnych argumentów na obronę swoich niczym nie uzasadnionych przekonań.

„Wiara w gwiazdy, w karty, w piwo”…

…w matematykę, w fizykę, w stół i krzesła…

Czysty idiotyzm. Autor tego „dowcipnego” i skrzącego się intelektem zdania sam wykopał pod sobą dołek, w który wpadł. Ale nawet tego nie zauważył. Lol. Widać za dużo piwa wypił.

Czy wierzycie w to, co „mówią” gwiazdy, karty, tudzież inne wróżbiarskie gadżety? Ja osobiście nie wierzę…

(To na rzeczonym forum, które nazywa się ezoteryczne).

A oto moja odpowiedź:

„Wierzyć to można w życie pozagrobowe, a na astrologii trzeba się znać” – Leszek Szuman.

„W sprawie wiary to się chodzi do kościoła” – Leon Zawadzki.

Astrologia nie jest religią.

Astrologia to w pełni weryfikowalna wiedza.

Ktoś, kto się jej nie uczył nie ma o niej pojęcia, nie powinien więc wypowiadać na jej temat swojej nieomylnej opinii, lecz iść na kurs po naukę. Gdy się astrologii nauczy i zinterpretuje przynajmniej kilkanaście horoskopów, wtedy będzie miał jakie takie, chociaż wciąż jeszcze blade wyobrażenie, czym astrologia jest, a czym nie jest.

Można wróżyć z fusów, nie można wróżyć z gwiazd. Nie da się, niestety.

Ludzie (w tym również sceptycy i racjonaliści, a nawet niektórzy uczeni) sądzą, że astrologią jest to, co można znaleźć w „Pani domu” i innych pisemkach dla bezmózgowców. I to co tam wyczytają traktują jako prawdziwą astrologię. Wynika z tego, że dla tych, którzy z wielką arogancją obnoszą się ze swoją wyższością intelektualną nad resztą ludzkości głupawe pisemka są źródłem rzetelnej informacji i wiedzy o świecie.

c.d.n.

(Opublikowane na starym blogu 2005-05-28 11:59:06)

2 komentarze do “Oto kilka przykładów moich potyczek ze sceptykami

  1. Bardzo podobał mi się artykuł,zgadzam się z jego treścią, osobiście interesuje się tematyką ufo . DZIĘKUJE.

Nie mam żadnego wpływu na to, że komentarze stałych bywalców bloga lądują w moderacji! Proszę się nie awanturować w tej sprawie - patrz: strona "Komentowanie bloga" (na górze). Wolną dyskusję prowadzimy w Hyde Parku, a o zdrowiu w Zdrowotnym Hyde Parku.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.